Artėjantį savaitgalį pajūryje ir Šiaurės vakarų Lietuvoje numatomi neramūs orai. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, naktį iš sausio 3 d. į 4 d. vėjo stiprumas vakarinėje šalies dalyje sieks 25-35 m/s, o vietomis vėjo gūsiai gali sustiprėti iki 40 m/s. Draudikai ragina gyventojus pasirūpinti savo turto saugumu.
Mantas Norkus, „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas, pastebi, kad remiantis istoriniais žalų fiksavimo duomenimis, sausio mėnuo priskiriamas prie „audros“ mėnesių. Šį mėnesį gamtos stichijų sukeliami nuostoliai, kuriuos patiria gyventojai ir verslo įmonės, viršija vidutinį mėnesio vidurkį.
„Paprastai audros ir smarkūs vėjo gūsiai niokoja pastatus, jų stogų konstrukcijas ir dangas, laužo medžius ir jų šakas, gadina smulkius turto objektus, pavyzdžiui, šiltnamius, stogines, lauko baldus. Nuo vėjo padarinių nukenčia ir nesaugiai laikomos transporto priemonės, ant kurių užgriūna medžiai ir nulūžę šakos. Nuostolių sukelia ir audras lydintys krituliai, kai per nesandarius stogus prasiskverbia vanduo, taip pat būna apsemiami rūsiai ir žemiau esančios patalpos“, − sako M. Norkus.
Kaip rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys, gamtos jėgų sukeliamų žalų gyventojų turtui dažnis ir bendra išmokų suma kasmet didėja. Per trejus pastaruosius metus gamtos stichijų sukeltų žalų skaičius išaugo 75 proc., ir 2023 m. jis siekė daugiau nei 12 tūkst. atvejų per metus.
Patyrusiems žalą gyventojams „Lietuvos draudimo“ ekspertas pataria pirmiausia kviesti avarines tarnybas ir, jei yra galimybė – stengtis mažinti nuostolį. Siekiant operatyvaus žalos atlyginimo, reikia nufotografuoti sugadinimus ir kreiptis į savo draudimo bendrovę.
Registruoti įvykius „Lietuvos draudimo“ klientai gali naudodamiesi mobiliąja programėle ir savitarnos svetainėje „SavasLD“.
Trečdalis valdo būstą, tačiau nėra jo apdraudę
Praėjusiais metais „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas gyventojų tyrimas atskleidė, kad kas trečias šalies gyventojas (31 proc.), nuosavybės teise valdantis individualų namą, butą ar kotedžą, nėra pasirūpinęs jo draudimu.
Kaip atskleidė tyrimo rezultatai, neturintys savo pagrindinio būsto draudimo dažniau nurodė mažesnes ir vidutines pajamas gaunantys apklaustieji, kaimo vietovių gyventojai.
„Lietuvos draudimo“ duomenimis, per 10 praėjusių metų mėnesių iš viso buvo registruota beveik 33 tūkst. įvairių būsto draudimo žalų – vidutiniškai 108 įvykiai per vieną dieną. Bendra išmokų suma būsto žaloms kompensuoti 2024 m. sausio-spalio laikotarpiu siekė 27 mln. eurų arba apie 88 tūkst. eurų kasdien.
Pagrindinės rekomendacijos, kaip apsisaugoti nuo audros padarinių:
- Nuolat stebėkite orų prognozes ir neignoruokite meteorologų rekomendacijų;
- Reguliariai tikrinkite savo nekilnojamojo turto būklę ir taisykite pažeistas vietas;
- Nepalikite kieme didelių daiktų ir lengvų įrenginių (lauko baldų, skėčių, batutų, pavėsinių, kepsninių, techninės įrangos);
- Automobilius statykite garažuose ar dengtose aikštelėse, atokiau nuo medžių, elektros linijų ir galinčių nukristi statinių.