Rusai jau seniai mano, kad tiesioginiai kreipimaisi į aukščiausiąjį lyderį (Vovą Putiną) yra paskutinė galimybė pasiekti teisingumą. Šiandien, kai įprastas politinis atstovavimas yra blokuojamas, o dalyvavimas daugumoje protestų išlieka pavojingas, Rusijos piliečiai vis dažniau rašo laiškus prezidentui Vladimirui Putinui.
Juose jie aptaria savo asmenines problemas ir tai, kaip Maskvos karas prieš Ukrainą neigiamai paveikė jų gyvenimą. Konflikto Ukrainoje metu šių laiškų smarkiai daugėjo. Prieš plataus masto invaziją Kremlius kas mėnesį gaudavo po keliasdešimt tūkstančių laiškų. Daugiausia apie darbo užmokesčio ar būsto problemas.
Dabar prezidento administracija per mėnesį gauna daugiau kaip 100 000 laiškų. Pasak Rusijos leidinio “Svarbios istorijos” lapkričio 29 d. atlikto tyrimo, šiuose laiškuose ir toliau skundžiamasi tomis pačiomis problemomis, kurios juos jaudino ir anksčiau
Tačiau jų turinys vis dažniau siejasi su karo Ukrainoje padariniais, ypač turint omeny elgseną su Rusijos kariuomenėje tarnaujančiais asmenimis. Dėl to šie laiškai yra svarbus barometras, parodantis, kaip karas veikia kasdienį paprastų rusų gyvenimą ir jų požiūrį į Putino karą apskritai (Istories.media, lapkričio 29 d.).
Kremlius ir toliau kas mėnesį skelbia ataskaitas apie V. Putinui siunčiamus laiškus (Letters.kremlin.ru, žiūrėta gruodžio 7 d.). Jose išsamiai nurodoma, kiek jų gauta ir kaip šie skundai paskirstyti įvairioms ministerijoms. Tai kažkiek stebina, turint omenyje, kad Putino režimas užblokavo pranešimus apie daugelį kitų informacijos šaltinių apie Rusijos požiūrį į karą.
Tų skundų, išsiųstų Gynybos ministerijai, kiekis rodo, kad gyventojai susirūpinę kariniais klausimais, nes jų padaugėjo. Nuo 2300 laiškų per visus 2018 m. iki daugiau nei 80 000 per 2022 m. (Istories.media, 2022 m. birželio 9 d.).
Tyrimo ataskaitoje priduriama, kad nuo 2022 m. vasario mėn. prasidėjus Putino išplėstinei invazijai bendras tokių skundų skaičius pasiekė 180 000. Šis skaičius leidžia manyti, kad tokių laiškų skaičius ir toliau didės, ir dar sparčiau nei į Ukrainą siunčiamų Rusijos karių skaičius.
“Istories.media” duomenimis, dažniausiai šiuose laiškuose rašoma apie skundus dėl nepakankamų ir vėluojančių mokėjimų pagal sutartis Ukrainoje tarnaujantiems asmenims (Istories.media, lapkričio 29 d.).
Pirmieji tokie skundai pasirodė 2022 m. balandį, praėjus mažiau nei dviem mėnesiams nuo visiškos invazijos pradžios. Iki praėjusių metų rudens jų skaičius išaugo 25 kartus – dabar tokių skundų nuo karo pradžios yra daugiau nei 25 000.
Antroji pagal dydį laiškų grupė apima problemas ir rūpesčius, susijusius su masine mobilizacija. Daugiausia jų gauta 2022 m. spalį – tada jų ateidavo maždaug po 400 per dieną – ir nuo to laiko jų vis dar daugėja.
Trečioji pagal dydį kategorija apima skundus dėl elgesio su tais, kurie tarnauja pagal kontraktą, o ne šauktinius. Šiuose laiškuose protestuojama prieš prastą elgesį ir darbo užmokestį. Didelė dalis skundų rašoma yra dėl to, kad kariuomenė nesuteikia galimybės atostogauti ir reguliariai rotuotis pagal sutartį. Tai tarnaujantiems kariams esą buvo pažadėta pasirašant tarnybos sutartis (žr. EDM, lapkričio 27 d.).
Ypač skaudus klausimu laikoma tai, kad Rusijos vyriausioji vadovybė nesuteikė atostogų pagal sutartis dirbantiems kariams. Pirmieji raštiški skundai dėl to pasirodė 2022 m. pabaigoje. Iki 2023 m. balandžio mėnesio, kaip praneša “Istories.media”, laiškų šiuo klausimu buvo daugiau nei visų kitų.
Tai greičiausiai atspindi tikrovę, nes Rusijos karinė vadovybė teigia, jog suteiks atostogas šiems kariams, o pats V. Putinas viešai kalbėjo apie tokią teisę. Tačiau Rusijos kariuomenė dažnai šių pažadų neįvykdo.
Praėjusį rudenį rusų moterys išėjo į gatves reikalauti, kad jų sūnūs, vyrai ir tėvai grįžtų namo, laiškų, kuriuose skundžiamasi šiuo klausimu, sumažėjo (Svoboda, lapkričio 16 d.; T.me/svobodnieslova, lapkričio 22 d.).
Iš to seka dvi svarbios išvados, kurias Kremlius galbūt jau pats suvokia. Pirma, laiškuose prezidentui, net jei juose kalbama apie atskirus atvejus, išreiškiamas platesnis ir labiau politinis susirūpinimas dėl V. Putino karo prieš Ukrainą. Antra, jei Maskva nesureaguos į šiuose laiškuose išreikštą susirūpinimą, ji gali susidurti su kitais ir politiškai reikšmingesniais protesto būdais.
Kita opi tema – dingusiais be žinios Ukrainoje paskelbtų vadų likimas. Karui įsibėgėjant šis sąrašas smarkiai išaugo. Pavyzdžiui, spalio mėn. šiuo klausimu V. Putinui buvo parašyti 827 laiškai – 13 kartų daugiau nei 2022 m. balandžio mėn.
Kai kurie Rusijos ekspertai teigia, kad daugeliu atvejų tie, kurie buvo įtraukti į sąrašą kaip dingę, iš tikrųjų žuvo. Vadų įtraukimas į šią kategoriją leidžia Rusijos kariuomenės vadovams sumažinti žuvusiųjų, apie kuriuos jie turi pranešti Kremliui, skaičių (Current Time TV, 2022 m. lapkričio 3 d.).
Trečias klausimas, jaudinantis tuos, kurie rašo V. Putinui dėl karo, susijęs su netinkama mūšyje sužeistųjų medicinine priežiūra. Nuo karo pradžios Kremliui šiuo klausimu buvo išsiųsta daugiau kaip 12 000 laiškų, teigiama pranešime “Svarbios istorijos” (Istories.media, lapkričio 29 d.).
Šiuose laiškuose pateikiami pranešimai apie netinkamą elgesį su sužeistaisiais fronte ir vėlavimą siųsti tuos, kuriems reikia gydymo, į medicinos įstaigas už fronto linijos (RIA Novosti, balandžio 27 d.).
Laiškuose taip pat atkreipiamas dėmesys į sunkumus, su kuriais susiduria amputuotas galūnes turintys kariai, norėdami gauti reikiamus protezus, ir į vis dažniau pasitaikančius atvejus, kai sunkiai sužeisti kariai yra priversti grįžti į mūšį dar visiškai nepasveikę (Istories.media, spalio 9 d.; T.me/istories_media, spalio 17 d.).
Rusai, besiskundžią V. Putinui, tikisi, kad jis veiksmingai ir laiku išspręs jų problemas. Vis dėlto rusų komentatorius Abbasas Galiamovas – anksčiau dirbęs vienu iš Putino kalbų rašytojų ir vidujai matęs, kas vyksta su tokiais laiškais – teigia, kad šie rusai beveik neabejotinai apgaudinėja patys save.
Jis pasakoja, kad prezidento administracijoje darbas su gaunamais laiškais laikomas palyginti nesvarbiu. Valdžia imasi veiksmų dėl mažiau nei 2 proc. laiškų
Mat Kremliaus padėjėjai mano, kad tie, kurie rašo laiškus, nesukelia režimui rimtų problemų ir juos galima saugiai ignoruoti. Kol kas jie gali būti teisūs, tačiau augantys Rusijos karių motinų, žmonų ir dukterų protestai Ukrainoje rodo, kad toks požiūris gali pasirodyti trumparegiškas (žr. EDM, lapkričio 27 d.).
Paul Goble, Eurasia Daily Monitor
The post Kaip rusai skundžiasi Putinui appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.