0

2021 10 18

Vyriausybėje pirmadienį įvykusiame Sinchronizacijos komisijos posėdyje buvo įvertinta Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais projektų pažanga. Du projektus ketinama pabaigti šiemet: išplečiama jungtis „LitPol Link“ ir optimizuojamas Šiaurės rytų Lietuvos tinklas. Dar 3 iš 15 sinchronizacijos projektų jau yra užbaigti.

Posėdyje buvo pristatytas Lietuvos elektros energetikos sistemos (LEES) sinchronizacijos projekto įgyvendinimo ir LEES saugumo ir patikimumo stiprinimo veiksmų ir priemonių integruotas planas, kuriuos buvo nuspręsta sistemiškai peržiūrėti, harmonizuoti ir integruoti į vieną dokumentą.

„Pandemija gali pakoreguoti kai kurių techninių darbų terminus, tačiau galutinis terminas liktų nepakitęs –  Lietuva ir toliau dės visas įmanomas pastangas, kad sinchronizacija būtų užbaiga kaip ir planuota  – iki 2025 metų pabaigos“, – sakė premjerė.

Ruošiantis naujos elektros jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos statyboms jau padaryti visi svarbiausi Baltijos šalių sinchronizacijos projekto „Harmony Link“ parengiamieji darbai – užbaigtas teritorijų planavimas, atliktas jūros dugno tyrimas, parengta Baltijos jūros trasos studija, pasirašyta sutartis dėl jungties projekto vykdymo ir tikslinių konsultacijų, šiuo metu vyksta jungties kabelio įrengimo pirkimas.

Praėjusią savaitę energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą įgyvendinanti „EPSO-G“ įmonių grupės bendrovė „Energy cells“ pasirašė sutartį dėl 200 megavatų (MW) galios ir 200 megavatvalandžių (MWh) talpos įrenginių sistemos projektavimo, gamybos ir įrengimo. Tai yra vienas didžiausių tokio tipo projektų Europoje, kuris bus įgyvendintas iki 2022 metų pabaigos.

Iki metų pabaigos daugelį sinchronizacijos projektų įgyvendinanti „Litgrid“ užbaigs „LitPol Link“ plėtros projektą – tam liko išbandyti paskutinį iš trijų naujų 600 MVA galios autotransformatorių. Jie reikalingi, kad po sinchronizacijos 2025 m. „LitPol Link“ jungtis galėtų veikti visu galingumu ir sinchroniniu režimu su Lenkijos tinklais. Šalia Alytaus esanti elektros infrastruktūra – kertinė visam sinchronizacijos projektui, kadangi būtent per „LitPol Link“ jungtį bus sinchronizuojamas Baltijos šalių ir žemyninės Europos elektros tinklų dažnis.

Šiemet „Litgrid“ taip pat užbaigs dar vieną iš penkiolikos sinchronizacijos projektų – optimizuos Šiaurės Rytų Lietuvos tinklus ir parengs juos darbui sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos tinklais. Šio projekto svarbiausi tikslai buvo atnaujinti Utenos ir Ignalinos perdavimo tinklo mazgą ir perkelti valdomą šuntinį reaktorių iš Ignalinos į Elektrėnus. Šiuo metu projekte užbaigiami paskutiniai likę smulkūs darbai. 

Sinchronizacija yra pripažinta prioritetiniu Europos Komisijos (EK) energetikos projektu. Ji svarbi kuriant bendrą Europos elektros rinką, užtikrinant saugų elektros perdavimą ir energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos (IPS/UPS) sistemų. Projektas taip pat turės įtakos glaudesniam ekonominiam Baltijos šalių ir Lenkijos bendradarbiavimui Europos energetikoje.

Vyriausybės Sinchronizacijos komisija buvo įkurta 2021 metais. Ministrės Pirmininkės vadovaujama komisija koordinuoja Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais projekto įgyvendinimą. 

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Greitos naujienos