Antradienį po aštrių ginčų dauguma Seimo narių pritarė socialdemokratų pasiūlymui pakeisti Valstybinės kalbos įstatymą ir Civilinį kodeksą, kad Valstybinė lietuvių kalbos komisija negalėtų nurodyti įmonėms ir organizacijoms keisti pasirinktų pavadinimų. Pasiūlymas iškeliavo į Seimo komisijas.
Socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas G. Paluckas su grupe frakcijos kolegų siūlo patikslinti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos įgaliojimus. Siūloma Kalbos komisijai palikti tik patariamąjį vaidmenį.
„Pavadinimas – tai įmonės veidas, dažnai prilygstantis prekės ženklui. Lietuvos verslai siekia išlikti konkurencingi ir atpažįstami tarptautinėje rinkoje. Deja, įmonės ir organizacijos neretai susiduria su keistomis kliūtimis: norint užregistruoti pavadinimą, reikia jį duoti patikrinti Valstybinei lietuvių kalbos komisijai. O ši įstaiga garsėja labai nelanksčiu požiūriu. Prisiminkime ginčus dėl pavadinimų „Atsikeli ir varai“, „Keulė rūkė“ arba „Čiau braške“. Nurodymais keisti naudojamą pavadinimą verslui gali reikšti visišką veiklos sutrikdymą“, – pažymi G. Paluckas.
Anot Seimo socialdemokratų seniūno, įsigalėjęs smulkmeniškas reguliavimas rodo, kad šiuo metu Valstybinė lietuvių kalbos komisija turi „pernelyg plačius įgaliojimus reguliuoti sritis, esančias už šios institucijos kompetencijos ribų“.
Socialdemokratai taip pat siūlo atsisakyti ribojimų įmonėms ar organizacijoms pasivadinti raidžių ir skaitmenų deriniais, kurie negali būti suprantami kaip žodžiai.
„Tai gali būti aktualu skaitmeninės eros įmonėms ir organizacijoms, kurios bando dalyvauti globalioje rinkoje ir siekia turėti kalbine prasme neutralius pavadinimus“, – paaiškina G. Paluckas.
Parlamentaras pažymi, kad esama tvarka verčia verslo įmones savo pavadinimus registruoti kitose šalyse, kuriose pavadinimai nevaržomi, arba Europos Sąjungos įstaigose.