Iš daugiau nei 4,1 tūkst. į Lietuvą šiemet neteisėtai patekusių migrantų kelios dešimtys asmenų atvyko iš Afganistano. Nors šie asmenys čia atvyko dar prieš Talibanui perimant kontrolę šalyje, jų prieglobsčio prašymai bus vertinami neskubant, atsižvelgiant į tai, kaip klostysis padėtis Afganistane, LRT RADIJUI sakė Migracijos departamento vadovė.
Evelina Gudzinskaitė laidoje „Lietuvos diena“ teigė, kad tarp kelių šimtų jau spėtų išnagrinėti ir atmestų prieglobsčio prašymų afganistaniečių nėra, tačiau tokių yra eilėje.
„Turime kelias dešimtis afganistaniečių, bet didžioji dalis jų į Europą yra atvykę anksčiau, dar iki įvykių Afganistane. Nepaisant to, visas afganistaniečių bylas mes vis tiek atidedame į šalį ir nagrinėsime išsamiau, šiek tiek palauksime, kad pamatytume, kas vyksta Afganistane ir kuria linkme pasisuks padėtis šalyje“, – sakė Migracijos departamento direktorė E. Gudzinskaitė.
Radikalia islamiškosios teisės interpretacija besivadovaujantis Talibanas, praeityje kontroliavęs Afganistaną, prisimenamas dėl griežtų bausmių kaip užmėtymas akmenimis, galūnių kapojimas ir viešos egzekucijos, taip pat ribojimo moterims dalyvauti viešajame gyvenime. Pastaruoju metu talibai stengėsi demonstruoti nuosaikumą, tačiau manoma, kad tokia taktika yra laikina.
Pirmadienį tūkstančiai afganų suplūdo į pagrindinį Kabulo oro uostą, tikėdamiesi pasitraukti iš šalies, socialiniuose tinkluose pasklido vaizdo įrašai, kuriuose matyti žmonės, bėgantys paskui riedantį JAV karinių oro pajėgų lėktuvą, o kai kurie laikėsi įsikibę ant jo važiuoklės.
E. Gudzinskaitė sakė, kad Migracijos departamentas atidžiai stebės tai, kokia padėtis susiklostys Afganistane.
„Situacija keičiasi, dabar visa Europa stebi situaciją. Protingiausia tiesiog šiuo metu pasižiūrėti, kaip elgsis Talibano režimas – ar taip, kaip deklaruoja, ar vis dėlto imsis prievartos prieš gyventojus, nuo to viskas labai priklausys. Dabar, žinoma, per anksti sakyti, kokia situacija nusistovės, dėl to reikia palaukti kelias savaites, o galbūt net mėnesius – esame linkę įvertinti atsakingai situaciją, kad nepriimtume neteisingų sprendimų“, – sakė pašnekovė.
Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje Renata Kuleš sakė, kad šiuo metu yra stebimi dideli vidinės migracijos mastai Afganistane, pasitraukiančių iš šalies į užsienį gyventojų dalis bent kol kas nėra tokia didelė.
„Šiuo metu stebime, kad Afganistanas yra ant humanitarinės krizės slenksčio, šalies viduje yra daugiau negu pusė milijono žmonių, kurie vien šiais metais paliko namus. Stebime didelius žmonių judėjimus Afganistano viduje, kol kas tai yra labiau viduje negu už Afganistano ribų ir nežinome, kaip klostysis situacija“, – LRT RADIJUI sakė R. Kuleš.
Jos teigimu, ne vienerius metus iš Afganistano emigruojantys šios šalies piliečiai dažniausiai įsikuria kaimyninėse šalyse, tikėtina, kad tai būtų ir potencialiai naujos migrantų bangos prioritetas.
„Didžioji dalis tokios situacijos akivaizdoje prašo prieglobsčio kaimyninėse valstybėse. Iranas ir Pakistanas oer daugiau kaip 40 metų priėmė labai daug pabėgėlių iš Afganistano, tose šalyse pabėgėlių skaičius sudaro 90 proc. visų afganų, kurie prašė prieglobsčio pasaulyje“, – kalbėjo JT Pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje.
Šaltinis: LRT.LT