0

Šiaurės Kalifornijoje liepsnojantis didžiulis Diksio gaisras virto antru didžiausiu gamtiniu gaisru per valstijos istoriją, sekmadienį pranešė pareigūnai.

Tarnybos pranešė apie gaisro apimtoje vietovėje dingusius tris žmones. Dar tūkstančiai gyventojų buvo priversti skubiai evakuotis, atslenkant ugnies frontui.

Sekmadienį Diksio gaisro išdegintas plotas siekė 187 562 hektarus ir per parą padidėjo 15 754 hektarais. Dabar ši teritorija yra didesnė negu viso Los Andželo miesto.

Šiuo metu Diksio gaisras yra didžiausias iš Jungtinėse Valstijos siaučiančių miškų gaisrų, bet tik vienas iš 11 Kaliforniją niokojančių didelių gaisrų.

Praeitą savaitgalį jis dydžiu pralenkė 2018 metų vadinamąjį Mendosino kompleksinį gaisrą, anksčiau buvusį antrą pagal dydį per Kalifornijos istoriją.

„Atrodė, tarsi važiuotum iš gaisro zonos, kokias matote filmuose“, – naujienų agentūrai AFP sakė Tami Kugler, sėdėjusi prie savo palapinės evakuotųjų stovykloje, pabėgusi iš dabar jau supleškėjusio istorinio Grinvilio miestelio.

„Mano rajono nebeliko – visiškai nebeliko, – kalbėjo ji. – Visi, kurie man rūpėjo ir kuriuos mylėjau, gyveno tame rajone – jų namų nebeliko.“

Moteris pridūrė, kad jos namas nebuvo apdraustas.

Šeštadienį valstijos gubernatorius Gavinas Newsomas (Gevinas Niusomas) aplankė sudegusio Grinvilio liekanas ir išreiškė „gilią padėką“ su liepsnomis kovojančioms brigadoms.

Jis sakė, kad tarnybos turi nukreipti daugiau išteklių miškų tvarkymui ir gaisrų prevencijai.

Visgi gubernatorius atkreipė dėmesį, kad „sausringi laikotarpiai tampa daug sausesni; darosi karščiau nei kada nors anksčiau… Turime tiesiai šviesiai pripažinti, kad tai yra klimato skatinami gamtiniai gaisrai.“

Šylant klimatui sausros smarkėja ir sukuria idealias sąlygas miškų gaisrams tapti nevaldomiems ir padaryti beprecedentės materialinės žalos bei nuniokoti vertingus gamtinius objektus.

Diksio gaisras, per kurį šeštadienį buvo sužeisti trys ugniagesiai, sekmadienį buvo kontroliuojamas 21 proc. jo apimtos teritorijos – lygiai tiek pat, kaip ir ankstesnę dieną, nurodo priešgaisrinės tarnybos „CalFire“ tinklalapis.

Specialistai prognozuoja, kad liepos 13 dieną įsiplieskęs gaisras galutinai bus užgesintas ne anksčiau kaip per dvi savaites.

Numatoma didesnė kaitra

Ugniagesių darbą šiek tiek lengvino silpni vėjai ir didesnė oro drėgmė, bet artimiausiomis dienomis kaitra vėl tikriausiai viršys 38 Celsijaus laipsnius.

Dėl tirštų dūmų kai kuriose teritorijose ugniagesiams važinėti tampa pavojinga. Daugelis gaisro apimtų vietų sunkiai prieinamos dėl stačių šlaitų.

Aštuoni didžiausi kada nors Kalifornijoje kilę gaisrai buvo užfiksuoti nuo 2017 metų gruodžio. Diksio gaisrą gesinančioms brigadoms darbą kai kur palengvino ankstesnių gaisrų padariniai, sumažinę degių medžiagų kiekį.

Tūkstančiai gyventojų paliko pavojingą teritoriją. Daugelis jų apsistojo laikinuose būstuose arba netgi gyvena palapinėse, dažnai nežinodami, ar jų namai išliko.

Plumaso apygardos šerifo biuras nurodė ieškantis trijų dingusių žmonių. Du kiti dingusieji savaitgalį buvo rasti.

Diksio gaisras jau supleškino apie 400 pastatų ir ypač smarkiai nuniokojo Grinvilį. Kalifornijos miškininkystės ir priešgaisrinės apsaugos departamentas (Calfire) nurodė siunčiantis darbuotojų ir technikos gelbėti namams Kresent Milso miestelyje už penkių kilometrų į pietryčius nuo Grinvilio.

Šiuo metu su Diksio gaisru kovoja daugiau kaip 5 000 žmonių.

Nors vietos valdžia ne kartą ragino gyventojus evakuotis, kai kurie atsisakė pasitraukti ir yra nusiteikę patys grumtis su liepsnomis, o ne palikti savo namus.

Iki liepos pabaigos gaisrai Kalifornijoje nuniokojo apie pustrečio karto daugiau teritorijų negu 2020 metais, kurie tapo gaisringiausiais per valstijos pastarojo meto istoriją.

Anot mokslininkų, klimato kaita skatina ilgalaikes sausras JAV vakarinėje dalyje ir Kanadoje, ir tai savo ruožtu sudaro sąlygas kilti sparčiai plintantiems bei itin niokojamiems gaisrams.

Preliminarus tyrimas rodo, kad Diksio gaisras veikiausia įsiplieskė medžiui nuvirtus ant elektros tiekimo linijos, priklausančios regioninei elektros tinklų  bendrovei „Pacific Gas & Company“ (PG&E). Ši privati operatorė anksčiau buvo kaltinama dėl 2018 metais 86 žmonių gyvybių pareikalavusio Kempo gaisro.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis