01 Bal
Intuityvus valgymas
Laikui bėgant savo mitybai įvedėme taisykles (prie to, žinoma, stipriai prisidėjo žiniasklaida, mados industrija, kinas, visuomenė ir t.t.): pradėjome destruktyviai kontroliuoti ką valgome, nustatėme porcijų dydžius, suskirstėme maistą į gerą ar blogą. Ir visa tai darėme vardan lieknesnės figūros ir sveikatos, o jei pažiūrėtume giliau – norėdami sureguliuoti nemalonius jausmus.
Viena iš galimybių, kaip galime maitintis, neįstatant savęs į rėmus, yra intuityvus valgymas.
Intuityvus valgymas (dar vadinamas mitybos terapija) yra prigimtinis, sveikas valgymas. Kai visas maistas valgomas be kaltės, baimės, gėdos jausmo, pagal vidinius kūno pojūčius – alkį, sotumą ir malonumą. Intuityvus valgymas padeda sukurti sveiką santykį su savo kūnu bei maistu.
Pirmiausia labai svarbu išmokti pasitikėti savo kūnu ir atskirti fizinį alkį nuo emocinio alkio.
Fizinis alkis
Šis poreikis liepia papildyti kūną maistinėmis medžiagomis. Jis formuojasi palaipsniui ir turi skirtingus signalus, tokius kaip urzgiantis skrandis, nuovargis ar dirglumas. Fizinį alkį galime patenkinti kai valgome bet kokį maistą.
Emocinis alkis
Tai sukelia emociniai poreikiai, tokie kaip liūdesys, vienatvė ir nuobodulys. Šie jausmai gali sukelti potraukį maistui. Tada valgymas sukelia kaltės jausmą ir neapykantą sau.
10 pagrindinių principų, norint maitintis intuityviai:
- Atsisakykite dietos mentaliteto. Dietos mentalitetas yra mintis, kad yra dieta, kuri jums tiks. Intuityvus valgymas yra prieš visas dietas.
- Gerbkite savo alkį. Alkis nėra jūsų priešas. Reaguokite į ankstyvius alkio požymius. Jei tapsite pernelyg alkani, greičiausiai persivalgysite.
- Susitaikykite su maistu. Paskelbkite paliaubas karui su maistu. Atsikratykite idėjų apie tai, ką turėtumėte ar neturėtumėte valgyti.
- Meskite iššūkį maisto policijai. Maistas nėra geras ar blogas. Ir jūs nesate geras ar blogas už tai, ką valgote ar nevalgote. Meskite iššūkį mintims, kurios sako priešingai.
- Gerbkite savo pilnatvę. Kaip jūsų kūnas praneša, kada jis alkanas, jis taip pat praneša, kada jis yra sotus. Įsiklausykite į pilnatvės signalus, kai jaučiate, kad jums jau gana. Valgydami atkreipkite dėmesį, koks maisto skonis ir kaip jaučiatės alkanas ar sotus.
- Atraskite pasitenkinimo faktorių. Padarykite savo valgymo patirtį malonia. Valgykite kas jums skanu. Valgykite sėdėdami ir įsisąmoninkite tai ką valgote. Kai valgymą padarysite malonia patirtimi, jums gali užtekti mažiau maisto, kad pasisotintumėte.
- Gerbkite savo jausmus nenaudodami maisto. Emocinis valgymas yra strategija, skirta susidoroti su jausmais. Raskite su maistu nesusijusių būdų, kaip susitvarkyti su savo jausmais, pavyzdžiui, pasivaikščiokite, medituokite, rašykite dienoraštį ar paskambinkite draugui. Stenkitės suprasti, kada jausmas, kurį galite pavadinti alkiu, iš tikrųjų yra pagrįstas emocijomis.
- Gerbkite savo kūną. Užuot kritikavę savo kūną dėl to, kaip jis atrodo ir ką jame suvokiate neteisingai, pripažinkite jį gabų ir gražų tokį, koks jis yra.
- Mankštinkitės. Raskite fizinio aktyvumo veiklų kurios jums patinka. Perkelkite dėmesį nuo svorio metimo prie energijos, stiprios ir gyvos savijautos.
- Gerbkite savo sveikatą. Maistas, kurį valgote, turi būti skanus, po to jūs turėtumėte jaustis gerai. Atminkite, kad jūsų sveikata priklauso nuo bendrų mitybos įpročių. Vienas valgis ar užkandis nepakenks jūsų sveikatai.
__________________________________________________
Jaunuoli gali nemokamai, anonimiškai bei konfidencialiai konsultuotis su jaunimo koordinatore:
El. paštu: greta.rackauskaite@visuomenessveikata.lt;
Telefonu: 8 659 93739
Susitikti galime:
- Klaipėdos g. 11, Gargždai;
- Klaipėdos g. 4 – 2, Priekulė;
- Šermukšnių g. 3, Veiviržėnai.
Sek aktualias naujienas:
Finansuojama iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų įgyvendinat projektą „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse”
____________________________________________________
Informaciją parengė Greta Račkauskaitė, jaunimo sveikatos koordinatorė
Informacijos šaltiniai: