04 Kov
Rizikos veiksniai valgymo sutrikimų atsiradimui
Valgymo sutrikimai yra susiję su įvairiomis biologinėmis, psichologinėmis, sociokultūrinėmis problemomis. Šie veiksniai skirtingiems žmonėms gali sąveikauti skirtingai, todėl du žmonės, turintys tą patį valgymo sutrikimą, gali turėti labai skirtingus požiūrius, patirtį ir simptomus. Tačiau yra išskirti tam tikri rizikos veiksniai, kurių patyrimai veda link valgymo sutrikimų išsivystymo.
BIOLOGINIAI
Šeimos narys serga arba sirgo valgymo sutrikimu. Ypač jeigu tai yra vienas iš tėvų arba brolis/sesuo. Toks šeiminis atvejis padidina tikimybę susirgti valgymo sutrikimu.
Artimas giminaitis, turintis psichikos sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, nerimas, depresija, priklausomybės.
Dietų istorija. Dietų ir kitų svorio kontrolės metodų naudojimas didina rizika turėti persivalgymo sutrikimą.
Neigiamas energijos balansas. Sudeginus daugiau kalorijų nei suvartojama, atsiranda neigiamas energijos balansas. Labai dažnai sutrikimai prasideda nuo tyčinių pastangų laikytis dietos arba apriboti suvartojamo maisto kiekį laikantis dietos.
PSICHOLOGINIAI
Perfekcionizmas. Vienas iš stipriausių valgymo sutrikimo rizikos veiksnių yra perfekcionizmas, ypač į save orientuotas perfekcionizmas, kuris apima nerealiai didelių lūkesčių sau išsikėlimą.
Netinkamas santykis su savo kūnu. Negalime pripažinti to, kaip atrodo mūsų kūnas ir kaip jame jaučiamės. Sunku gerbi savo kūną ir jį mylėti.
Asmeninė nerimo sutrikimo istorija. Nemaža dalis žmonių, turinčių valgymo sutrikimų, įskaitant du trečdalius sergančiųjų anoreksija, turėjo nerimo sutrikimo požymių prieš valgymo sutrikimo atsiradimą.
Elgesio nelankstumas. Būdami vaikai visada laikėsi taisyklių ir jautė, kad yra vienas „teisingas būdas“ tai daryti.
SOCIALINIAI
Tobulo kūno kultas. Reklamose, filmuose, socialiniuose tinkluose kasdien matome lieknus, raumeningus, įdegusius žmonių kūnus. Leidyklos viena po kitos leidžia knygas apie lieknumą, svorio metimą bei dietas.
Patyčios. Ypač dėl svorio. Tai tampa daugelio valgymo sutrikimų atsiradimo priežastis. 60% valgymo sutrikimų turinčių asmenų teigė, kad patyčios prisidėjo prie jų valgymo sutrikimo išsivystymo.
Vienatvė ir izoliacija. Daugelis sergančių valgymo sutrikimu teigia, kad turi mažiau draugų ir socialinės veiklos bei mažiau socialinio palaikymo. Neaišku, ar tai nepriklausomas rizikos veiksnys, ar susijęs su kitomis galimomis priežastimis (pvz., socialiniu nerimu).
Visi valgymo sutrikimai susiję su sutrikusiu valgymu ir reikšmingai pažeidžia įvairias sergančio asmens funcionavimo galimybes – kūną, emocijas, santykius, gebėjimą pasirūpinti savimi, taip pat užtikrinti sau socialinę gerovę.
__________________________________________________
Jaunuoli gali nemokamai, anonimiškai bei konfidencialiai konsultuotis su jaunimo koordinatore:
El. paštu: greta.rackauskaite@visuomenessveikata.lt;
Telefonu: 8 659 93739
Susitikti galime:
- Klaipėdos g. 11, Gargždai;
- Klaipėdos g. 4 – 2, Priekulė;
- Šermukšnių g. 3, Veiviržėnai.
Sek aktualias naujienas:
Finansuojama iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų įgyvendinat projektą „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse”
____________________________________________________
Informaciją parengė Greta Račkauskaitė, jaunimo sveikatos koordinatorė
Šaltiniai: