Jau savaitę įvairiuose Jungtinių Amerikos Valstijų, o dabar ir Europos miestuose vyksta protestai, kurių metu siekiama atkreipti dėmesį į JAV policijos brutalumą prieš juodaodžius piliečius. Paskutinė nuo pareigūno rankos mirusi auka – George Floyd – buvo galutinis lašas rasizmo išvargintai visuomenei.
Įvykių centre – Mineapolis
Gegužės 25 dieną internete pasklido vaizdo įrašas, kuriame vienas Mineapolyje dirbęs pareigūnas beveik 9 minutes keliais spaudė kaklą 46 metų afroamerikiečiui George Floyd iki kol šis nustojo kvėpuoti. Juodaodis buvo areštuotas kilus įtarimui, kad yra bandoma atsiskaityti padirbtais doleriais. Pareigūnas apkaltintas trečio laipsnio (netyčine) žmogžudyste.
Penktadienį mieste įvesta komendanto valanda, po keturių protesto dienų padegta daug pastatų, suniokotos ir apiplėštos parduotuvės, piešdami grafičius uoliai darbavosi vandalai.
Į protestą prieš žiaurumą atsakoma žiaurumu
Šiuo metu vykstantys protestai nekilo dėl vieno juodaodžio vyro mirties: jie yra pasekmė šimtmečius trunkančios diskriminacijos. Protestai nebuvo aršūs nuo pirmos akimirkos – prie to taip pat prieita palaipsniui tada, kai pareigūnai įvairiuose miestuose ėmė prieš taikią minią naudoti ašarines dujas ir šaudyti guminėmis kulkomis.
Guminės kulkos nėra sudarytos tik iš gumos, ir nors yra laikomos nemirtinomis, jei nešaudoma iš arti ir nepataikoma į jautrias kūno vietas, šia savaitę jau užfiksuoti keli atvejai, kuomet guminės kulkos pataikė ir smarkiai sužalojo protestuojančiųjų akis. Tikėtina, jog šie sužaloti žmonės dalinai apaks.
Bandoma protestus numalšinti
Maždaug 40 JAV miestų jau įvesta komendanto valanda, tačiau ne visi jos laikosi. Šią savaitę keli šimtai protestuotojų buvo areštuoti, dešimtys jų – sužaloti ir atsidūrė ligoninėje, keli žuvo.
Buvęs JAV prezidentas Barakas Obama kviečia plėšikaujančius ir smurtaujančius protestų dalyvius nurimti ir susitelkti. Pasak jo, šį pyktį bus pravartu prisiminti kitų visuotinių rinkimų metu ir savo balsą skirti kandidatams, kurie ryžtingai imtųsi įgyvendinti reformas teisėsaugos srityje.
Palyginimui, dabartinio prezidento Donaldo Trumpo administracija neseniai pareiškė neigianti, kad „šalyje egzistuoja sisteminis rasizmas“.
CNN nuotraukos ir info