Pajūrio verslininkai skųstis besibaigiančia vasara nelinkę. Nors kol kas neskubama apibendrinti įprastai darbymečiu laikomo sezono, tačiau užsimenama, kad turistų srautai buvo gausūs. Vasarą išlydintys verslininkai jau rengiasi rudeniui ir neslepia, jog tam tikro nerimo esama, tačiau viliamasi, kad šiemet dėl pandemijos neteks ir vėl stabdyti veiklų.
Vasarą poilsiautojų netrūko
Šiemet, kaip ir pernai pajūrio kurortuose netrūko žmonių. Nuo pat judėjimo tarp savivaldybių ribojimų pabaigos nemažai žmonių ėmė traukti į pajūrį, o vasarą poilsiautojų buvo ypač daug, ilgaisiais savaitgaliais kurortai braškėjo per siūles.
LRT.lt jau skelbė, kad birželį atslinkę karščiai daugybę poilsiautojų atginė į Palangą. Palangos meras Šarūnas Vaitkus skaičiavo, kad vieną birželio savaitgalių Palangos paplūdimiuose nuo Šventosios iki Nemirsetos laiką vienu metu leido apie 300 tūkst. Žmonių.
„Paplūdimiai buvo iš tiesų perpildyti“, – tuomet sakė Š. Vaitkus.
„Šį sezoną Neringoje vertiname palankiai, pirminiais pastebėjimais turistų srautai gausūs, tačiau galutinius skaičius turėsime tik rudenį, kuomet tikrai galėsime vertinti praėjusį sezoną, bei rezultatus ir lyginti su praėjusia vasara“, – teigė Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktoriaus pavaduotoja Angelina Ivanova.
Neringoje šią bei praėjusią vasarą didžiąją dalį poilsiautojų sudarė svečiai iš Lietuvos, tačiau sulaukta ir užsienio turistų.
„Praėjusią vasara pastebėjome svečių iš kaimyninių šalių pagausėjimą, iš Estijos, prie kurio manome prisidėjo Baltijos šalių kelionių burbulas, Lenkijos, na ir žinoma Latvijos, tačiau šių svečių netrūko visuomet. Šią vasarą svečių iš kaimyninių šalių skaičius nesijaučia padidėjęs, tačiau daugėja turistų iš Vokietijos, Austrijos, Šveicarijos“, – aiškino A. Ivanova.
Prieš rudenį – nežinia ir jaudulys
Palangos verslininkai apibendrinti besibaigiančios vasaros kol kas neskuba. Laukiama rugpjūčio pabaigos, kuris, pasak Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Ingridos Valaitienės, įnešė staigmenų.
Baigiantis vasarai Palangos verslininkai galvoja apie rudenį ir jam ruošiasi – rengiami specialūs rudens pasiūlymai ir pan., tačiau pastebima, kad poilsiautojai kol kas delsia ir itin gausiai rezervacijomis verslininkų neužverčia.
„Verslas gyvena su tam tikromis baimėmis, ar galimybių pasas bus tą priemonė, kuri visą rudenį ir žiemą mums leis vykdyti veiklas. Ar užteks šitos priemonės. Labai norėtųsi, kad užtektų, kad galėtume dirbti. Bet tokios nežinios, kažkokio jaudulio tikrai yra, nes sekame ir matome situaciją. Jau esame buvę tokioje situacijoje, kai teko stabdyti veiklas. Labai nesinori, kad tai pasikartotų“, – apibendrino I. Valaitienė.
Pašnekovės teigimu, labai nedaug įmonių Palangoje nusprendė vykdyti veiklą priimant žmones tik su galimybių pasais dar iki rugsėjo – didžioji dauguma priima visus svečius, laikantis tam tikrų ribojimų.
Netaikyti galimybių paso kurorto verslininkai nusprendė įvertinę vietos specifiškumą.
