Pirmi kartai dažniausiai į atmintį įsirėžia labiausiai, todėl pirmojo automobilio įsigijimas ne vienam vairuotojui tampa svarbiu gyvenimo sprendimu. Kai kas iš anksto puikiai žino, kokio modelio norėtų, kiti atlieka išsamią paiešką, koks automobilis geriausiai atitiktų ne tik lūkesčius, tačiau ir finansines galimybes. Automobilių rinkos ekspertas Vitoldas Milius teigia, kad žmonių pasirinkimus lemia įvairiausios priežastys, tačiau jis pabrėžia – svarbiausia, kad pirmasis automobilis būtų patikimas.
Nesivaikykite madų ir emocijų
V. Milius teigia, kad dažniausiai pirmąjį automobilį žmogus įsigyja būdamas dar pakankamai jaunas, todėl labai svarbu išskirti, ar žmogui automobilis reikalingas tik kaip transporto priemonė, ar ir kaip gyvenimo būdo dalis. Anot jo, automobiliais besižavintys žmonės dažniausiai mažiau dėmesio skiria to modelio išlaikymo kaštams, o norintiems tiesiog turėti nuosavą transporto priemonę svarbiau, kad ji netaptų finansine našta.
„Brandūs žmonės dažniausiai nesivaiko madų – jie aiškiai žino savo poreikius ir ieško automobilio, kuris juos atitiktų. Jauni žmonės dažniausiai automobilius renkasi labai emocingai, neatsižvelgdami, kokios transporto priemonės jiems užtektų kasdienai ir ar tokiam modeliui, kokio norisi, jie turės pakankamai pinigų. Vis dėlto, jei automobilis reikalingas buičiai, siūlyčiau atmesti emocijas ir nesivaikyti madų. Tokias užgaidas siūlyčiau tenkinti tik jau turint patirties tiek vairuojant, tiek rūpinantis automobilio išlaikymu ir, be abejonės, tuomet, kai tai laisvai leis finansinės galimybės. Į pirmąjį automobilį siūlyčiau žiūrėti kaip į ką nors paprasto ir vertinti jį kaip treniruoklį, nes reikia nepamiršti, kad nors mokymasis tęsiasi visą gyvenimą, jo pikas ir svarbiausios pamokos yra pačioje pradžioje. Būtent dėl to pirmas automobilis pirmiausia turėtų būti saugus“, – aiškina V. Milius.
Įvertinkite finansines galimybes
Rinkos ekspertas atkreipia dėmesį, kad, panorus įsigyti pirmąjį automobilį, itin svarbu aiškiai išsigryninti ir turimas finansines galimybes bei įvertinti, kokio modelio turėjimas nekeltų didesnio streso gedimų ar apgadinimų atveju, o taip pat eksploatuojant jį kasdien. Pašnekovas pastebi, kad kartais, gavę automobilį iš tėvų ar senelių, jauni vairuotojai jaučia didesnį stresą dėl jiems ne itin priimtino pavarų dėžės tipo. Tiems, kas mokėsi vairuoti automobilį su automatine pavarų dėže, vairuoti automobilį su mechanine pavarų dėže tampa nemenku iššūkiu, todėl V. Milius pataria stengtis pasirūpinti tokiu automobiliu, kurį vairuojant pavyktų visą dėmesį skirti būtent vairavimui ir nereikėtų blaškytis stengiantis perjungti pavaras. Tiesa, jis pabrėžia, kad pirmasis automobilis neturėtų tapti priemone pasirodyti.
„Pirmas automobilis neturėtų tapti priemone pasirodyti prieš kitus bendraamžius. Tai neturėtų būti itin galingas ar labai brangus modelis, kuris taptų labiau galios ir statuso demonstravimo įrankiu nei susisiekimo priemone. Jauni vairuotojai daro daugiau klaidų, todėl kyla ir didesnė rizika patekti į eismo įvykį, kuriame tas automobilis bus apgadintas. Žinoma, abejotinos būklės automobilio rinktis taip pat nederėtų, nes dėl techninių gedimų jis gali labai apsunkinti kasdienybę, neatnešti realios naudos ir tapti didesnių išlaidų priežastimi“, – sako V. Milius.
Patikimas geriau nei populiarus
Pašnekovas aiškina, kad, turint ribotas galimybes, geriau pirkti itin geros būklės jaunimo gretose nepagarsėjusio gamintojo modelį nei ganėtinai pavargusį, pavyzdžiui, BMW modelį, kuris gali būti ne tik nebesaugus, tačiau ir tapti savotišku galvos skausmu. Tiesa, jei leidžia galimybės, V. Milius pataria neatsisakyti įvairių sistemų ir rinktis modelius, turinčius ne tik ABS, bet ir tame modelyje įmanomas stabilumo bei greičio palaikymo sistemas. Tiesa, jis ragina nenumoti ranka ir į komforto įrangą ir jei įmanoma – iškart rinktis modelį su oro kondicionieriumi.
„Reikia stengtis įsigyti maksimaliai gerą automobilį. Turėdamas gerą daiktą, tikėtina, jaunas vairuotojas jį labiau saugos, be to, įvairiomis saugumo sistemomis aprūpintas modelis leis padaryti mažiau klaidų. Žinoma, tai nereiškia, kad modelis turi būti brangus, prabangus ar galingas, tiesiog nepatariu vaikytis madų ir gamintojų vardų“, – akcentuoja automobilių rinkos ekspertas ir pabrėžia, kad net ir senesnis bei gausybės sistemų neturintis, tačiau techniškai tvarkingas automobilis gali būti puikus pasirinkimas kasdienėms kelionėms mieste.
Automobilis, tapęs gyvenimo mokykla
V. Milius aiškino, kad tais laikais, kai jam pačiam reikėjo rinktis pirmąjį automobilį, daug variantų nebuvo, o ir gauti bent vieną iš esamų buvo gana sunku. Jis prisimena, kad anuomet automobilį buvo galima įsigyti tik gavus paskyrimą arba gerokai permokant ir perkant iš kito vairuotojo.
„Prisimenu, kad grįžęs iš kariuomenės labai norėjau automobilio, todėl paprašiau, kad galbūt į paskaitas galėčiau važiuoti tėvelio automobiliu. Tuomet jis man pareiškė, kad aš, kaip ir kiti studentai, turėčiau į paskaitas vykti autobusu arba troleibusu, todėl nuo tada dėjau didžiules pastangas, kad pats galėčiau turėti nuosavą automobilį. Man padėjo ir mama, ir močiutės, ir po kurio laiko nusipirkau zaporožietį (ZAZ). Jis tapo itin gera automobilizmo mokykla, nes tokios apgailėtinos technikos pasaulyje dar reikia paieškoti. Žinoma, jis nebuvo brangus, nebuvo ir geros techninės būklės, todėl būdavo, kad garaže praleisdavau dvi dienas, o paskui pasivažinėdavau vos kelias valandas ir vėl pastatydavau į garažą kitam remontui. Be abejonės, toks gyvenimo ciklas mane daug ko išmokė, kartu ir džiaugtis kiekvienu geresniu automobiliu“, – prisiminimais dalijosi V. Milius.
Šaltinis: LRT.LT