0
Dalinkitės

Nemalonu, kad Europoje yra valstybių, pasiduodančių Rusijos energetinei įtakai ir siekiančių toliau tęsti verslo santykius su įmonėmis, tapusiomis autoritarinės valdžios įrankiu, sako Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

„Nemalonu tai sakyti, bet yra dalis valstybių, daugiausiai – politikų, kurie laikosi principo „verslas kaip įprasta“, ir kad reikia prie jo grįžti, kad verslo reikalai su Rusija yra labai svarbūs“, – interviu LRT ketvirtadienį sakė A. Duda.

„Jiems nesvarbu, kaip veikia Rusijos valdžia, nors, pirma, tai – autoritarinė valdžia, antra, tai – tiesiog karo nusikaltėliai. Reikia pagaliau juos įvardyti ir tie žmonės turės stoti prieš Baudžiamąjį teismą“, – teigė Lenkijos vadovas.

Anot jo, daugelį metų buvo bandoma vaizduoti, kad Rusijos energetikos bendrovės yra normalios ir veikiančios rinkos sąlygomis, kaip jas supranta Vakarų pasaulis.

„Bet nėra didesnės klaidos, nes tos bendrovės – tai autoritarinio režimo įrankis, kad Rusijos valdžia galėtų plėsti savo įtaką, ekonominė svarba jai – antraeilė, arba neretai net trečiaeilė“, – pabrėžė A. Duda.

Jis priminė, kad Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ vykdė „prijaukinimo politiką“ Europoje remdama futbolo klubus, Europos čempionatą, kitas sporto šakas.

„Bet iš tikrųjų, tiesdama tokius dujotiekius kaip „Nord Stream 1“, „Nord Stream 2“, norėjo turėti monopolį Europos rinkoje. Monopolis, kuris leidžia šantažuoti“, – sakė jis.

Pasak A. Dudos, Vokietijai sustabdžius „Nord Stream 2“ projektą, Lenkijai diversifikavus dujų tiekimą užsitikrinant srautus ir iš Saudo Arabijos, Rusija „suprato, kad kyla problemų“ ir jos įtaka mažėja.

„Ji suprato, kad jos įtaka mažinama valstybei, kuri rūpinasi savo saugumu ir rūpinasi, kad būtų žaliavų pristatymo saugumas užtikrinamas. To rezultatas yra dabartinis karas. Tai yra priežasčių visuma“, – kalbėjo A. Duda.

Lenkijos prezidentas ketvirtadienį netoli Vilniaus su Lietuvos ir Latvijos vadovais Gitanu Nausėda bei Egiliu Levitu dalyvavo GIPL dujotiekio atidarymo ceremonijoje. Užbaigus daugiau nei dešimtmetį rengtą ir 500 mln. eurų kainavusį projektą, A. Duda pabrėžė, jog tai užkirs kelią Rusijos šantažui.

Rusijos dujų tiekimo milžinė „Gazprom“ praėjusią savaitę nutraukė dujų tiekimą Bulgarijai ir Lenkijai, kai šios atsisakė atsiskaityti rubliais, kaip to pareikalavo Maskva, kenčianti nuo Vakarų griežtinamų sankcijų dėl vykdomo karo Ukrainoje.

Autorius Ignas Jačauskas

BNS, Lietuvos naujienų skyrius

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis