Savivaldybės susiduria su laisvų vietų trūkumu ikimokyklinėse ugdymo įstaigose. Ši problema darželiuose sprendžiama rengiant modulines patalpas. Tokios patalpos paplitusios visoje Europoje ir įrengiamos greta jau funkcionuojančių erdvių.
„Modulinė statyba yra vienas iš efektyviausių būdų greitai ir ekonomiškai išplėsti ikimokyklinio ugdymo paslaugas ten, kur jų labiausiai trūksta. Jos pastatomos per kelis mėnesius ir tokias patalpas galima pritaikyti pagal vaikų poreikius. Taip pat modulinės patalpos statomos mažesnėmis sąnaudomis, lyginant su tradicinėmis statybomis“, – sako Seimo narys, Švietimo ir mokslo komiteto narys Darius Jakavičius.
Nors esami standartai yra svarbūs vaikų saugumui užtikrinti, kai kurie specialistai mano, kad tam tikri reikalavimai gali būti per griežti, ypač kalbant apie modulinės statybos ypatumus. Tai gali apsunkinti ir sulėtinti tokių darželių plėtrą.
„Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas vykdančioms įstaigoms, nepaisant ar tai tradicinės statybos, ar modulinės, galioja statybinis techninis reglamentas dėl visuomenės paskirties statinių: laiptai privalo būti įrengti su turėklais, garso ir šilumos izoliacija, atsparumas ugniai, pastato aukštingumas. Taip pat galioja ir šio tipo įstaigoms privalomi bendrieji sveikatos saugos reikalavimai: sklypo, erdvių ir patalpų įrengimas, šildymas ir vėdinimas, vandens tiekimas, apšvietimas, maisto ruošimo patalpos“, – teigia Švietimo ir mokslo komiteto narė Ingrida Braziulienė.
Pasak I. Braziulienės, šiuo metu veikiantys moduliniai darželiai įrengti pagal galiojančius reikalavimus, todėl svarbu juos išlaikyti, nes tai padeda spręsti vietos trūkumą darželiuose. Ypač didmiesčiuose ir sparčiai augančiose priemiesčių savivaldybėse.
„Atsižvelgdama į šiuos iššūkius, Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2024–2028 m. programoje numatė peržiūrėti ir supaprastinti statybos sektoriaus reguliavimą. Bus siekiama atsisakyti perteklinių reikalavimų ir padaryti teisyną aiškesnį bei patogesnį naudoti. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje Lietuvos strategija orientuota į stacionarių darželių statybą ir plėtrą“, – komentuoja Seimo narys D. Jakavičius.
Pasak socialdemokratų, siekiant spręsti vietų darželiuose trūkumą taikomos įvairios tikslinės priemonės. Tokios, kaip: finansinės kompensacijos skirtos tėvams, kurių vaikai nepateko į valstybinius darželius (pvz., Vilniaus mieste taikoma 120 eurų kompensacija už privatų darželį); naujų darželių plėtra, įskaitant stacionarių pastatų statybą ir modulinių darželių sprendimus; esamų įstaigų grupių didinimas ar optimizavimas, siekiant maksimaliai išnaudoti turimas erdves; viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas, skatinant privačių darželių steigimą ir jų prieinamumą.