Penktadienį Vilniuje įvykęs BLM (Black lives matter) protestas sukėlė daug pasipiktinimo, nes renginys nebuvo itin gerai organizuotas, o dalyviai nešiojo plakatus, kuriuose šūkiai buvo užrašyti anglų kalba. Žmonėms kilo ir klausimas – kam išvis Lietuvoje reikėjo protestuoti dėl ko nors, kas vyksta kitoje pasaulio pusėje?
Tai, kad protestuoti verta, įrodo keli dalykai:
1. George Floyd uždusinusiam pareigūnui anksčiau paskirtas trečio laipsnio (netyčinės) žmogžudystės nuosprendis pakeistas į antrojo laipsnio (iš anksto neplanuotos). Gegužės 25 dieną internete pasklido vaizdo įrašas, kuriame vienas Mineapolyje dirbęs pareigūnas beveik 9 minutes keliais spaudė kaklą 46 metų afroamerikiečiui George Floyd iki kol šis nustojo kvėpuoti. Juodaodis buvo areštuotas kilus įtarimui, kad yra bandoma atsiskaityti padirbtais doleriais.
2. Iš naujo pradėta nagrinėti juodaodės moters Breonnos Taylor nužudymo bylą. Šių metų kovo 13 naktį 4 pareigūnams buvo paliepta atlikti kratą moters namuose kilus įtarimui, kad ten jos pažįstami žmonės galėjo laikyti narkotikus. B. Taylor vaikinas pareigūnus pasitiko su šautuvu, nes palaikė šiuos įsibrovėliais (vėliau policininkai mėgino meluoti, kad namo gyventojai buvo įspėti). Įvykus susišaudymui sužeistas pareigūnas, atsakydami į tai policininkai iššovė 20 kartų, 8 kulkos pataikė į Breonną Taylor, ji mirė iškart. Narkotikų namuose niekas nerado.
JAV gatvėse vis dar vaikšto šimtai policininkų, kurių rankos suteptos nekaltų žmonių krauju (ir ne tik juodaodžių). Kai kuriems pavyko visiškai nuo atsakomybės išsisukti, kitiems skirtos bausmės yra per menkos. Vis dar siekiama reformų visuomenės apsaugos srityje.
Protestai tęsiasi
Jungtinėje Karalystėje nuverstos ir apipaišytos kelios rasistinėmis pažiūromis pagarsėjusių politikų ir kitų visuomenės veikėjų bei istorinių prekiautojų vergais statulos, o Baltųjų rūmų siena Vašingtone paversta memorialine: čia nešamos gėlės ir piešiniai, skirti dėl pareigūnų žiaurumo mirusių žmonių pagerbimui. JAV gyventojai vis dar kasdien aktyviai renkasi pagrindinėse miestų gatvėse ir aikštėse.
Protestai rengiami ne tik JAV, nes juodaodžių teisių problema yra žmogaus teisių problema, todėl – ir mūsų visų. Kai kurie žiniasklaidos atstovai juokauja, kad „žmonija šiuo metu kovoja su dvejais siaubingais virusais – Covid-19 ir rasizmu“.