2021 08 24
Jau trylika metų patys aktyviausi ir geriausiai besimokantys baigiamųjų klasių jaunuoliai dalyvauja projekte „Moksleiviai į Vyriausybę“, laužančiame visus stereotipus apie valstybės tarnybą. Šiemet didžiausias dėmesys bus skirtas vienam svarbiausių Vyriausybės prioritetų – Žaliajam kursui. Su Žemės ūkio ministerija, aktyviai veikiančia šioje srityje, ir jai pavaldžiomis įstaigomis šią savaitę iš arčiau susipažins du projekto dalyviai.
Jonaviškė Simona Butkevičiūtė, šiais metais įstojusi į Vilniaus universiteto Teisės fakultetą, ir Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientas Tomas Perkumas pirmąją savo viešnagės ministerijoje dieną susitiko su jos kancleriu Valdu Aleknavičiumi, žemės ūkio ministro patarėja Kristina Simonaityte, Tarptautinių reikalų ir eksporto skatinimo skyriaus vedėju Antanu Venckumi.
Didelę vadovavimo patirtį viešajame sektoriuje turintis V. Aleknavičius moksleiviams papasakojo apie ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų veiklą, svarbiausius laukiančius darbus, supažindino su žemės ūkio aktualijomis. „Žemės ūkis neįsivaizduojamas be jaunimo, todėl siekiame gerinti sąlygas jauniems ūkininkams, padėti jiems kurti verslus kaimo vietovėse“, – kalbėjo ministerijos administracijos vadovas.
Europai judant Žaliojo kurso link, Lietuvos žemės ūkio sektoriui teks susidurti su dideliais iššūkiais. Ministro patarėja K. Simonaitytė moksleiviams pristatė Žaliojo kurso prioritetus ir uždavinius, aptarė priemones, kurios efektyviai padeda spręsti klimato kaitos, oro ir dirvožemio taršos problemas. Patarėja pasidalijo įžvalgomis apie siekiamus įgyvendinti pokyčius valdant dirvožemį, skatinant trumpųjų maisto tiekimo grandinių plėtrą ir maisto gamybą darnoje su gamta.
A. Venckus moksleiviams papasakojo apie ekonominės diplomatijos svarbą globaliame pasaulyje, lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų eksportą, ministerijos pagalbą šalies įmonėms rasti perspektyvias užsienio rinkas ir jose įsitvirtinti. „Didelės sėkmės užsienio rinkoje sulaukia tik išskirtinai inovatyvūs ir ekologiški produktai“, – atkreipė dėmesį specialistas. Projekto dalyvius domino ir kiti svarbūs įvykiai – Brexit, Lietuvos ir Kinijos prekybos santykiai. Ne vienerius metus diplomatinėje tarnyboje dirbęs A. Venckus patikino, kad šiuo metu stengiamasi priimti pačius tinkamiausius sprendimus Lietuvos žemės ūkiui, kad šalies eksportas išliktų stabilus.
Rūpinantis projekto dalyvių saugumu, dėl COVID-19 pandemijos dalis veiklų vyks nuotoliniu būdu. Susitikę su Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistais, Simona ir Tomas susipažins su atliekamais maisto ir gyvūnų ligų laboratoriniais tyrimais. Projekto dalyviai bendraus ir su Valstybinės augalininkystės tarnybos atstovais.
Projektui įpusėjus, jaunuoliai lankysis Lietuvos žirgyne. Susipažinę su jo istorija, žirgų veislėmis, priežiūra ir treniravimu, galės jais ir pajodinėti.
Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ organizuojamas kasmet nuo 2009 m. Jame dalyvauja 30 atrinktų jaunuolių. Paskirstyti po du, savaitės praktiką jie atlieka vienoje iš keturiolikos ministerijų arba Vyriausybės kanceliarijoje. Projekto dalyviai turi galimybę iš arti pamatyti Lietuvos institucijų ir politikų kasdienį darbą bei savaitę patys dalyvauti šioje veikloje.