Lietuvoje, bent jau Prienų rajone, susiformavo lygių ir lygesnių santvarka? Bent jau taip atrodo iš šalies. „Valstiečių laikraštis“ tęsia temą apie tai, kaip prie valdiškos lesyklos prilipę išrinktieji lėbauja „nepateptųjų“ sąskaita. O rajono merija administruoja šį balių.
Ūkininkai klausia
Kaip jau rašėme „Valstiečių laikraštyje“ (2024 m. liepos 16 d., Nr. 52), Prienų rajone tarp ūkininkų ir „ūkininkų“ susiklostė lyg ir nelygūs santykiai, o dabar aiškėja, kad rajono merija lyg ir yra šių feodalizmą primenančių santykių „stogas“.
Ūkininkai sako paprastai – nutarimai, kurie yra susiję su žemės ūkiu, esą priimami už akių arba pasitarus tik su tam tikrais „specialistais“, kurie, kaip iš anksto žinoma, palaikys valdininkijos, bet ne laisvo ūkininko interesą.
Žemės mokestis – svarbi tema. Prienų rajono ūkininkai rodo pirštu į kitas Lietuvos savivaldybes ir stebisi: kodėl jų rajone nuo ūkininkų reikia dirti devynis kailius? Ūkininkai įtaria, jog norima gyvenimą padaryti nepakeliamą smulkesniems ūkiams ir taip padėti stambesniems pigiai supirkti žemes.
Ūkininkai piktinasi, kad yra nustumti nuo sprendimų priėmimo ir net derinimo proceso, skundžiasi, jog yra išmesti iš visų savivaldybės komisijų ir pan. Kaip pavyzdys pateikiamas melioracijos projektas. Pasak ūkininkų, projekto turinys turbūt yra žinomas tik merui ir jo artimųjų svitai, nes seniūnijų žemės ūkio skyriaus specialistai neturi jokios aiškios informacijos.
Būtent taip mano to paties rajono ūkininkas Gintautas Sodaitis, Prienų rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas. „Tas pats žemės mokestis kitose savivaldybėse mažinamas, kaip antai Kėdainių savivaldybėje ir kitur. O mes čia, Prienuose, turime jaustis labai turtingi, mokėti didžiulius pinigus, prikąsti liežuvį ir nematyti kvailų savivaldybės sprendimų“, – teigia jis.
Meras moja ranka
Tiesa, Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas tam prieštarauja. „Apgailestauju, kad pastaraisiais metais ūkininkų sąjungos vadovybė užsiima populizmu. Mes bendraujame su visais žmonėmis, visomis bendruomenėmis. Kiekvienais metais organizuojame susitikimus su ūkininkais seniūnijose – ir ne po kartą, taip pat vykdome pasitarimus savivaldybėje, aptariame jiems rūpimus klausimus, planuojamus darbus.
Ūkininkų sąjunga vienija apie 130 narių, o mums reikia atstovauti daugiau nei pustrečio tūkstančio ūkininkų ir atsižvelgti į visų jų interesus. Susitikimuose ūkininkai dažnai pabrėžia, kad jiems reikia gerų kelių, gražių gyvenviečių, bet be surenkamų mokesčių to nepadarysi“, – mero A.Vaicekausko vardu raštu atsakė Prienų rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyr. specialistė (ryšiams su visuomene) Roma Sinkevičiūtė ir pridūrė, kad šiais metais savivaldybės taryba sumažino nustatytą 1,4 proc. tarifą iki 1,2 proc.
A.Vaicekauskas per savo vyr. specialistę linkęs atmesti ir priekaištus dėl atvirų ryšių su žmonėmis stokos bei melioracijos reikalų. Viskas, jo nuomone, yra politinių oponentų pinklės.
Prienų rajono ūkininkai rodo pirštu į kitas Lietuvos savivaldybes ir stebisi: kodėl jų rajone nuo ūkininkų reikia dirti devynis kailius? Ūkininkai įtaria, jog norima gyvenimą padaryti nepakeliamą smulkesniems ūkiams ir taip padėti stambesniems pigiai supirkti žemes.A.Vaicekausko vardu rašoma: „2015 m. sudaryta Verslo taryba (Verslo taryba sudaroma 4 metų kadencijos laikotarpiui) nepateisino lūkesčių. Nei 2015–2019 m., nei 2019–2023 m. laikotarpiu taryba nesusirinko nė į vieną posėdį. Nebuvo iš partnerių jokių iniciatyvų, todėl šioje kadencijoje Verslo taryba nebuvo įsteigta.“
Tačiau Prienų rajono tarybos narys Jovydas Juocevičius į tai tik nusišaipo. „Įdomu pastebėti, kad nors ir organizuojami susirinkimai su ūkininkais, kyla klausimas, ar į šiuose susirinkimuose išdėstytas pozicijas ir argumentus yra atsižvelgiama. Pats esu dalyvavęs susirinkimuose dėl žemės mokesčio, ir nors ūkininkai išdėstė pozicijas, pasiūlymus, pateikė argumentus, tai jokios naudos nedavė, savivaldybė sprendimus priėmė vien savo vadovybės nuožiūra. Manau, svarbu žiūrėti ne tik į formą, bet ir į turinį“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė jis.
Trišalės tarybos klausimas
Anot J.Juocevičiaus, kaip parodė nelabai vertingi susitikimai, nemaža dalis ūkininkų išreiškia susirūpinimą ne tik dėl žemės mokesčio, bet ir dėl padidėjusios privačios žemės nuomos kainos.
