Nors paprastai minimalios mėnesinės algos (MMA) dydį siekiama patvirtinti iki birželio vidurio, šiemet sprendimas dėl kitų metų MMA įstrigo. Birželį bendro sprendimo neradus Trišalėje taryboje, dabar projektas užtruko Finansų ministerijoje.
Kaip Trišalės tarybos posėdyje nurodė finansų viceministras Gediminas Norkūnas, konkretų skaičių, kiek turėtų siekti MMA kitąmet, ministerija turėtų pateikti kitą savaitę.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kuri ir nustato MMA, viceministras Vytautas Šilinskas, paklaustas apie sprendimus dėl MMA, teigė, kad skaičiavimai užtruko Finansų ministerijoje. Pastarosios viceministras nurodė, kad sprendimas bus priimtas, tačiau dar bandoma atsižvelgti į visas aplinkybes.
„Kol kas dar negaliu atsakyti tiksliai. Artimiausiu metu tikrai planavome teikti nutarimą dėl MMA nustatymo. Biudžeto derybų vienas raundas yra pasibaigęs. Esame palikę rudeniui dar patikslinimą, kadangi turime keletą kintančių pozicijų: COVID-19, situacija su migrantais. Kai kurie dalykai dar nėra fiksuoti. Šiaip dėl pačios MMA, ką gerbiamas Vytautas minėjo, kadangi nebuvo sutarimo Trišalėje, sprendžiame tarp kelių variantų. Kol kas, juo labiau kad šią savaitę mūsų ministrės dar nėra, tikrai neturiu įgaliojimų pasakyti, kokia ta MMA bus“, – kalbėjo G. Norkūnas.
Jo teigimu, ministerija neatsisako Lietuvos banko numatytos formulės taikymo ir Finansų ministerijos prognozių. „Tik tiek, kad šiandien tikslaus skaičiaus pasakyti negaliu, bet labai tikiuosi, kad kitą savaitę, kai ministrė grįš, jau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turės tą skaičių ir galėsime išeiti su konkrečiu skaičiumi“, – pridūrė G. Norkūnas.
LRT.lt primena, kad paprastai sprendimas dėl to, kokia turėtų būti MMA, patvirtinamas Trišalėje taryboje. Tai siekiama padaryti iki birželio vidurio. Trišalė taryba yra partvirtinusi MMA skaičiavimo formulę. Šiuos skaičiavimus paprastai pateikia Lietuvos bankas.
Vis dėlto šiemet Trišalė taryba bendro sprendimo nerado ir per posėdį birželio pradžioje buvo fiksuotos skirtingos šalių nuomonės. Lietuvos bankas siūlė MMA didinti iki 703 eurų popieriuje. Profesinės sąjungos teikė du variantus – 750 eurų ir 730 eurų.
Darbdaviai ragino labiau atsižvelgti į darbo našumą, kuris, jų teigimu, šalyje neauga taip sparčiai, kaip darbo užmokestis.
LRT.lt primena, kad siekiant depolitizuoti MMA kėlimo klausimą 2017 m. Trišalė taryba priėmė sprendimą, kad MMA ir VDU santykis neturi būti mažesnis kaip 45 proc. ir didesnis kaip 50 proc.
Remiantis „Eurostat“ duomenimis, 2017–2019 MMA, skaičiuojant nuo vidutinio darbo užmokesčio, sudaro 46,7 proc.
MMA paskutinį kartą buvo padidinta nuo 607 iki 642 eurų popieriuje.
Šaltinis: LRT.LT