2022-ųjų Gėjų žaidynės bus atidėtos metams, trečiadienį pranešė organizatoriai, motyvuodami sprendimą dėl COVID-19 įvestais suvaržymais Honkonge, turinčiame priimti šį renginį.
Šios žaidynės, sukurtos pagal Olimpiados pavyzdį, rengiamos kas ketverius metus; jose dalyvauja tiek LGBTQ bendruomenės atstovai, tiek heteroseksualūs sportininkai, propaguodami įtraukties ir lygių teisių idėją.
Honkongas per konkursą įveikė keliolika kitų miestų ir tapo pirmuoju Azijos miestu, gavusiu galimybę organizuoti šį renginį.
Sprendimas atidėti žaidynes iliustruoja Honkongo izoliaciją, vietos valdžiai įvedus kone griežčiausias karantino taisykles pasaulyje ir viešai nepaskelbus jokio grafiko, kuris leistų pereiti prie gyvenimo su virusu.
„Dėl nenuspėjamo COVIDo atmainų progresavimo ir atitinkamų kelionių apribojimų dalyviams iš viso pasaulio tebėra sudėtinga planuoti kelionę į Honkongą“, – pareiškime nurodė vienas iš Honkongo gėjų žaidynių pirmininkų Dennisas Philipse’as (Denisas Filipsas).
Į žaidynes, kurios yra iš dalies sporto varžybos, iš dalies festivalis, ruošėsi atskristi apie 12 tūkst. dalyvių iš daugiau nei 100 šalių.
Tačiau Honkongo vadovai leido aiškiai suprasti, kad jie ketina laikytis strategijos eliminuoti visus iki vieno COVID-19 atvejus ir pirmenybę teikti kelionėms su žemynine Kinija, tik po to švelninant reikalavimus keliautojams iš likusio pasaulio.
Didžiąją pandemijos dalį miestas buvo uždarytas leidimo dirbti neturintiems keliautojams. Nors dabar turistai ten laukiami, jie turi nuo vienos iki trijų savaičių izoliuotis karantino viešbutyje, todėl dauguma užsieniečių vengia kelionių į Honkongą.
Nepaisant gausių vakcinų atsargų, mieste skiepijimosi rodikliai yra vieni prasčiausių išsivysčiusiame pasaulyje, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių.
Nerimas dėl saugumo įstatymo
Žaidynės taip pat buvo įveltos į Honkongo audringą politiką, Kinijai perdarant šį pusiau autonominį finansų centrą pagal savo autoritarinę viziją.
Praėjusį mėnesį naujienų agentūra AFP pranešė, kad Taivanas nesiųs savo delegacijos dėl nuogąstavimų, kad jo sportininkai gali būti suimti pagal naująjį Honkongui primestą Nacionalinio saugumo įstatymą.
Žemyninėje Kinijoje valdžia dažnai atidžiai stebi ir uždaro LGBTQ organizacijas, o daugelis Honkongo aktyvistų, įkalintų už dalyvavimą miesto prodemokratinio judėjimo veikloje, taip pat yra žinomi LGBTQ teisių aktyvistai.
Kai kurie Pekiną palaikantys politikai homofobiškais pareiškimais pasmerkė žaidynes arba pavadino jas grėsme nacionaliniam saugumui. Kiti įtakingi veikėjai pasisakė už festivalį.
„Negalima nuvertinti žaidynių svarbos Honkongo, kaip į ateitį orientuoto ir kosmopolitinio miesto, įvaizdžiui pasaulyje“, – pareiškime pabrėžė Regina Ip, isteblišmentą palaikanti įstatymų leidėja.
Tačiau Honkongo vyriausybė vangiai remia renginį, o organizatoriai neseniai skundėsi, kad susidūrė su sunkumais užsakydami patalpas.
Redaktorė Rūta Androšiūnaitė