0

2021 08 18

Siūloma didinti globos (rūpybos) išmokos dydį

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo beveik dvigubai didinti išmoką šeimoje, šeimynoje, globos centre ar vaikų globos institucijoje globojamiems (rūpinamiems) vaikams. Šios išmokos dydis nesikeitė jau daugiau nei du dešimtmečius.

„Dėl skirtingų priežasčių mamos ir tėčio globos netekę vaikai ne tik turi teisę augti kitoje jiems draugiškoje aplinkoje, bet turi būti patenkinti ir svarbiausi jų poreikiai. Tikimės, kad didesnė parama globojamiems vaikams pagerins jų kasdienes gyvenimo sąlygas bei paskatins daugiau šeimų tapti globėjais“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

KAS SIŪLOMA. Siūloma ne tik padidinti, bet ir diferencijuoti globos (rūpybos) išmokos dydį pagal vaiko amžių ir poreikius: 
•    vaikams iki 6 metų skiriant 213 eurų, 
•    vaikams nuo 6 iki 12 metų – 246 eurus,  
•    vaikams nuo 12 iki 18 metų ir tiems, kuriems nustatytas neįgalumo lygis – 266 eurus, 
•    buvusiems globotiniams iki 24 metų, kurie mokosi ar studijuoja, – 266 eurus. 

Taip pat siūloma pratęsti globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo mokėjimą buvusiam globėjui (rūpintojui), kai, pasibaigus vaikų globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos, buvęs globotinis lieka gyventi pas buvusį globėją ir yra jo išlaikomas, kol mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 21 metai.

Pritarus ministerijos siūlomiems pakeitimas, padidintą globos (rūpybos) išmoką kitąmet gautų apie 7,5 tūkst. vaikų, iš jų: beveik 2000 vaikų iki 6 metų, per 2000 vaikų nuo 6 iki 12 metų, beveik 1800 vaikų nuo 12 iki 18 metų ir per 1700 besimokantys ir studijuojantys pilnamečiai. Globos (rūpybos) išmokos tikslinį priedą gautų apie 405 buvę globėjai (rūpintojai). 

KAIP YRA DABAR. Vaikui, kuriam globa (rūpyba) nustatyta šeimoje, šeimynoje, globos centre ar vaikų globos institucijoje, jo globos (rūpybos) laikotarpiu kas mėnesį skiriama 160 eurų išmoka. Valstybė ir toliau remia buvusius pilnamečius globotinius, kurie mokosi ar studijuoja, ir mokymosi laikotarpiu, bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 24 metai, skiria 160 eurų globos (rūpybos) išmoką. 

KITI SIŪLOMI POKYČIAI. Įstatymo projektu siūloma pakeisti išmokos įvaikinus vaiką teisinį reguliavimą, nustatant galimybę įtėviams įvaikinus vaiką pasirinkti, ar išeiti vaiko priežiūros atostogų ir, turint motinystės socialinio draudimo stažą, gauti vaiko priežiūros išmoką iš „Sodros“, ar gauti išmoką įvaikinus vaiką pagal Išmokų vaikams įstatymą, kurios dydis šiemet siekia 320 eurų. 

Praktikoje pasitaiko atvejų, kai įvaikinamas vyresnio amžiaus vaikas, pavyzdžiui, 16 metų, ir įtėviai ne visada turi galimybę ar nori išeiti vaiko priežiūros atostogų ir gauti vaiko priežiūros išmoką pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą. Tikimasi, kad šis pakeitimas suteiktų pasirinkimo laisvę ir paskatintų įsivaikinti vyresnius vaikus.

Ministerija siūlo ir daugiau pokyčių,  siekiant sudaryti geresnes sąlygas buvusiems globotiniams pasiekti mokymo įstaigas ar darbo vietas, siūloma išplėsti vienkartinės išmokos įsikurti panaudojimo sąrašą ir nustatyti, kad vienkartinė išmoka įsikurti, skiriama buvusiems globotiniams, galėtų būti panaudota dviratėms transporto priemonėms įsigyti, pavyzdžiui, dviračiui, elektriniam dviračiui, elektriniam paspirtukui, motoroleriui, mopedui.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, 2022 metų valstybės biudžete papildomai turėtų būti skirta apie 8,3 mln. eurų pakeitimams įgyvendinti. 

Siūloma, kad pakeitimai įsigaliotų nuo 2022 m. sausio 1 d. 


 

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Greitos naujienos