Dalinkitės
Birželio 16 d. Seimo Pirmininko pavaduotojas Andrius Mazuronis ir Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas Andrius Kupčinskas dalyvauja Beniliukso parlamento plenarinėje sesijoje Mastrichte (Nyderlandų Karalystė), kurioje aptariamas valstybių bendradarbiavimas kovojant su organizuotu nusikalstamumu ir narkotikais.
Baltijos valstybių ir Beniliukso parlamento bendradarbiavimas prasidėjo 1994 m. ir dabar apima naujus formatus. Beniliukso patirtis yra pasitarnavusi sprendžiant tarpvalstybines problemas.
„Kalbant apie kovą su organizuotu nusikalstamumu, galima pasakyti, kad nepaisant sunkumų bendra veikla šioje srityje yra vertinama gerai, darbas grindžiamas ilgalaikiais glaudžiais pareigūnų tarpusavio ryšiais ir greitu keitimusi informacija bei pagalba, todėl ateityje būtų svarbu ir toliau aktyviai bendradarbiauti naudojantis esamomis sistemomis ir keistis informacija su užsienio partneriais“, – sako Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas A. Kupčinskas.
Europolo duomenimis, trečdalis grupių, dalyvaujančių tarptautiniame organizuotame nusikalstamume Europos Sąjungoje, taip pat užsiima vienos ar kitos formos prekyba narkotikais.
Pasak Seimo Pirmininko pavaduotojo A. Mazuronio, pastebima, kad tarptautinės organizuoto nusikalstamumo grupės narkotikų tiekimui vis dažniau išnaudoja silpnas valstybes ir konfliktų zonas. „Rusijos karas Ukrainoje stipriai veikia organizuotą nusikalstamumą ir neteisėtą prekybą bei įvairiais būdais daro įtaką saugumui prie sienų ir visame pasaulyje. Pasibaigus aktyviam konflikto etapui, ši nusikalstama veikla gali tapti nuolatinė.
Taip pat didėja susirūpinimas dėl augančio šaunamųjų ginklų ir neteisėtų medžiagų, tokių kaip heroinas, srauto į Europos Sąjungą“, – sako parlamentaras.
A. Mazuronis pabrėžia šalių bendradarbiavimo imantis bendrų veiksmų svarbą: „Problemos bendros visame regione.“ Pasak jo, būtina nuolat analizuoti kintančias grėsmes, vykdyti regiono teisėsaugos darbuotojų mokymus ir stiprinti jų gebėjimus, rengti visuomenės informavimo kampanijas.
Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkas pažymi, kad prekyba narkotikais veikia Baltijos šalis – pastarosios dažniausiai naudojamos kaip tranzito iš Baltarusijos ar Rusijos centrai. „Veikla apima prekybą kanapėmis, sintetiniais narkotikais ir, kiek mažesniu mastu, kokainu bei jų platinimą. Baltijos valstybės yra heroino tranzito į Europą per Rusiją ir Baltarusiją šalys.
Kita tendencija – didėjantis iš Baltarusijos įvežamų cigarečių skaičius“, – sako A. Kupčinskas.
Baltijos valstybės kartu kovoja su tarpvalstybiniu nusikalstamumu narkotikų srityje.
Beniliukso parlamento plenarinė sesija vyksta birželio 16–17 dienomis.