0

Seimas raginamas keisti alkoholio prekybą rugsėjo pradžioje, kai švenčiama naujų mokslo metų pradžia. 

Šeši konservatoriai Seime registravo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, kuria siūlo uždrausti prekiauti alkoholiu kiekvienų metų rugsėjo 1-ąją, išskyrus tada, kai rugsėjo 1-oji sutampa su laisvadieniais. Tokiu atveju draudimas galiotų artimiausią darbo dieną, pirmadienį. 

Draudimas ir toliau nebūtų taikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems viešojo maitinimo vietose. 

Naują prekybos alkoholiu rugsėjo 1-ąją tvarką siūlo konservatoriai Sergejus Jovaiša, Irena Haase, Valdas Rakutis, Vytautas Juozapaitis, Jurgita Sejonienė ir Edmundas Pupinis.  

Prekyba alkoholiu Lietuvoje dabar draudžiama tik rugsėjo 1 dieną. Galiojantis įstatymas nenumato sąlygų, kurioms esant, šis draudimas būtų perkeliamas į kitas dienas. 

Rugsėjo 1-ąjai sutapus su savaitgaliu, daugelis ugdymo įstaigų mokslo metų pradžios šventę perkelia į artimiausią darbo dieną. Todėl susidaro situacija, kai prekiauti alkoholiu draudžiama ne  tada, kada realiai yra švenčiama mokslo metų pradžia.

Pavyzdžiui, 2019 metais rugsėjo 1-ąją, sekmadienį minėjo tik 20 šalies mokyklų, visos kitos šventę perkėlė į pirmadienį, kai prekyba alkoholiu buvo galima. 

„Tai reiškia, kad tada rugsėjo 1-ąją alkoholis buvo tabu, o pirmadienį, oficialią mokslo metų pradžios dieną jau buvo galima įsigyti“, – sakė S. Jovaiša. 

Pasak jo, dabar Lietuvoje yra virš 1000 mokyklų ir jeigu Seimas pataisą priimtų, Švietimo ministerija galėtų teikti rekomendacijas dėl oficialios mokslo metų pradžios minėjimo kitą dieną, kai rugsėjo 1-oji būna savaitgalį. 

„Jeigu tik 20 atsidarė, tai kodėl nerekomenduoti, kad Lietuvos mastu visos atsidarytų po savaitgalio ir tada ribojimas dėl alkoholio palies visas“, – teigė parlamentaras.  

Seimas 2006 metais priėmė pataisas, kuriomis rugsėjo 1 dieną iš viso uždraudė prekybą alkoholiu, siekiant užkirsti kelią moksleivių svaiginimuisi pradedant mokslo metus. Vėliau draudimas sušvelnintas – alkoholio rugsėjo 1-ąją negalima įsigyti tik parduotuvėse, bet juo galima prekiauti restoranuose, kavinėse, baruose. 

Autorė Sniegė Balčiūnaitė

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva