Ketvirtadienį Seime svarstomas Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo projektas, kurio tikslas – sukurti nepriklausomos išorinės žvalgybos institucijų priežiūros teisinį reguliavimą. Jis garantuotų žvalgybos institucijų veiklos nepriklausomumą, teisėtumą ir atitiktį žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimams.
Liberalų sąjūdžio frakcijos nario prof. Raimundo Lopatos teigimu, Lietuvoje turi būti stiprinama žvalgybos kontrolė. Anot jo, valstybėje turime nemažai grėsmių ir pavojų, kurie tik intensyvėja, todėl reikalingas tokio pobūdžio kontrolierius, galintis užtikrinti žmogaus teisių ir laisvių apsaugą bei bendrą žvalgybų ir saugumo tarnybų kontrolę.
„Klausimas yra toks: ar Lietuva yra teisinė valstybė? Seniai pastebėta, kad žvalgybos tarnybų taikomi metodai dėl vienokių ar kitokių priežasčių gali pažeisti žmogaus orumą ir teises, todėl būtina sustiprinti žvalgybos institucijų kontrolę. Už žvalgybos ombudsmeno instituciją iš esmės yra pasisakęs visas Seimas. Už ombudsmeną, kuris atliktų nepriklausomą žvalgybos tarnybų kontrolę: vertintų tų tarnybų ir jų pareigūnų veiksmų atitiktį įstatymams, žvalgybos metodų taikymo pagrįstumą ir teisėtumą, tirtų asmenų skundus“, – sako liberalas prof. R. Lopata.
Anot profesoriaus, tokiu keliu einama ir kitose Vakarų liberaliosiose demokratijose. Seimo nariams pateikta gana išsami informacija, kaip bent devyniose Europos Sąjungos valstybėse narėse stiprinama žvalgybų priežiūra, idant padėtų jų veiklai, didinti visuomenių pasitikėjimą jų veikla ir stiprinti žmogaus teisių ir laisvių apsaugą.
„Neabejoju, kad teikiamu įstatymo projektu steigiama nepriklausoma žvalgybos ombudsmeno institucija sustiprins mūsų Respublikos pagrindus“, – sako prof. R. Lopata.
Žvalgybos kontrolierius vykdytų nuolatinę žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą, susijusią su žvalgybos institucijų, žvalgybos pareigūnų veiksmais, jų priimamais sprendimais. Tai darytų tiek atsižvelgdamas į žvalgybos pareigūnų pranešimus, tiek ir proaktyviai, savo iniciatyva organizuodamas tyrimus.