0

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NTB) praneša apie Lietuvą pasiekusį neįkainojamos vertės krovinį. Šių metų sausio 9 dieną 22 val. 35 min. Vilniaus oro uoste nusileido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) orlaivis Spartan. Lėktuvas su NTB ir VUL Santariškių medikų komanda išskrido iš Šiaulių ir po atliktos eksplantacijos Varšuvoje (Lenkija) parskraidino donorinį organą, kuris recipientui Lietuvoje suteiks vilties pasveikti.

„Donorinių organų ir audinių šiuo metu Lietuvoje laukia daugiau kaip 300 žmonių. Recipientų gyvybei išgelbėti donorinių organų NTB ieško ir užsienyje tarptautinėje donorinių organų mainų platformoje, kurioje talpinami pasiūlymai arba prašymai apie donorinius organus. Jei organas atitinka keliamus kriterijus ir tinka laukiančiam recipientui Lietuvoje, tuomet vienintelė reali galimybė jį pargabenti į Lietuvą yra oro transportas“, – pasakoja NTB vadovė A. Būziuvienė.

Pasak A. Būziuvienės, Nacionalinis transplantacijos biuras nuolat stengiasi stiprinti ryšius su partneriais iš užsienio. „Praėjusių metų rudenį buvome susitikę su savo kolegomis Lenkijoje iš Poltransplant (past. Lenkijos transplantacijos koordinavimo centras). Džiaugiuosi, kad susitikimas sutvirtino bendradarbiavimą ir duoda vaisių. Neretai pasitaiko atvejų, kad mūsų partneriai savo šalies viduje neranda tinkamo recipiento, kuriam tiktų donorinis organas. Tokiais atvejais gerbiamas artimųjų ištartas „taip“ ir neįkainojama dovana iškeliauja į kitas ES šalis, kuriose yra tinkamas recipientas. Tai jau antras donorinis organas per tris mėnesius, kuris, neradus tinkamų recipientų Lenkijoje, atkeliauja pas Lietuvos recipientus“.

LK Karinės oro pajėgos pagal bendradarbiavimo sutartį padeda atsiskraidinti donorinius organus ne tik Lietuvoje, bet ir iš Latvijos, Lenkijos, Vokietijos ar Čekijos. Skaičiuojama, kad per praėjusius metus KOP sraigtasparniai Lietuvoje medikų komandas su donoriniais organais skraidino 7 kartus. Donorinių organų ir audinių gabenimas yra viena iš Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių, kurias vykdo Taikos meto užduočių operacinėms pajėgoms priskirti nuolatinėje parengtyje budintys kariuomenės vienetai.

Šiuo metu transplantacijų laukia daugiau kaip 300 žmonių. Tame tarpe: 79 – inksto, 27 – širdies, 7 – plaučių, 2 – širdies-plaučių komplekso, 34 – kepenų, 160 – ragenų transplantacijos, 224 – kaulų čiulpų. Iš jų – 9 vaikai.

Vien per praėjusius metus tarptautinių donorinių organų mainų dėka vilties gyventi ir pasveikti Lietuvoje sulaukė 7 recipientai. Iš Latvijos buvo atgabenta po 3 donorinius inkstus ir kepenis. Iš Lenkijos pasiekė viena inkstų pora.

Pritarimas organų donorystei nieko nekainuoja, tačiau gali padovanoti neįkainojamą dovaną – išsaugoti gyvybę ar pagerinti sveikatą 7-iems transplantacijos laukiantiems žmonėms. Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje Camelia, Eurovaistinė arba Gintarinė vaistinė vaistinėje.

Ačiū visiems donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams Lietuvoje ir Lenkijoje, tarptautiniams partneriams, gydytojams, laboratorijų specialistams, Lietuvos policijos pareigūnams, Lietuvos kariuomenei ir Lietuvos Karinėms oro pajėgoms. Nuoširdi užuojauta ir padėka mirusio Donoro artimiesiems. Negali būti nieko kilniau, nei netekus savo artimojo, gelbėti sunkiai sergančiųjų gyvybes.

NTB nuotraukos

The post Vėlų vakarą Spartan iš Lenkijos atskraidino donorinį organą recipientui appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva