Ukrainos jūrų nepilotuojamų lėktuvų ataka prieš Novorosijsko uostą 2023 m. rugpjūtį buvo nepaprastai svarbi “grūdų koridoriaus” atnaujinimui. Tačiau Ukrainos Vakarų partneriai buvo nepatenkinti šia ataka, rašo “Ukrainska pravda” (UP), remdamasi savo šaltiniais.
Pažymima, kad 2023 m. liepą pasitraukusi iš “grūdų sandėrio” Rusija iš karto pradėjo aktyviai smogti Ukrainos jūrų uostams raketomis ir dronais.
“Ukraina vėl atsidūrė jūrų blokadoje. Tačiau, mūsų leidinio duomenimis, Kijevas buvo numatęs tokį scenarijų ir jau turėjo savo planą, kaip išsivaduoti iš šios blokados”, – rašo UP.
Pasak šaltinių, liepos mėnesį įvyko svarbus pasitarimas, kuriame dalyvavo prezidentas Volodymyras Zelenskis. Jame buvo nustatytos dvi pagrindinės užduotys – užtikrinti grūdų koridoriaus veikimą ir išvaryti ir, jei įmanoma, sunaikinti visus Rusijos raketas nešančius laivus. Siekiant įvykdyti pirmąją užduotį, buvo nuspręsta parodyti agresoriui, kad jo uostai taip pat yra pažeidžiami.
Novorosijsko uostui atakuoti buvo panaudotas naujas Ukraino gynybos pajėgų (UGP) sukurtas jūrinis dronas “Mamai”. Jo kovinė galvutė yra šiek tiek mažesnė nei drono “SeaBaby” – 450 kg. Tačiau dėl to jis pasižymi dideliu greičiu ir gali pasiekti beveik bet kurį Juodosios jūros tašką.
“Mamay” taikinys buvo didelis desantinis laivas “Olenegorsk Miner”, į kurį pavyko pataikyti rugpjūčio 4 d. naktį Novorosijsko uoste. Būtent ten Rusija buvo nugabenusi daugumą savo laivų, anksčiau laikytų Kryme.
Po savaitės kitas “Mamay” pataikė į tanklaivį “Sig”, kuris buvo naudojamas Rusijos gynybos ministerijos reikmėms. Kaip pažymi UP, taip Rusija gavo tiesioginę žinią, kad smūgiai uostams gali būti abipusiai.
Ekspertai apskaičiavo, kad du išpuoliai prieš Novorosijsko uostą rusams atnešė šimtus milijonų dolerių nuostolių. Tačiau ataka buvo nepatenkinta ne tik Rusija, nes būtent per Novorosijską legaliai eksportuojama Kazachstano nafta, kurią visų pirma perka Jungtinės Valstijos.
“Ukrainos žaidimas buvo žaidžiamas labai rizikingai, šalies vadovybė, anot UP, sulaukė “įspėjimų” iš visų lygių partnerių. Tačiau šis žaidimas pasiteisino. Rusija sumažino spaudimą, ir rugpjūčio 10 d. Ukraina galėjo paskelbti savo, be Maskvos, laikinąjį jūrų koridorių”, – apibendrina UP.
Kaip rašė UNIAN, liepos 17 d. Rusija oficialiai atsisakė pratęsti savo dalyvavimą vadinamajame “grūdų sandoryje”, pagal kurį šalis agresorė įsipareigojo netrukdyti grūdų eksportui iš Ukrainos. Iš karto po to rusai pradėjo aktyviai bombarduoti Ukrainos jūrų uostus, susijusius su grūdų eksportu, raketomis ir bepiločiais orlaiviais kamikadzėmis.
Tačiau agresoriui nepavyko užblokuoti grūdų eksporto. Pasak Ukrainos infrastruktūros ministro Oleksandro Kubrakovo, nuo 2023 m. rugpjūčio per atnaujintą “grūdų koridorių”, kuris veikia be Rusijos garantijų, praplaukė daugiau kaip 400 laivų, kurie eksportavo apie 13 mln. tonų Ukrainos žemės ūkio produktų.
Šaltinis: UNIAN.ua.
The post Ukrainos smūgiai Rusijos uostui atvėrė grūdų koridorių? appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.