2021 09 20
Lietuvoje įsigyti kokybiškos, šalies laukuose užaugintos jautienos gali kiekvienas – vos per kelias akimirkas internete galima rasti ūkininkų, kurie vysto trumpąją maisto tiekimo grandinę ir savo užaugintų galvijų mėsą tiekia tiesiai vartotojams. Tokius ūkius Molėtų rajone aplankė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Ūkininkas Ričardas Kvekšas laiko 400 mėsinių galvijų – aubrakų ir angusų veislių. Juos skerdžia savo skerdykloje, paruošia produkciją savo mėsos perdirbimo ceche ir viską parduoda savo parduotuvėse. Tokia tiesi maisto grandinė leidžia ūkininkui ne tik užsidirbti, bet ir aprūpinti vartotojus kokybiška jautiena.
„Trumpoji maisto tiekimo grandinė išties pasiteisino. Tai labiau apsimoka, o ir pats valdai kokybę, žinai, kaip užaugintas, paskerstas galvijas. Labai smagu, kai žinai, kad parduodi tikrai kokybišką mėsą. Orientuojamės į kokybę, savo vartotojams – tarp kurių ir mažieji – norime suteikti tik tai, kas geriausia“, – sako Ričardas, dalyvaujantis vaikų sveikos mitybos programoje, kurią skatina Žemės ūkio ministerija.
Pagal sutartis jis tiekia ekologišką jautieną vietinėms ir Vilniaus vaikų ugdymo ir švietimo įstaigoms, kurios jau įvertino Ričardo jautienos privalumus. „Mums rūpi, kad jaunoji karta maitintųsi sveikai“, – teigia ūkininkas, kuriam darželių auklėtojos sakė, jog nuo jo jautienos pagerėjo net vaikų savijauta.
Siunta iš kaimo – tiesiai į namus
Trumposios maisto tiekimo grandinės privalumus jau įvertino ir kita žemės ūkio ministro aplankyta ūkininkė Sigita Jucevičiūtė, ūkininkaujanti viename didžiųjų rajono ūkių. Ji puikiai žino, kad maisto pristatymas tiesiai iš ūkio vartotojams yra naudingas abiem pusėms. Kalvotame Molėtų ežerų krašte užaugintą, ūkyje įrengtose specialiose patalpose išpjaustytą ir vakuumuotą jautieną ūkininkė jau metus pristato tiesiai į pirkėjų namus.
„Siunta iš kaimo“ dažniausiai keliauja į Vilnių ir Kauną, ūkininkė jau turi nuolatinių klientų ratą. Toks produkcijos pristatymo būdas, anot ūkininkės, užtikrina ir tiesioginį bendravimą, kai galima papasakoti žmogui apie mėsą, kur ir kaip ji auginama, paruošiama. „Vakuumuotą jautieną perka ir jauni, ir senjorai, mūsų produkcija įperkama ir vertinama. Galiu drąsiai sakyti, kad trumposios maisto tiekimo grandinės idėja visiškai pasiteisino. Manau, kad ji Lietuvoje turi būti plėtojama“, – sako Sigita, Molėtų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė, subūrusi šio rajono ūkininkus.
„Tiesiogiai tiekti savo produkciją bendruomenei yra vienas iš Molėtų rajono ūkininkų siekių. Ugdymo įstaigos, ligoninės, senelių namai turėtų produktus centralizuotai įsigyti iš vietinių ar šalies ūkių. Kol kas, manau, stabdo viešieji pirkimai, juk nepakonkuruosime su tomis įmonėmis, kurių tikslas tik pigiai, o ne kokybiškai, parduoti. Pigu ir kokybiška nebūna,“ – mano Sigita, su sąjungos nariais ieškanti būdų, kaip ūkininkams padėti realizuoti jų produkciją.
Sigita kartu su šeima augina ne tik mėsinių mišrūnų veislių galvijus. 250 ha užsiima ir pienininkyste, ir augalininkyste. Augina rapsus, kviečius ir miežius, dalį produkcijos parduoda, dalį sunaudoja ūkyje. Pozityvumo nestokojanti moteris susiduria ir su iššūkiais. Sudėtinga planuoti veiklą, nes gamta ir rinka gana nenuspėjama, tačiau ji neabejoja, kad viskas įveikiama, reikia tik noro ir daug darbo.
Dėmesys – ministerijos ir ūkininkų dialogui
Ministras K. Navickas Molėtų rajono savivaldybėje susitiko šio rajono ūkininkais ir meru Sauliumi Jauneika bei administracijos direktoriumi Sigitu Žviniu.
Susitikime diskutuota apie melioracijos įrenginių būklę, žalą ūkininkų pasėliams darančius laukinius paukščius, regioninio logistikos centro kūrimo galimybes. Ministras taip pat pristatė žemės ūkio aktualijas, kalbėta ir apie ūkininkų laukiančius išbandymus, kylančius dėl Žaliojo kurso.
„Kviečiu ūkininkus ne tik išsakyti savo nuomonę vienu ar kitu svarbiu klausimu, bet ir teikti ministerijai pasiūlymus – ministerija yra atvira ir visada laukia jų. Akivaizdu, jog iššūkių netrūksta, todėl „gyvas” dialogas visada reikalingas ir net būtinas“, – teigia K. Navickas.
Molėtų raj. savivaldybės ir Molėtų laikraščio “Vinis” nuotraukos.