0

2021 09 15

Vilniuje šiandien įvyko pirmasis Lietuvos-Ukrainos darbo grupės dėl strateginio bendradarbiavimo energetikos srityje stiprinimo, kurio metu daugiausiai dėmesio skirta prioritetiniam Lietuvos ir Ukrainos energetikos tikslui – šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais. 

Susitikimui pirmininkavo Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys ir Vilniuje viešėjęs Ukrainos energetikos ministras German Galushchenko. Darbo grupės posėdyje dalyvavę Lietuvos ir Ukrainos energetikos reguliavimo institucijų, elektros energijos perdavimo sistemos operatorių, už branduolinės energijos saugumą ir reglamentavimą atsakingų institucijų atstovai aptarė šalių pažangą ir patirtį, įgyvendinant vieną svarbiausių abiejų šalių energetinio saugumo projektų. 

D. Kreivys akcentavo, kad sėkmingai ir savalaikei Ukrainos ir Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai gali kelti grėsmę tokie Rusijos finansuojami geopolitiniai projektai kaip Astravo atominė elektrinė. „Lietuvai susirūpinimą kelia ne tik Astravo atominės elektrinės veiklos saugumas, tačiau ir platesnis jos poveikis elektros energijos architektūrai regione. Elektros energijos importas iš Astravo atominės elektrinės į Baltijos šalis gali kelti grėsmę sėkmingai sinchronizacijai, pakenkti Baltijos šalių gamybos ir rezervinių pajėgumų bei žaliosios energijos plėtrai. Todėl Lietuva imasi visų priemonių, kad tokių rizikų būtų išvengta,“ – susitikime kalbėjo energetikos ministras D. Kreivys.

Abiejų šalių energetikos ministrai sutarė, kad glaudesnis abiejų šalių bendradarbiavimas keičiantis informacija ir dalinantis patirtimi padeda stiprinti abiejų šalių energetinį saugumą. Ministrai išsakė abipusę paramą šalių energetinio saugumo siekiams. Ukrainos energetikos ministras G. Galushchenko taip pat pažymėjo, kad būtina siekti kuo didesnės ir spartesnės energijos sistemų integracijos. Pasak jo, tai vienintelis būdas užtikrinti energijos tiekimo saugumą, stabilų ir patikimą sistemos darbą bei žaliosios energijos plėtrą.

Be to, G. Galushchenko pabrėžė, kad Ukraina padarė strateginį pasirinkimą atsijungdama nuo Rusijos ir Baltarusijos energetikos sistemų bei visiškai integruodamasi į Europos rinkas. Lietuvos ir Ukrainos sinchronizacija Vakarų Europos tinklais yra abipusiai naudingas, kadangi užtikrins Europos energetikos sistemos lankstumą bei padidins atsparumą prieš geopolitines grėsmes. 

Lietuvos-Ukrainos darbo grupė strateginio bendradarbiavimo energetikoje stiprinimui įkurta šių metų kovo 18 d. Kijeve vykusios Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų tarybos metu Lietuvos ir Ukrainos energetikos ministrams pasirašius bendrą deklaraciją. 

Darbo grupė siekia stiprinti bendradarbiavimą branduolinės saugos kaimynystėje, elektros prekybos su Energijos bendrijai nepriklausančiomis šalimis, elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais, atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimo ir išmontavimo bei žaliosios energijos plėtros klausimais.

Darbo grupės susitikimai vyks reguliariai, jų metų Lietuvos ir Ukrainos energetikos sektoriaus atstovai keisis informacija abiem šalims svarbiais energetinio saugumo klausimais.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Greitos naujienos