0

(„Interfax“-AFP-BNS). JAV bendrovė „SpaceX“ paleido savo kuriamą erdvėlaivį „Starship“, skirtą kelionėms į Mėnulį ir Marsą, bandomajam suborbitiniam skrydžiui, bet leisdamasis aparatas sprogo.

Erdvėlaivis startavo iš „SpaceX“ komplekso „Starbaze“ Teksaso valstijos pietrytinėje pakrantėje esančioje Boka Čikoje 9 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku, tvyrant tirštam rūkui.

Planuota, kad aparatas SN11 pakils į 10 km aukštį ir vėliau sklandžiai vertikaliai nusileis, stabdydamas raketiniais varikliais. Tačiau likus minutei iki nusileidimo erdvėlaivio vaizdo kamera išsijungė.

NASA parodytame vaizdo įraše matyti prie nusileidimo aikštelės krintančios didelės metalo nuolaužos.

Sprogimo priežasčių „SpaceX“ kol kas nenurodė, tik pranešė, jog aparatą ištiko „anomalija.

Bendrovės įkūrėjas Elonas Muskas (Ilonas Maskas) per „Twitter“ patvirtino, kad naujausias erdvėlaivio prototipas sudužo.

„Bent jau krateris yra tinkamoje vietoje!“ – pajuokavo jis.

„Kažkas reikšminga nutiko tuojau po to, kai leidžiantis buvo vėl įjungti varikliai, – rašė E. Muskas. – Turėtume sužinoti, kas nutiko, kai tik galėsime vėliau šiandien ištirti liekanas.“

Tai buvo jau ketvirtas iš eilės nesėkmingas „Starship“ prototipo bandymas.

„SpaceX“ tikisi, kad kada nors šiais erdvėlaiviais žmonės galės skraidyti į Mėnulį, Marsą ar dar toliau.

Prototipai SN8 ir SN9, paleisti gruodį ir vasarį, leisdamiesi sudužo ir sprogo. Per vėliausią bandymą kovo 3-iąją paleistas SN10 nusileido iš pažiūros sėkmingai, bet netrukus sprogo. E. Muskas sakė, kad erdvėlaivis tąsyk per smarkiai trenkėsi į žemę.

Analitikai sako, kad nepaisant ankstesnių nesėkmių „SpaceX“ kaupia vertingus duomenis, leisiančius paspartinti erdvėlaivių plėtrą.

„SpaceX“ planuoja galiausiai suderinti erdvėlaivį „Starship“ su sunkiąja nešančiąja raketa „Super Heavy“ ir sukurti daugkartinio naudojimo sistemą.

Galutinis variantas bus 120 metrų aukščio ir galės į orbitą aplink Žemę iškelti 100 tonų krovinį. Jeigu šie planai būtų įgyvendinti, „SpaceX“ raketa būtų galingiausia kada nors sukurta.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis