0

BNS pateikia svarbiausių antradienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Cvirkos paminklas. Paveldosaugininkai išbraukė sovietmečio rašytojo ir politinio veikėjo Petro Cvirkos paminklą sostinėje iš kultūros vertybių registro. Ekspertai dar svarsto, ar į registrą įtraukti patį sostinės centre esantį P. Cvirkos skverą. Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas sako, jog paminklas turėtų būti nukeltas rugsėjo viduryje.

Migrantų krizė:

* Per parą į Lietuvą bandė patekti mažiau nei dešimt neteisėtų migrantų, nė vienas jų nebuvo įleistas.

* Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad rudenį tikimasi pradėti diskusiją dėl Europos Sąjungos sankcijų žmonėms ir įmonėms, atsakingiems už neteisėtą migraciją iš Baltarusijos.

* Lietuvos pasienyje lankėsi Austrijos užsienio ir vidaus reikalų ministrai. Šalies vidaus reikalų ministras Karlas Nehammeris pažadėjo Lietuvai paramą derybose su Europos Sąjunga dėl finansinės pagalbos statant tvorą pasienyje su Baltarusija. Austrijos politikai taip pat išsakė paramą Lietuvos siekiui peržiūrėti Europos Sąjungos migracijos politiką.

* Europos Tarybos žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatovič kreipėsi į Lietuvos premjerę Ingridą Šimonytę, ragindama migrantų krizės metu nepamiršti tarptautinių įsipareigojimų žmogaus teisėms. Premjerė teigia, kad į Lietuvą atvykstantys migrantai vargiai gali būti laikomi pabėgėliais.

* Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra paragino Lenkiją priimti apie 30 migrantų, jau daugiau kaip dvi savaites įstrigusių šalies pasienyje su Baltarusija.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyta 600 naujų koronaviruso atvejų, mirė vienas žmogus. 14 dienų naujų susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 276. Pirmąja doze per parą paskiepyta per 7 tūkst. žmonių. Ligoninėse gydoma 480 COVID-19 pacientų.

* Per praėjusią savaitę, palyginti su ankstesne, aktyvių COVID-19 protrūkių padaugėjo trečdaliu.

* Vyriausybės duomenų apžvalga rodo, kad naujų COVID-19 atvejų augimas Lietuvoje stabilizavosi, tačiau į ligoninę paguldomų ir mirštančių asmenų skaičiai vis dar auga, taip pat per savaitę lėtėjo skiepijimo tempai.

* Izraelis sumažino amžiaus slenkstį trečiajai vakcinos dozei – ja šalyje galės skiepytis visi 30 metų ir vyresni asmenys.

Pasitarimas dėl mitingo. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitiko su policijos vadovu Renatu Požėla aptarti rugsėjo 10 dieną prie Seimo planuojamo mitingo. Seimo pirmininkė viliasi, kad dalyviai atsakingiau žiūrės į galimą riaušių pavojų. Policija teigia siūlysianti jį rengti kitur.

Kaltinimai Kinijai. JAV viceprezidentė Kamala Harris apkaltino Kiniją bauginimu ginčijamuose vandenyse Pietų Kinijos jūroje. Savo ruožtu Kinijos užsienio reikalų ministerija atsikirto K. Harris sakydama, jog JAV sprendimas patraukti savo pajėgas iš Afganistano yra savanaudiškos amerikiečių užsienio politikos pavyzdys.

Evakuacija iš Kabulo. JAV intensyvina evakuaciją iš Afganistano – pirmadienį iš Kabulo oro uosto išgabenti dar du tūkstančiai žmonių. Prancūzija pranešė, kad užbaigs evakuaciją dar šią savaitę, jei JAV laikysis planų iki rugpjūčio pabaigos užbaigti savo pajėgų išvedimą. Savo ruožtu Vokietija pareiškė, kad Vakarų sąjungininkai iki mėnesio pabaigos nesugebės evakuoti visų afganų, kuriems reikalinga apsauga.

Parama Baltarusijai. Tarptautinis valiutos fondas Baltarusijai skyrė 925 mln. JAV dolerių paramą kovai su koronavirusu. Fondas pabrėžė, jog Baltarusija, kaip ir kitos šalys, gaus savo dalį iš 650 mlrd. dolerių dydžio naujo SDR (specialiųjų skolinimosi teisių), tačiau opozicija baiminasi, jog lėšos padės autoritarinei Aliaksandro Lukašenkos valdžiai.

„Samsung“ investicijos. Didžiausias Pietų Korėjos verslo konglomeratas „Samsung“ paskelbė apie 205 mlrd. JAV dolerių vertės investicinį planą. „Samsung“ tvirtina, kad investicijų tikslas yra tapti lyderiu įvairiose technologijų srityse, pradedant puslaidininkiais ir baigiant robotika.

Paralimpinės žaidynės. Tokijuje atidarytos paralimpinės žaidynės. Kaip ir anksčiau šią vasarą vykusiose olimpinėse žaidynėse, beveik visi renginiai dėl koronaviruso grėsmės vyks be žiūrovų.

Šaltinis: LRT.LT

Jums gali patikti

Komentarai

Leave a reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Dagiau iš temos: Lietuva