0

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, ketvirtadienį susitikusi su medikų bendruomene, išklausiusi jų siūlymus ir vertinimus apie tai, kas dedasi sveikatos apsaugos sistemoje, yra pakraupusi dėl susiklosčiusios situacijos.

„Išklausius medikų ir slaugytojų bendruomenių atstovus tampa akivaizdu, kad sveikatos sistemoje verda tikras pragaras: ministerija ir medikai nebendradarbiauja, nėra jokio pagarbaus dialogo. Galų gale, viskas centralizuojama, žmonėms svarbūs skyriai uždarinėjami, paslaugos nuo gyventojų tolsta, o medikų darbas toliau skęsta popierizme ir nėra deramai neatlyginamas.

Medikai buvo atviri: biurokratizacija tampa nepakeliama, reformos daromos dėl reformų – joms net finansavimas nenumatytas. O dėl visko kenčia pacientai bei visa sveikatos sektoriaus bendruomenė. Yra tyčiojamasi iš mūsų medikų ir pacientų – taip būti negali”, – sako V. Blinkevičiūtė.

LSDP pirmininkė pabrėžė, kad medikų siūlymai ir konkrečios priemonės, kaip spręsti sveikatos apsaugos sektoriuje susikaupusias problemas, atsispindės šiuo metu rengiamoje socialdemokratų Seimo rinkimų programoje.

Lietuva – perteklinių mirčių rekordininkė

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius pažymėjo, kad Lietuva Europos Sąjungoje (ES) vis dar išsiskiria labai aukštais mirtingumo skaičiais ir atkreipė dėmesį, kad esame vieni iš rekordininkų pagal išvengiamų mirčių skaičių.

„Per metus prarandame 12 tūkst. žmonių, – nedidelį miestelį, – kurių galėtume neprarasti. Daugiausia mirčių – nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Tai yra iššūkis”, – kalbėjo jis.

Jis taip pat kalbėjo apie didelį medikų ir slaugytojų trūkumą, o ateityje ši problema tik aštrės. Pasak prof. V. Kasiulevičiaus, šiuo metu trūksta bemaž 90 šeimos gydytojų, o tai reiškia, kad apie 140 tūkst. pacientų negauna tinkamos priežiūros.

„Regionuose ši problema dar didesnė – ten trūksta ir medikų. O tai reiškia, kad skaičiai žmonių, kuriuos prižiūri šeimos gydytojai – dar didesni”, – vertino V. Kasiulevičius.

Gydytojai paversti raštvedžiais

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė irgi pabrėžė milžinišką medikų ir slaugytojų trūkumą. Ji kalbėjo, kad dabar medikų trūkumas skaičiuojamas etatais, o ne realiu fizinių asmenų skaičiumi, tad situacija yra dramatiška.

„Dėl iškeltų reikalavimų gydytojai labai daug laiko užsiima raštvedyba. Tai atskleidžia požiūrį į resursus – gydytojo laikas nėra vertinamas. Suprask, laikas lyg guminis, įsivaizduojama, kad galime sutalpinti bet kokį skaičių pacientų”, – minėjo A. Gerliakienė.

Medikė atkreipė dėmesį, kad pacientų pavėžėjimo programa „tragiškai buksuoja, finansavimo nėra, tad reikia keisti regionų politiką”, ragino keisti ir e. sveikatos sistemą.

A. Gerliakienė taip pat priminė, kad slaugos darbuotojų krūviai yra nepakeliami. Pasak medikės, kai kuriose ligoninėse per naktį vienai slaugytojai tenka aptarnauti net 60 pacientų. „Su medikais elgiamasi siaubingai”, – vertino ji.

LMS valdybos pirmininkė kalbėjo, kad sveikatos centrų steigimas savivaldybėse irgi vyksta „chaotiškai” – savivaldybėms nenumatys nei papildomos lėšos, trūksta ir gydytojų.

„Vyrauja visiškas chaosas. Įsivaizduokime: turime dvi tuščias stiklines ir bandoma jas tiesiog sukeisti vietomis. Bet jos vis tiek bus tuščios”, – lygino Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė.

Susitikime su LSDP pirmininke V. Blinkevičiūte ketvirtadienį dalyvavo Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjungos pirmininkė Rūta Kiršienė, Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, profesorius Vytautas Kasiulevičius, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorius Rimantas Benetis, Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos pirmininkas Kęstutis Štaras, Lietuvos slaugytojų asociacijos prezidentė Rasa Marozienė, Lietuvos medicinos studentų asociacijos LiMSA prezidentė Greta Burinskaitė, Šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Alma Astafjeva, Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas Algirdas Utkus.

The post V. Blinkevičiūtė – po susitikimo su medikų bendruomene? appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva