0

Režisierės Giedrės Žickytės nuopelnu Lietuvos vardas per pastaruosius metus daugybę kartų skambėjo pasaulyje. Naujausias jos filmas „Šuolis“ buvo pakviestas į daugiau nei 40 šalių keturiuose žemynuose. Net devyniuose kino festivaliuose filmas buvo nominuotas ir pelnė apdovanojimus: iš profesionalų žiuri – kaip geriausias, iš žiūrovų pusės – kaip mėgstamiausias.

„Vieno apdovanojimo negalėčiau išskirti. Labai svarbūs visi. Žinoma, man kaip autorei brangu, kai filmą įvertina žiūrovai, skirdami geriausio festivalio filmo prizą, ir net ne viename festivalyje. Taip nebūna dažnai. Varšuvos kino festivalio apdovanojimas taip pat ypatingas, nes tai pirmasis filmo prizas.

Nepamirštama akimirka, kai festivalio direktorius Stefanas Laudynas paskelbė, kad filmas pelnė pagrindinį festivalio žiuri apdovanojimą kaip geriausias dokumentinis filmas. Tą vakarą „Šuolį“ kaip tik pristatinėjau Romos kino festivalyje, pradėjo plaukti sveikinimo žinutės ir negalėjau patikėti“, – sako G. Žickytė.

Pats festivalio direktorius S.Laudynas tada prognozavo, kad įdomi, modernia kino kalba papasakota jaudinama istorija tikrai nepaliks abejingų žiūrovų visame pasaulyje. „Pamatęs „Šuolį“, pagalvojau – kokia tai istorija! Koks herojus!“ – sakė S.Laudynas.

Filmą „Šuolis“ net 5 metus kūrusi režisierė G. Žickytė sako, kad jis – lyg vaikas: taip ilgai auginus, puoselėjus ir paleidus į pasaulį, tampi jautrus jo likimui. „Tas rezonansas, kad filmas pageidaujamas, patinka žiūrovams ir kritikams – be galo svarbus. Džiaugiuosi, kad pasaulis įvertino filmą ir dideles mūsų kūrybinės komandos pastangas“, – sako režisierė.

Jos filmas žiūrovų simpatijų apdovanojimus pelnė ir JAV („Salem Film Festival“,„Port Jefferson Documentary Series“, „DOC NYC“), ir Europoje („Docville IFF“, Belgijoje). „Šuolis“ kritikų ir kino ekspertų buvo pastebėtas ir įvertintas tarptautiniame A klasės Varšuvos kino festivalyje, didžiausiame kino festivalyje Masačusetse, JAV „Salem Film Fest“ pelnė pagrindinį festivalio žiuri prizą.

„ArtDoc Fest“ lietuvė kūrėja pelnė Herzo Franko apdovanojimą už geriausią režisūrą, Čekijoje filmas buvo nominuotas „Silver Eye Award“ už geriausią Rytų Europos dokumentinį filmą, o Naujosios Zelandijos festivalyje „Doc Edge“ – už geriausią režisūrą ir geriausią tarptautinį filmą.

Filmui keliaujant po pasaulį, nuo pat pradžių lydėjo garsių kino kritikų ir kino apžvalgininkų pagyros. „The Boston Globe“ po tarptautinės premjeros rašė, kad filmo herojus Simas Kudirka primena Wernerio Herzogo personažus – keistas, mielas, žaismingai ištvėręs gyvenimo absurdą.

Kino kritikas Marko Stojiljkovičius rašė: „Žickytės filmas „Šuolis“ – pagarbą keliantis ir įkvepiantis dokumentinio kino kūrinys, kuriame atskleista nepaprasta pagrindinio herojaus gyvenimo istorija.“

Papasakojusi unikalią lietuvio jūreivio S. Kudirkos istoriją, kai 1970 metais jis, peršokęs iš sovietinio laivo į JAV pakrančių apsaugos katerį, paprašė politinio prieglobsčio, tačiau savo siaubui buvo grąžintas į sovietų rankas, režisierė sako pirmiausia norėjusi priminti drąsų lietuvio šuolį į laisvę Šaltojo karo metu.

Tas šuolis sukėlė milžinišką politinį sąmyšį JAV ir Sovietų Sąjungoje. „Įsivaizduokite, lietuvio iš Griškabūdžio likimą sprendė net du JAV prezidentai – Richardas Nixonas ir Geraldas Fordas, – sako G. Žickytė. – Paprastas žmogus tapo žmogaus laisvių pažeidimo simboliu visame pasaulyje.“

„Lietuvės režisierės dokumentinis filmas įdomus tuo, kad atskleidžia naują požiūrį į Šaltojo karo metus per vieną istorinį įvykį, kurio centre – lietuvis jūreivis, – savo recenzijoje rašė kino kritikas Davide`as Abbatesciannis, – „Šuolis“ – nuostabiai papasakota istorija, kupina netikėtumų. Neabejotinai tai vienas iš nepamirštamiausių šių metų dokumentinių filmų.“

Anot DOC NYC programos sudarytojos Karen McMullen, be galo svarbu, kad filmą pamatytų kuo daugiau žmonių. Nes, anot jos, tai ne tik užburiantis, bet ir labai aktualus filmas. „Be istorinės linijos, „Šuolis“ atspindi ir žmogaus teisių temą“, – po filmo premjeros Niujorke sakė K. McMullen.

Filmo „Šuolis“ Lietuvos kino teatruose bus rodomas nuo rugsėjo 17 dienos. Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras prie LR kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, ES programa „Kūrybiška Europa – MEDIA“, Prancūzijos nacionalinis kinematografijos centras, Latvijos nacionalinis kino centras ir kt . Filmą prodiusavo studija „Moonmakers“ (Lietuva), bendroje gamyboje su „VFS Films“ (Latvija) ir „Faites un Voeu“ (Prancūzija).

Šaltinis: LRT.LT

Jums gali patikti

Komentarai

Leave a reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Dagiau iš temos: Lietuva