Dėl įsigaliojusio karantino uždraudus keliones į kitas šalis, daugybė kūdikių Ukrainoje laukia savo surogatinių tėvų jau kelis mėnesius. Internete paplitusios nuotraukos iš vieno Kijevo viešbučių sukėlė visuomenės pasipiktinimą: kūdikiai išrikiuoti lyg prekės, laukiančios užsakovų.
Viskas, ko šiems kūdikiams trūksta – tai artimųjų meilė. Juos pagimdžiusios motinos grįžo į savo namus, todėl mažaisiais rūpinasi prižiūrėtojai. Dėl pandemijos susidarė nenumatytas laiko tarpas, per kurį šimtai tėvų negali atvykti į Ukrainą pagaliau susitikti su vaikais. Spręsdamos šį konfliktą klinikos ėmėsi lobistinės veiklos – siekia, kad jų klientams būtų padarytos išimtys ir šie galėtų atvykti į šalį.
Šie įvykiai atkreipė dėmesį į seną problemą – didžiulius surogatinės motinystės mastus Ukrainoje. Surogatinė motinystė įvairiose šalyse įteisinta nevienodai. Ji leidžiama Ukrainoje, Baltarusijoje, kai kuriose JAV valstijose. Kai kuriose vietovėse įgaliota tik altruistinė surogatinės motinystės forma – tokiu atveju už kūdikio išnešiojimą ir pagimdymą neatsilyginama.
Ukrainoje vaikų teises tiriantis Nikolajus Kuleba teigia, kad surogatinė motinystė pažeidžia vaikų teises ir svetimšaliams neturėtų būti leidžiama globoti šioje šalyje jiems pagimdytų vaikų. Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad Ukrainoje veikia bent pusė šimto vaisingumo klinikų. Jų atstovai griežtai neigia bet kokias sąsajas tarp surogatinės motinystės ir prekybos žmonėmis.
Kodėl moterys to taip noriai imasi?
Surogatinė motinystė Ukrainoje – pelninga veikla. Už vieno kūdikio išnešiojimą ir pagimdymą sumokama 14 tūkstančių eurų. Šia veikla užsiimti norinti ukrainietė turi būti jaunesnė nei 35 metų amžiaus, puikios fizinės ir dvasinės sveikatos ir jau bent kartą išnešiojusi ir gimdžiusi biologinį vaiką.
Surogatinė motinystė gali tapti išsigelbėjimu aukšto išsilavinimo neturinčioms bedarbėms, tačiau jos susiduria su rimtais psichologiniais iššūkiais – prie kūdikio paprasta prisirišti, reikia itin atsargiai savimi rūpintis viso nėštumo laikotarpiu, o kiekvienas gimdymas reikalauja daug moters ištvermės ir ryžto.
Kai kurios šia veikla užsiimančios ukrainietės tikina vis dar bendraujančios su jų pagimdytus kūdikius auginančiais svetimšaliais – klientais iš Indijos, Prancūzijos, kitų pasaulio šalių. Kitoms, tiesa, tai visiškai neaktualu – yra moterų, teigiančių, kad net nėštumo laikotarpiu jautė nešiojančios ne savo kūdikį.
The Guardian info ir nuotraukos