2021 09 14
Ruklos migrantų stovykla
Į naująją Ruklos pabėgėlių priėmimo centro modulinių namelių stovyklą pradedamos kelti pirmosios migrantų šeimos. Per savaitę čia pastogę gaus apie 400 prieglobsčio prašytojų, perkeltų iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) palapinių stovyklų, pasienio užkardų. Rukloje bus apgyvendinti patys pažeidžiamiausi – šeimos su vaikais, nėščiosios, nelydimi nepilnamečiai, neįgalūs asmenys. Stovykloje migrantai gaus jų poreikius atitinkančias paslaugas, veiks medicinos punktas.
„Džiaugiuosi, kad pažeidžiamų socialinių grupių migrantai iš palapinių perkeliami į modulinius namelius Rukloje. Nors ir kuklios, bet tai žymiai geresnės gyvenimo sąlygos, nei buvusios palapinėse ar pasienio užkardose. Vaikai, moterys, šeimos ir neįgalieji įsikurs šiltuose nameliuose, galės patys gamintis maistą, o mažamečiai sulauks ne tik užimtumo, bet ir ugdymo. Kartu noriu padėkoti Ruklos bendruomenei ir Jonavos savivaldybei už įsitraukimą sprendžiant migrantų apgyvendinimo klausimą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Stovyklą sudaro 125 nameliai. Juose, priklausomai nuo namelio dydžio, galės gyventi 4 arba 6 žmonės. Iki kito trečiadienio kasdien stovykloje bus apgyvendinama po 50-70 migrantų. Ši migrantų stovyklavietė – didelis iššūkis. Tokio didelio užsieniečių skaičiaus Ruklos pabėgėlių priėmimo centre iki šiol nėra buvę.
Bus stengiamasi išvengti įtampų
Atsižvelgiant į tai, kad migrantų stovyklose daugiausia nepasitenkinimo kyla dėl jiems netinkančio maisto, Rukloje įrengtos virtuvės patalpos, kur patys gyventojai galės gaminti savo įprastą maistą. Maisto produktų jie galės įsigyti stovykloje veiksiančioje parduotuvėje, į kurią prekes tieks konkursą laimėsianti įmonė. Kiekvienam užsieniečiui bus skirta beveik 77 eurų per mėnesį pašalpa maisto produktams įsigyti.
Atvykstantiems migrantams bus parūpinami būtiniausi daiktai. Tam ruoštasi iš anksto – atlikti viešieji pirkimai būtiniausioms higienos priemonėms, sauskelnėms, rūbams ir avalynei, indams įsigyti. Taip pat daug atsargų prikaupta iš labdaros.
Migrantų stovyklos gyventojams yra įrengti bevielio interneto prieigos taškai. Stovyklos gyventojai galės lankytis įstaigoje veikiančiame medicinos kabinete, gauti ir psichologo paslaugas.
Migrantai apgyvendinami atsižvelgiant į jų interesus
Atsižvelgiant į užsienio šalių patirtį, užsieniečiai stovykloje bus apgyvendinti įvertinus jų kilmę, tautybę bei išpažįstamą religiją. Tai daroma tam, kad nekiltų bereikalingų įtampų tarp gyventojų.
Vienoje pusėje gyvens Irako kurdai, kitoje – afrikiečiai, kitų šalių piliečiai. Bus stengiamasi krikščionis, musulmonus sunitus bei šiitus apgyvendinti atskirose stovyklos dalyse.
Padedant užsienio partneriams, stovykloje dirba vertėjai iš pagrindinių kurdų kalbos dialektų, arabų kalbos. Centro darbuotojai kalba angliškai, rusiškai, yra mokančių ir prancūzų kalbą, kuria dažniausia bendrauja atvykę afrikiečiai.
Stovykloje – dėmesys vaikų poreikiams
Didžioji dauguma stovyklos gyventojų bus vaikai, todėl didelis dėmesys bus skiriamas jų užimtumui – laisvalaikį vaikai galės leisti jiems įrengtose patalpose. Bus sudaromos sąlygos naudotis šalia esančiu stadionu, žaisti futbolą, krepšinį, mažesnieji galės laiką leisti jiems įrengtoje žaidimų aikštelėje.
Pačiame Centre numatytos patalpos vaikų užimtumui. Pasitelkus savanorius ir Centro darbuotojus, bus organizuojamas vaikų ugdymas. Nuo spalio 1 dienos vaikai mokysis lietuvių kalbos. Tuo rūpinasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.