2021 10 20
Žemės ūkio ministerija su socialiniais partneriais – daržovių ir grūdų augintojais – aptarė praėjusią savaitę visuomenei pristatytą ekoschemų modelį, pagal kurį ūkininkai už pastangas ūkininkauti tvariau, palankiau aplinkai, gaus papildomų išmokų.
Susitikimo metu diskutuota apie geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei valdymo reikalavimus, ekoschemose numatytus reikalavimus, skaičiavimo metodiką, įsiklausyta į socialinių partnerių pastebėjimus bei siūlymus, ką būtų galima tobulinti.
Lietuva yra įsipareigojusi būsimuoju finansavimo laikotarpiu ne mažiau kaip 25 proc. tiesioginių išmokų ir 35 proc. kaimo plėtros lėšų skirti tvariam ūkininkavimui, aplinkos tausojimui. Tam, kad ūkininkai prisidėtų prie dirvožemio, vandens, augalų ir gyvūnų saugojimo, Žemės ūkio ministerija siūlo paramos ekoschemoms įgyvendinti modelį.
Modelis apima platų veiklų spektrą, tokių kaip sėjomainos taikymas, tarpinių, daugianarių pasėlių auginimas, augalų juostų įrengimas, sertifikuotos sėklos naudojimas, kraštovaizdžio elementų priežiūra, neariminė žemdirbystė, sodų ir uogynų tvarkymas, tausojanti vaisių ir daržovių programa, pievų priežiūra ir kt.
Pagal šį modelį ūkininkams, viršijus bazinius aplinkosaugos reikalavimus, už papildomas pastangas ūkininkauti tvariau būtų suteikiami balai. Surinkę nustatytą minimalų balų skaičių, ūkininkai gautų papildomas išmokas už ūkio hektarus, kuriuose tokią veiklą vykdytų.
Ekoschemų modelis bus aptariamas ir su kitomis žemdirbių organizacijomis. Po diskusijų su socialiniais partneriais ekoschemos bus teikiamos Europos Komisijai derinti dar šiemet.