„Čia yra kurortas. Rezervacijos buvo padarytos anksčiau, o tai reiškia, kad mes pardavėme nakvyne su sąlyga, kad nereikės ir žmonės savo išvyką planavo tokiomis sąlygomis, tai dabar pasakyti: atleiskite, čia ir dabar pradedame taikyti – būtų nelogiška ir negražu mūsų svečių atžvilgiu“, – pastebėjo I. Valaitienė.
Kurorto verslininkai, vos pradėjus kalbėti apie tai, kad verslininkai galės rinktis paslaugas teikti tik turintiesiems galimybių pasą, sulaukė sunerimusių poilsiautojų skambučių.
Tiesa, toks sprendimas kai kuriems sukelia tam tikrų nepatogumų.
„Sudėtinga yra tuo metu, kai mes pasirenkame dirbti taikant numatytus ribojimus, neįjungiant galimybių paso ir tuo metu turime kokį nors renginį – konferenciją, banketą. Tai yra sudėtingiau, nes reikia pagal visus ribojimus įvertinti, kiek žmonių galima priimti, išlaikant atstumus, sodinant prie vieno stalelio, organizuojant maitinimą, aptarnavimą“, – pastebėjo I. Valaitienė.
Tokiais atvejais verslininkai gali anksčiau nei planavo aktyvuoti darbą taikant galimybių pasą, tačiau tokiu atveju, pasak Palangos verslininkų atstovės, viena pusė vis tiek lieka nuskriausta – arba verslininkai, kurie dar neplanavo aktyvuoti darbo, priimant tik turinčius galimybių pasus, arba užsakovai, kurie yra priversti keisti savo planus.
Panašiu keliu dėl galimybių paso žengia ir Neringos verslininkai. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktoriaus pavaduotoja A. Ivanova paaiškino, kad dauguma Neringos turizmo paslaugų teikėjų dirba tik vasaros sezono metu, tad kol kas nepastebėta, jog čia būtų pradėtas taikyti galimybių pasas.
Planuojami sugriežtinimai paskatins pasiskiepyti?
Liepos pabaigoje įsigaliojęs sprendimas praplėsti darbuotojų, kuriems yra būtina testuotis dėl COVID-19 grupių sąrašą, nemažai sumaišties sukėlė tarp Palangos viešbučių ir restoranų sektoriaus verslininkų.
Tuomet verslininkai susidūrė su vietų darbuotojų tyrimams trūkumo problema, susiklostė įtempta situacija, pagrasinusi darbuotojų trūkumu, mat testų neatlikusius darbuotojus darbdaviai turėtų nušalinti nuo darbo.
Vis dėlto panašu, kad šiuo metu problema nebėra tokia opi – žmonės testams registruojasi iš anksto ir pasitikrina, tačiau pripažįstama, kad nurodyto tyrimų periodiškumo paisoma ne visada.
„Kai ši tema buvo eskaluojama, maitinimo sektoriaus darbuotojams buvo rekomenduojama rezervuoti datas iš anksto. Taip ir darė. Tikrai dauguma prisipažįsta, kad neradus vietų prasilenkia tas periodinis terminas. Ir jie gauna vėliau tą vietą“, – pasakojo I. Valaitienė.
Tiesa, nors privalomo testavimo reikalavimas sukėlė tam tikrų nepatogumų darbuotojams, tačiau verslininkai nepastebėjo, jog tai būtų akivaizdžiai paskatinę dar nepasiskiepijusius darbuotojus pasinaudoti jų laukiančia vakcina.
„Dabar, kai keičiasi įstatymai, kad yra panaikintas greitasis testas dėl galimybių paso ir atsiranda mokamas testas – šie pakeitimai ir dar žinia apie ateityje laukiančius sugriežtinimus darbuotojams ir tai, kad neturintys galimybių paso negalės dirbti, daro įtaką darbuotojų sprendimui pasiskiepyti“, – sakė I. Valaitienė.
Šaltinis: LRT.LT