Dalinkitės
Seimo opozicija, reaguodama į teisėsaugos pranešimus apie tyrimą dėl sankcijų Baltarusijai režimo pažeidimų Susisiekimo ministerijos reguliavimo sferoje, vėl klibina ministro Mariaus Skuodžio kėdę.
M. Skuodis – „ežiukas rūke”?
Reaguodama į Muitinės departamento spaudos konferencijoje pateiktą informaciją, kad Lietuvos muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnais, atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo sankcijų apėjimo ir trąšų kontrabandos, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė konstatuoja, kad „institucijos dirba nesikalbėdamos“.
„Ikiteisminis tyrimas, vykdomas VSD, FNTT, MKT, kuruojamas Klaipėdos apygardos prokuratūros, pradėtas šių metų sausio 13 d. Tuo tarpu po mėnesio, vasario 14 d., kilus sujudimui viešojoje erdvėje, Susisiekimo ministerija surašo raštą dėl to paties krovinio. Per vėlai, ne vietoje, nesiorientuodami situacijoje. Tobula iliustracija tam, ką sakiau prieš pusantrų metų ir praeitą vasarą, ir vakar: sankcijų įgyvendinimo kontrolės mechanizmo vis dar neturime, institucijos dirba nesikalbėdamos, Susisiekimo ministerija (ministras) yra ežiukas rūke (taip, asociacija su sovietiniu rusišku vaizdeliu čia sąmoninga)“, – komentuoja D. Šakalienė.
Parlamentarė jau ne kartą kėlė klausimą dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo kontrolės mechanizmo nebuvimo. Trečiadienį vykusio Seimo NSGK posėdžio metu D. Šakalienė pasiūlė įtraukti šio klausimo svarstymą į artimiausią galimą komiteto posėdžio darbotvarkę – tam pritarta bendru sutarimu.
„Akivaizdu, kad VSD, FNTT ir MKT komandiškai dirba kartu su prokuratūra ir pasiekia rezultatų. Tie rezultatai būtų dar geresni, jei turėtume komandinį darbą aukščiausiu, Vyriausybės, lygiu ir tam aiškiai skirtą padalinį (tarnybą, koordinavimo vienetą), atsakingą už sankcijų įgyvendinimo kontrolę, kuris būtų tvarkingai finansuojamas ir dirbtų visu pajėgumu, „pilnu etatu“, – pabrėžia D. Šakalienė.
„Kovojame, kad sankcijų agresorei būtų daugiau, jos būtų griežtesnės ir efektyvesnės – tuomet mūsų valstybės pareiga yra užtikrinti precizišką sankcijų pažeidimų prevenciją ir jų įgyvendinimo kontrolę“, – apibendrina parlamentarė.
„Dar norėčiau pacituoti šiandien spaudos konferencijoje apie Susisiekimo ministerijos veiksmus kalbėjusį prokurorą: Tokiais jautriais atvejais visada reikėtų tarpinstitucinio bendravimo – ir išsiaiškinti situaciją“. Kyla labai nekomfortiškas klausimas – kiek gerbiamu ministru ir (arba) jo vadovaujama ministerija pasitiki pačios tarnybos, realiai stabdančios sankcijų pažeidėjus?“ – retoriškai klausia Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkės pavaduotoja, Seimo narė D. Šakalienė.
Tyrimas vyksta nuo sausio
Lietuvos muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai (nurodoma Lietuvos muitinės informacijoje), „bendradarbiaudami su Valstybės saugumo departamento ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnais, atlieka 2023 metų sausio 13 d. pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo tarptautinių sankcijų pažeidimo ir kontrabandos gabenant trąšas, pagamintas Baltarusijos Respublikos įmonėje „Grodno Azot“, kuriai taikomos Europos Sąjungos sankcijos.”
Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.
Kaip nurodoma pranešime Lietuvos muitinės pranešime, siekdami nepakenkti intensyviai atliekamiems ikiteisminio tyrimo veiksmams, nei Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, nei prokuratūra, nei kitos institucijos neturėjo galimybės anksčiau komentuoti didelį visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimą sukėlusių įvykių, susijusių su galimu tarptautinių sankcijų pažeidimu.
Šio atliekamo tyrimo metu sulaikyta daugiau nei 3 tūkst. tonų geležinkeliu gabentų azoto trąšų – karbamido, kurio vertė viršija 2 mln. eurų. Ikiteisminio tyrimo metu atliktos kratos trijose Lietuvos miestuose esančiose įmonėse, kurios, kaip įtariama, galėjo dalyvauti „šešėlinėse“ schemose apeinant tarptautines sankcijas. Ikiteisminiame tyrime sulaikyti du asmenys, kurie įtariami dalyvavę padarant tiriamus nusikaltimus.
Tyrimo duomenimis, tarptautinių sankcijų apėjimui galėjo būti pasinaudota Baltarusijos Respublikoje registruota „priedangos“ įmone, kuriai sankcijos netaikomos.
Pareigūnai dėkingi pilietiškiems asmenims aktyviai besidalinusiems turima informacija apie galimus tarptautinių sankcijų pažeidimus. Turint tokio pobūdžio informacijos, prašome pirmiausia kreiptis į pareigūnus (Lietuvos muitinės pareigūnams galite skambinti bet kuriuo paros metu telefonu 8 800 555 44, anonimiškumas garantuojamas).