Įprastai vykstantys žiemą, šįkart „Auksinių bičių“ apdovanojimai, skirti pagerbti geriausius 2020-ųjų LRT darbuotojus ir projektus, dėl pandemijos neramumų nusikėlė į vasarą. Į jau 20-ąjį kartą surengtus apdovanojimus pasitempę ir pasipuošę šypsenomis sugužėjo tiek atpažįstami LRT eterio veidai ir balsai, tiek tie, kurie LRT avilyje nepailsdami zuja už kadro.
Šviesaus atminimo skulptoriaus Romualdo Kvinto kurtos „Auksinių bičių“ statulėlės į LRT geriausiųjų rankas nutūpia jau dvidešimtą kartą. Atsiimti apdovanojimų ir pasidžiaugti kolegų sėkme susirinko gausus būrys visų LRT kanalų – televizijos, radijo ir portalo – darbuotojų.
Dar prieš iškilmingą apdovanojimų ceremoniją portalas LRT.lt pasiteiravo LRT žurnalistų ir laidų vedėjų, kokios, jų manymu, yra žurnalistikos bitės ir kokios savybės praverčia nuolat netikėtų iššūkių pažeriančiame žurnalisto darbe.
LRT televizijos ir radijo žurnalistas Deividas Jursevičius, praėjusiais metais drauge su kolegomis Guoda Pečiulyte ir Modestu Naudžiumi už sėkmingą LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ auditorijos auginimą atsiėmęs apdovanojimą „Metų reitingo“ nominacijoje, įsitikinęs, kad gerai darbą norinčiam atlikti žurnalistui svarbiausia – išsilavinimas.
„Geras išsilavinimas yra visa ko pagrindas. Gerai seksis ir atliksi darbą kokybiškai, jei žinosi elementarius bazinius dalykus, kuriuos turi išmokti mokykloje, ir savo žinių bagažą kaskart didinsi besimokydamas, dirbdamas, tobulėdamas. Visgi jei turėsi paviršutinišką supratimą apie valstybę, demokratiją, teismų sistemą, bus sunku, nes gudresnis pašnekovas galės tavimi manipuliuoti“, – portalui LRT.lt sako D. Jursevičius.
Naujame LRT sezone su kolege Rasa Tapiniene laidą „Svarbi valanda“ vesiantis žurnalistas mano, kad žurnalisto darbą itin paįvairina nauji iššūkiai. „Visada smalsu, kas iš to išeis, ir visada norisi padaryti kuo geriau ir kokybiškiau. Nuo pat pirmų dienų, kai pradėjau dirbti žiniasklaidoje, stengiuosi laikytis taisyklės: kad ir ką bedarytum – skaitytumei žinias, rašytumei straipsnį, imtumei interviu – viską, ką darai, reikia atlikti kokybiškai. Man atrodo, nėra mažiau svarbių darbų, laidų ar pareigų“, – mintimis dalijasi D. Jursevičius.
Praėjusiais metais „Auksinę bitę“ gavusi ir „Metų debiutu“ LRT kolegų išrinkta darbščioji LRT radijo ir televizijos žurnalistė Simona Vasiliauskaitė įsitikinusi, jog dirbant tiesioginėse transliacijose svarbiausia – ramybė ir budrumas.
„Dirbant tiesioginiame eteryje, gali nutikti visko – nuo įvairiausių techninių nesklandumų, kai vedant laidą telefonu neatsiliepia keli pašnekovai iš eilės, iki gana kurioziškų situacijų, kai skaitant televizijos žinias, aplink veidą pradeda skraidyti įkyriai nusiteikusi musė.
Manau, tokiame darbe svarbu mokytis kuo ramiau reaguoti į nenumatytas situacijas ir išlaikyti budrumą – kad eteryje atsiradusius neplanuotus nesklandumus būtų galima pakeisti klausytojui ar žiūrovui svarbia ir aktualia informacija“, – sako S. Vasiliauskaitė.
Portalo LRT.lt kalbintas vienas iš 2020-ųjų „Auksinių bičių“ ceremonijos vedėjų LRT RADIJO žurnalistas Edvardas Kubilius sako, kad vienas didžiausių iššūkių, kylančių žurnalisto darbe, – didžiulis informacijos srautas ir gebėjimas susigaudyti, kas nauja, o kas – sena ir jau apkalbėta. Laikais, kai dažnas socialiniuose tinkluose tampa informacijos skleidėju, taip pat labai svarbu viską nuodugniai tikrinti, įsitikinęs E. Kubilius.
Visgi žurnalisto darbe pasitaiko ne tik su turiniu susijusių, bet ir žmogiškų problemų. Pavyzdžiui, kaip neužmigti prie rytinės LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ mikrofono, šypsosi laidos vedėjas.
„Reikia daug dirbti su savimi, kad ryte, kai vienintelis dalykas, ko nori, yra miegas, išlaikytum koncentraciją, atsibustum pats ir išbudintum tik ką iš lovos atsikėlusį pašnekovą ir klausytoją. Tikrai būna, kad atsikėlus dar prieš 5 val. ryto, atrodo, fiziškai skauda visą kūną. Nors ir supranti, kad laidai esi paruošęs aktualių temų, vis tiek būna sunku. Laimei, per pusantrų metų ypatingų užmigimų eteryje nepasitaikė“, – šypsosi E. Kubilius.
Dar viena ne mažiau reikalinga žurnalisto savybė – gebėti prakalbinti žmogų. Ne tik sugebėti prikviesti į anksti ryte tiesiogiai transliuojamą laidą, kai žmonės spyriojasi ir prašo bent valanda pavėlinti interviu laiką, tačiau prakalbinti ir tuos, kurie bijo bendrauti su žiniasklaida.
„Keliuosi tikslą, kad mano laidoje „Už Vilniaus“ turi kalbėti žmonės. Apie tai, kaip jie gyvena, kas juos džiugina, skaudina. Kartais tenka dirbti kone psichologu, mat Lietuvoje turime daug įdomių, turinčių ką pasakyti, bet dar nepakalbintų žmonių, kurie, pamatę mikrofoną, truputį jo bijo.
Todėl labai svarbus yra darbas iki įjungiant mikrofoną: reikia įtikinti žmogų, kodėl jis turėtų kalbėti, kodėl visuomenei įdomios jo patirtys, mintys, paaiškinti, kad jų papasakota istorija galbūt gali įkvėpti kitus kažko imtis ar keisti savo gyvenimą. Savo ruožtu pašnekovas taip pat turi išsiklausinėti, kodėl jis kalbinamas, kokia tema, kokie bus kiti pašnekovai“, – sklandaus žurnalisto ir pašnekovo bendravimo formule dalijasi žurnalistas E. Kubilius.
Apdovanojimų „Auksinės bitės“ svečiai – nuotraukų galerijoje.
Šaltinis: LRT.LT