Šiuo metu žemės mokesčio kaina, kaip nurodo pašnekovas, yra apie 19 Eur/ha, o žemės nuomos kaina svyruoja nuo 200 iki 300 Eur/ha. Taip pat šiais metais Prienų rajono savivaldybės taryba dvigubai (iki 100 tūkst. eurų) padidino Kaimo plėtros rėmimo fondą, kuriame yra išplėstos finansinės paramos priemonės, tarp jų ir žemės mokesčiui kompensuoti. Visiems ūkininkams, kurie atitinka paramos kriterijus, yra sudarytos sąlygos ir galimybės pasinaudoti parama.
Apie merijos komunikaciją J.Juocevičius kalba nesirinkdamas žodžių: „Dėl tarybos: o kas trukdė savivaldybei inicijuoti susitikimus, pavyzdžiui, gavus informaciją apie žemės vertės didėjimą? Reikia suprasti, kad žemės mokesčio situacija Prienų rajone išryškino svarbią problemą, ir tai ne padidėję finansiniai kaštai ūkininkams. Tai – valdininkų proaktyvus nesikalbėjimas su vietos gyventojais ir bendruomenėmis. Manau, visų protestų būtų buvę galima išvengti, jei mūsų savivaldybės vadovai ar savivaldybės atstovai būtų pasikvietę ūkininkus diskusijai ir kartu ieškoję sprendinių“, – „Valstiečių laikraščiui“ kalbėjo pašnekovas.
Viskas ties politika
Prienų rajone „prie žemės“ – kone visi. Ir tie, kas žemę dirba, produkciją kuria, ir tie, kas „sąjungose“ tikrai aktyviai dalyvauja, ir tie, kas dėl narystės sąjungoje bylinėjasi (vietinė žemės ūkio „pažiba“ Jonas Vilionis). Prienų ūkininkai kalba, jog būtent šis politikuojantis ūkininkas kartu su meru yra pagrindiniai aukštų žemės mokesčių entuziastai.
Taigi, klausiame ne tik vietos politikų ir „nuomonių formuotojų“ – kas gi aplink tuos Prienus po galais darosi?
Rajono ūkininkas Renatas Milkevičius teigia asmeniškai dalyvavęs protestuose ir esąs įsitikinęs, kad problema, bent iš dalies, – mero A.Vaicekausko persona. „Buvo streikai, pats dalyvavau, bet nuo mero viskas – kaip nuo žąsies vanduo. <…> Mes kreipėmės į Prienų ūkininkų sąjungą, poną G.Sodaitį. Jis tarpininkavo, buvome su savivaldybe susitikę, bet jokių rezultatų nepasiekėme. <…> Jūs, žurnalistai, turėtumėte žinoti, kas nūnai vyksta. Dabar tiesiog norima, kad išliktų tik stambūs ūkiai, smulkūs išnyktų, o mūsų rajono meras ir pats nėra toks jau smulkus“, – samprotauja R.Milkevičius.
Apie rajono tarybos narį ir iš Prienų ūkininkų sąjungos pašalintą J.Vilionį, kuris dėl šio pašalinimo bylinėjasi su sąjunga, R.Milkevičius turi savo nuomonę. „Apie Vilionį pasakysiu kaip apie gyvatę užantyje. <…> Su juo kalbi, jis žada viena, o daro kitką. Jis reklamuojasi, šneka daug, bet kai reikia priimti spendimus, viskas išeina atbulai. Pas jį reikia klausti – kodėl jis taip elgiasi“, – kerta R.Milkevičius.
Melioracijos reikalai
Grįžkime prie konkretumo – melioracijos reikalų. Tai išties aktualu ūkininkui. Aukščiau minėta, kad visą reikalingą informaciją esą galima gauti seniūnijose.
„Kiek ūkininkų kreipėsi – negirdėjau, kad kam nors padėtų. Žinoma, melioracijos klausimas yra valstybės reikalas, nes vienas ūkininkas turi daugiau griovių, kitas mažiau – ne visi supranta. <…> Tai, kas padaryta ne amžinai, galioja gal 15, gal 20 metų“, – valstybės politikos nebuvimą konstatuoja R.Milkevičius.
Kalbant apie tai, kad visi kreipsis į seniūnijas ir gaus ko reikia, R.Milkevičiaus komentaras kaip apie loteriją. „Visai teisingai – kreiptis galima. Bet čia kaip su loterija – lošti gali visi, tačiau ne kiekvienas laimės. O kas laimės…“ – nutylėjo pašnekovas, leisdamas suprasti, kad rajono politinė valdžia ir yra pagrindinė sėkmės sprendykla.
Prienų rajono tarybos narys, Regionų partijos atstovas Arūnas Vaidogas padėtį komentuoja taip: „Esu su meru kalbėjęs prieš kadencijos pradžią, kadencijos pradžioje. Susitinkam koridoriuose. Sakė, protingus sprendimus galima vertinti ir žiūrėti. Bet dabar, kai buvo ūkininkų renginys, Vilionis sakė balsuojam prieš viską, kas opozicijos pateikta. Vienas valdančiosios daugumos atstovas kalba viena, kitas visiškai ką kita“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė jis.
Cituojamas tarybos narys, žinodamas, kad pokalbis įrašomas, J.Vilionį tiesiog vadina „aferistu“ ir „svoločiumi“. Taigi, aistros agrariniame rajone verda.
The post Ūkininkai prieš valdiškus skėrius? appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.