0

Rusai visais įmanomais būdais bando neleisti Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) misijos nariams pamatyti realios padėties Zaporižios atominėje elektrinėje, per susirašinėjimo platformą „Telegram“ paskelbė Ukrainos branduolinės energetikos agentūra „Enerhoatom“.

„Rašistai meluoja, manipuliuoja ir iškraipo tikrąją padėtį Zaporižios AE, skleidžia tik jiems naudingą informaciją apie TATENA misijos vizitą. Rusų okupantai deda visas pastangas, kad TATENA misija neturėtų galimybės pamatyti realią padėtį Zaporižios AE. Jie skleidžia manipuliuojamą ir melagingą informaciją apie šį apsilankymą“, – pabrėžė „Enerhoatom“.

Agentūros teigimu, į elektrinę atvykusių „žiniasklaidos priemonių iš viso pasaulio“ didžioji dauguma yra rusų propagandistai.

„Autobusų su ukrainiečių ir užsienio žurnalistais, bandžiusių per Ukrainos teritoriją patekti į Zaporižios AE drauge su TATENA misija, rašistai nepraleido patikrinimo poste“, – nurodė „Enerhoatom“.

Pranešime taip pat pažymima, kad „okupantai meluoja, iškraipo faktus ir įrodymus, liudijančius apie jų [vykdomus] elektrinės apšaudymus, taip pat Zaporižios AE infrastruktūros pažeidimų pasekmes“, ir dėl to kaltina Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

„Visus savo nulemtus branduolinės ir radiacinės saugos pažeidimus jie bando paslėpti po melu ir manipuliacijomis. Rašistai neįleido misijos į Zaporižios AE krizių [valdymo] centrą, kur dabar yra rusų kariškiai, kurių neturėjo matyti TATENA atstovai. Tai yra, dalį ginkluotų rusų okupantų atominėje elektrinėje paprasčiausiai „paslėpė“. Misijai surengė iš anksto suplanuotą ir surežisuotą šou, esą „Enerhodaro gyventojai skundžiasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų apšaudymais“. Tiksliau – pasakoja apie apšaudymus, kuriuos grobikai atkakliai priskiria gynėjams ukrainiečiams“, – sakoma pranešime.

Ukrainos branduolinės energetikos agentūra taip pat pažymi, jog rusai tyčia nuslopino mobilųjį ryšį ir internetą Zaporižios AE mieste palydove Enerhodare, kad nebūtų galima perduoti nuotraukų ir filmuotos medžiagos iš elektrinės ir miesto.

„Dirbti Zaporižios AE rašistai leido tik operatoriams, reikšmingai apribojo žmonių buvimą ten, kur juda TATENA delegacijos nariai. Suprantame, kad tokiomis sąlygomis TATENA bus sunku objektyviai įvertinti padėtį Zaporižios AE. Pabrėžiame, kad neįmanoma įvykdyti visų misijos rekomendacijų dėl branduolinio ir radiacinio saugumo atkūrimo elektrinėje, kol ją kontroliuoja rusų okupacinės pajėgos“, – apibendrino „Enerhoatom“.

Kaip pranešta, rusų pajėgos Zaporižios AE ir Enerhodarą užėmė kovo 4 dieną. Rusija atsisako sukurti demilitarizuotą zoną aplink elektrinę. Ukraina praneša, kad nuo rugpjūčio pradžios rusų pajėgos periodiškai apšaudo atominę elektrinę ir teritoriją aplink ją.

Rusija savo ruožtu dėl apšaudymų kaltina Ukrainą.

Ukrainos vyriausybės prašymu TATENA surengė misiją į Zaporižios AE. Kyjivas iš pradžių baiminosi, kad TATENA vizitas legitimizuos Rusijos okupaciją, bet vėliau išreiškė visišką palaikymą tokiai misijai.

14 tarptautinių ekspertų misijai vadovauja TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis). Didžiausią dėmesį misija skirs trims dalykams: fizinei apsaugai, branduoliniam saugumui, garantijoms dėl branduolinių medžiagų neplitimo.

Misijos vizito išvakarėse paaiškėjo, kad per Zaporižios AE apšaudymą suveikė avarinė apsaugos sistema ir buvo išjungtas 5-asis elektrinės blokas. Rusai paskelbė, kad Enerhodaras liko be elektros.

TATENA delegacija į Zaporižios AE atvyko ketvirtadienį. R. Grossi pareiškė, kad jo agentūra sieks nuolatinio savo atstovų buvimo Zaporižios AE.

BNS

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis