Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorė Liz Truss (Liz Tras), po įtempto rinkimų proceso Konservatorių partijoje paskelbta ministro pirmininko ir partijos lyderio Boriso Johnsono įpėdine, pirmadienį pažadėjo imtis „drąsių“ veiksmų, kad būtų įveikta didžiausia per pastaruosius dešimtmečius šalį kamuojanti ekonominė krizė.
Savo kalboje ji paneigė bet kokias kalbas apie politiškai pavojingus pirmalaikius rinkimus jos naujam mandatui patvirtinti ir pažadėjo „pasiekti didelę Konservatorių partijos pergalę 2024 metais“.
Torių partijos narių balsavimas, vykęs internetu ir paštu, baigėsi penktadienio pavakare po du mėnesius trukusių įtemptų varžybų. Jų metu du paskutiniai pretendentai – L. Truss ir buvęs iždo kancleris Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) – keliavo po šalį, dalyvavo rinkimų kampanijos renginiuose bei televizijos debatuose.
Pirmadienį įtakingo konservatorių parlamentarų 1922-ųjų komiteto pirmininkas Grahamas Brady (Grejemas Breidis) paskelbė L. Truss rinkimų nugalėtoja.
Už L. Truss balsavo 81 326 toriai, o R. Sunakas sulaukė 60 399 balsų. Balsavo kiek daugiau nei 170 000 Konservatorių partijos narių – nedidelė Britanijos rinkėjų dalis.
R. Sunakas, kuris abejojo, ar dirbs L. Truss kabinete, tviteryje parašė, kad dabar atėjo laikas partijai susivienyti kaip „vienai šeimai“.
Tačiau žengdama į konferencijų salės Londono centre sceną L. Truss nekreipė dėmesio į savo varžovą ir sakė, kad jai „garbė“ būti išrinktai po „vieno ilgiausių pokalbių dėl darbo istorijoje“.
„Aš dalyvavau rinkimų kampanijoje kaip konservatorė ir valdysiu kaip konservatorė“, – sakė ji, pabrėždama torių vertybes – mažus mokesčius ir asmeninę atsakomybę.
L. Truss pažadėjo parengti „drąsų planą“, kaip sumažinti mokesčius ir spręsti energetikos krizę. Šis planas, kaip ji nurodė, bus finansuojamas gerokai didesniu skolinimusi.
L. Truss taps trečiąja moterimi JK ministro pirmininko poste po Theresos May (Terezos Mei) ir Margaret Thatcher (Margaret Tečer).
Neatspindi platesnės visuomenės nuomonės
Ji oficialiai pradės eiti pareigas antradienį, kai B. Johnsonas įteiks atsistatydinimo pareiškimą karalienei Elizabeth II (Elzbietai II).
„Žinau, kad ji turi teisingą planą, kaip įveikti pragyvenimo išlaidų krizę, suvienyti mūsų partiją ir tęsti didžiulį darbą vienijant ir vienodinant lygį mūsų šalyje“, – tviteryje rašė B. Johnsonas.
„Dabar atėjo laikas visiems konservatoriams 100 proc. ją palaikyti“, – parašė jis.
Kova dėl partijos ir vyriausybės lyderio posto prasidėjo liepą, kai B. Johnsonas paskelbė pasitraukiantis po daugybės skandalų ir atsistatydinimų iš jo kabineto, taip pat ir R. Sunako.
Dalį savo trumpos kalbos L. Truss skyrė B. Johnsono pasiekimams pagirti, įskaitant „Brexito“ ir COVID-19 pandemijos klausimus, ir sakė, kad juo „žavėtasi nuo Kyjivo iki Karlailo“.
L. Truss žodžius palydėjo salėje susirinkusių ją palaikančių torių plojimai.
Vis tik partijos narių balsavimo rezultatai neatspindi platesnės visuomenės nuomonės.
Rugpjūčio pabaigoje sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ atlikta apklausa parodė, kad 52 proc. respondentų mano, jog L. Truss būtų „prasta“ ar net „siaubinga“ premjerė.
Dar 43 proc. respondentų nurodė, jog „visiškai“ netiki, kad ji sugebėtų išspręsti opią pragyvenimo išlaidų augimo problemą.
Šildytis ar pavalgyti
Be to, kai kurie Britanijos sąjungininkai nepasitiki L. Truss, kuri užėmė griežtą poziciją prieš Europos Sąjungą dėl prekybos taisyklių Šiaurės Airijai po „Brexito“.
„ES ir JK yra partnerės. Kartu susiduriame su daugybe iššūkių – nuo klimato kaitos iki Rusijos invazijos į Ukrainą“, – sveikinime L. Truss tviteryje rašė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen)
„Tikiuosi konstruktyvių santykių visapusiškai laikantis mūsų susitarimų“, – pridūrė ji, veikiausiai turėdama galvoje vadinamąjį Šiaurės Airijos protokolą.
Praėjusį mėnesį rinkimų kampanijos metu L. Truss atsisakė įvardyti Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną (Emaniuelį Makroną) kaip Britanijos draugą.
Jis sakė, kad po L. Truss išrinkimo yra „pasirengęs dirbti drauge kaip draugai ir sąjungininkai“.
Airijos vyriausybė irgi atsargiai pasveikino L. Truss.
Tuo metu lažybų bendrovė „Smarkets“, atsižvelgdama į būsimų iššūkių mastą, sako, jog yra 25 proc. tikimybė, kad L. Truss neišsilaikys poste iki 2023 metų.
„The Sunday Times“ rašė, kad būsimoji torių lyderė susidurs su „rimčiausia krūva naujo ministro pirmininko laukiančių darbų nuo M. Thatcher laikų“.
Apklausų duomenimis, milijonai žmonių teigia, kad nuo spalio jų sąskaitos už energiją padidės 80 proc., o nuo sausio – dar daugiau, todėl šią žiemą jie bus priversti rinktis – šildytis ar pavalgyti.
Visuomenės apklausos rodo, kad rinkėjai pritaria pirmalaikių visuotinių rinkimų idėjai, o konservatoriai susiduria su vis didesniu iššūkiu išlaikyti valdžią, nes opozicinės Leiboristų partijos reitingai yra aukštumose.
Priims karalienė
Leiboristų lyderis Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) irgi pasveikino L. Truss.
„Tačiau po 12 torių valdymo metų viskas, ką galime parodyti, yra maži atlyginimai, didelės kainos ir torių pragyvenimo išlaidų krizė“, – rašė jis tviteryje.
„Tik leiboristai gali užtikrinti naują pradžią, kurios reikia mūsų šaliai“, – tvirtino jis.
Antradienio rytą B. Johnsonas pasakys atsisveikinimo kalbą Dauningo gatvėje, o paskui išskris į Škotiją, kur prognozuojamas smarkus lietus, ir įteiks atsistatydinimo pareiškimą karalienei Elizabeth II.
Pirmą kartą per septynis savo valdymo dešimtmečius 96-erių monarchė priims darbą baigiantį ministrą pirmininką ir jo įpėdinę ne Bakingamo rūmuose Londone, o savo Balmoralo dvare Škotijoje.
Karalienė turi judėjimo problemų ir pastaraisiais mėnesiais atšaukė kelis viešus pasirodymus.
L. Truss turėtų į atskirai nuo B. Johnsono skristi į Škotiją priimti karalienės kvietimo formuoti naują vyriausybę, kad būtų užtikrintas vyriausybės darbo tęstinumas nesėkmių atveju.
Grįžusi į Londoną naujoji ministrė pirmininkė pasakys trumpą kalbą tautai. Pagal tradiciją tai vyksta ant 10-uoju numeriu pažymėto Dauningo gatvės namo laiptų.
Tačiau šią dalį gali tekti perkelti į uždarą patalpą, nes prognozuojamos smarkios liūtys.
Redaktorė Rūta Androšiūnaitė
BNS