2021 10 01
Visą spalio mėnesį Palangos gyventojai ir lankytojai turės progą susipažinti su kino teatro „Naglis“ rekonstrukcijos architektūrinio konkurso dalyvių projektais. Darbai spalio 1–31 d. eksponuojami Palangos miesto viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 61), trečiame aukšte. Lankytojai juos gali apžiūrėti kasdien, išskyrus sekmadieniais, bibliotekos darbo valandomis 10–19 val., laikantis saugumo reikalavimų.
Legendinis Palangos kino teatras „Naglis“ laukia atgimimo. Daugiau nei prieš 60 metų statytas pastatas bus rekonstruojamas ir taps regioninė filmoteka. „Naglis“ gerokai praplės savo funkcijas: jame po rekonstrukcijos ne tik bus rodomas kinas, bet ir vyks kitos kino kultūros sklaidos ir edukacijos veiklos, kino menininkų rezidencijos, bendradarbiaujama su vietos kultūros ir kūrybinių industrijų atstovais.
Norint išrinkti geriausią architektūrinę idėją, kaip „Naglis“ galėtų būti transformuotas į regioninę filmoteką, bet kartu ir išsaugotas jo autentiškumas, 2020 m. rudenį buvo paskelbtas architektūrinis konkursas. Šiam buvo pateikti septyni darbai. Tris iš kurių, deja, teko atmesi, kadangi jie neatitiko konkurso reikalavimų. Su keturių dalyvių pasiūlymais: „Atgal į ateitį“, „Naglis 2.0“, „Jūros ekranai“ ir „Mavam“ kviečiame susipažinti čia.
Pirmų trijų vietų nugalėtojai apdovanoti piniginiais prizais. Pirmosios vietos laimėtojui skirta 9 tūkst. eurų, antrosios – 6,5 tūkst. eurų, trečiosios – 4,5 tūkst. eurų premijos. Su laimėtojais deramasi dėl tolimesnių projekto įgyvendinimo etapų.
1. Projektas „Atgal į ateitį“, autoriai: MB „Altitudės“ ir MB „Urbanistinė architektūra“
Šio pasiūlymo autoriai akcentuoja pastato programoje užkoduotas dvi pagrindines funkcijas – regioninę filmoteką ir kino teatrą. Siekta aiškiai išskirti šias dvi funkcijas architektūrine kalba, tuo pačiu išsaugant istorinį pastato krūvį – nostalgišką modernistinio kino teatro charakterį. Esamą kino salę planuojama apsukti 180 laipsnių kampu, taip šviesią visuomeninę erdvę ir ją atveriant į gamtą – Rąžės upės vingį ir prie jo augantį pušyną. Mažoji salė projektuojama buvusios katilinės vietoje. Reprezentatyvūs kino teatro fasadai, esantys Vytauto gatvės išklotinėje, „įmuziejinami“ atkuriant jų vertingiausius elementus. Fasadui grąžinami langai, centrinis įėjimas su natūralaus medžio durimis, stendai afišoms, žaismingas neoninis pavadinimas. Interjere restauruojamas pano „Naglis ir Neringa“, grąžinama mozaikinio betono grindų danga. Pastato elementai atkuriami panaudojant kokybiškas ir ilgaamžes medžiagas. Istorinėje pastato dalyje įkuriama edukacinė ir ekspozicijų funkcijos – atkuriama istorinio kino teatro atmosfera papildo ir pratęsia edukacinę funkciją. Plačiau apie pasiūlymą.
2. Projektas „Naglis 2.0“, autoriai: UAB „AEXN“, UAB „ENERO“
Šio pasiūlymo autoriai teigia, kad esamas „Naglio“ pastatas išsaugojamas identifikuojant ir išlaikant jo vertingąsias savybes. Pristatyme siūloma pastato kieme esantį menkesnės vertės priestatą griauti, jo sąskaita pratęsiant esamą pastato tūrį. Anot autorių, tai leistų padidinti reikalingus salių plotus, ir taip atsirastų vietos papildomoms funkcijoms. Taip kuriamas socialus ir atviras pagrindinis fasadas, demonstruojantis prieinamumą visuomenei. Esamą užrašą / logotipą siūloma keisti, ir perkelti ant viršutinio karnizo. Plačiau apie pasiūlymą.
3. Projektas „Jūros ekranai“, autorius UAB „Kančo studija
Autorių architektūrinė idėja buvo atrasti dialogą tarp esamos sovietinės kino teatro architektūros ir siūlomos modernios stilistikos priestato. Siekiama funkcionalizmo švaros – vengiama architektūros, konkuruojančios su esamu pastatu. Pagrindinis patekimas į pastatą liktų tas pats, iš Vytauto gatvės. Aplink pastatą numatomi takeliai, mašinų įvažiavimas per esamą servitutą, iš Ronžės gatvės. Vertingi medžiai išsaugomi, numatomi žali plotai. Mašinų parkavimas numatomas ant plastikiniu koriu sutvirtintos vejos. Sklypo rytuose – įgilintas kiemelis, dengtas medine laiptuota terasa. Buvusios katilinės vietoje planuojamas trijų aukštų priestatas, apatinis – cokolinis. Plačiau apie pasiūlymą.
4. „Mavam“, autorius UAB „Klaipėdos projektas”
Pasak autorių, rekonstruojamas pastatas turi tris pagrindines dalis – informacinę ir pažintinę; renginių salių; poilsio. Pagrindinio pastato priekiniame fasade būtų išsaugojami ir paryškinami istoriniai pastato architektūros elementai. Kino salių tūrio fasadai kuriami imituojant šiuolaikinį meną, naudojamos šviesos ir metalo detalės. Trečiasis, kavinės tūris yra lyg įliejamas į gamtą, taip šis tūris priartinamas prie supančio kraštovaizdžio, upės slėnio. Antrame pagrindinio pastato aukšte esanti edukacinė erdvė pasižymėtų multifunkciškumu ir komfortabilumu, čia lankytojai galėtų ateiti pasisemti žinių apie kino kultūrą, patys kurti filmus ar vaizdo įrašus ar pailsėti. Antrajame tūryje didžiąją dalį užima renginių salės, čia kuriamas modernus puošnus interjeras. Trečiasis tūris yra kavinė / knygynas, tai – poilsio ir laisvalaikio praleidimo erdvė. Čia kuriamas jaukus neįpareigojantis interjeras. Plačiau apie pasiūlymą.
Architektūrinio konkurso „Kino teatro „Naglis“ pritaikymo regioninės filmotekos reikmėms“ užsakovas – UAB „Lietuvos kinas“, konkursas organizuotas Lietuvos architektų sąjungos. Regioninės filmotekos, į kurią transformuojamas kino teatras „Naglis“ Palangoje, infrastruktūros modernizavimo veiksmai inicijuoti 2018 m. Kultūros ministerijos, kartu su Lietuvos kino centru ir UAB „Lietuvos kinas“, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės programą, siekiant spręsti kultūros paslaugų prieinamumo problemą.
UAB „Lietuvos kinas“ informacija
A. Bakšio nuotrauka