Skubėdami žmonės neretai ne tik pamiršta svarbius daiktus ar darbus, bet ir neišvengia nesusipratimų degalinėje. Ne vienam vairuotojui yra tekę susidurti su finansiškai skaudžia klaida, kai skubant degalų bakas pripildomas netinkamų degalų. Draudimo ekspertai aiškina, kad neretai žala priklauso ir nuo tolesnių vairuotojo veiksmų. Tad kaip elgtis, kad įsipylus netinkamų degalų žala būtų kuo mažesnė?
Tokie įvykiai – reti
Gytis Matiukas, „Ergo“ Žalų administravimo departamento direktorius, teigia, kad į baką įsipylus netinkamos rūšies degalų ir tai pastebėjus tik po kurio laiko pirmiausia reikėtų kuo greičiau sustabdyti automobilį ir jokiu būdu toliau nevažiuoti. Jei tokį nesusipratimą pastebėjote dar prieš užvesdami variklį, jokiu būdu to nedarykite, kad nepadidintumėte žalos.
Anot draudimo bendrovės atstovo, tokie įvykiai nėra dažni, tačiau per mėnesį užfiksuojami bent keli atvejai.
„Tokiais atvejais užteršiama visa degalų įpurškimo sistema, ją reikia kruopščiai išvalyti, o kai kuriais atvejais netgi keisti tam tikras pavienes detales, tokias kaip purkštukai ar degalų filtras“, – teigia G. Matiukas.
Specialistas aiškina, kad didesnė žala padaroma tuomet, kai į dyzelinį automobilį pripilama benzino ir juo važiuojama. Jis atkreipia dėmesį, kad benzinas neturi tepimo savybių ir greitai garuoja, todėl labai greitai gali sugadinti dyzelinio automobilio degalų purkštukus, kuriems labai svarbu geras tepimas dėl konstrukcijos ypatumų – slankiojančių dalių.
„Į benzininį automobilį įpylus dyzelino variklis paprasčiausiai užges, kai tik į cilindrus pateks dyzelino, kadangi benzininio variklio degimo kameroje yra mažas suspaudimo laipsnis, kurio nepakaks dyzelino ir oro mišiniui uždegti“, – aiškina draudimo bendrovės atstovas ir priduria, kad tokiais atvejais draudimo išmokos klausimas sprendžiamas remiantis draudimo taisyklių sąlygomis.
Svarbu nedaryti daugiau klaidų
Andrius Žiukelis, BTA Ekspertizių skyriaus vadovas, taip pat pabrėžia, kad įvykus tokiam nesusipratimui svarbiausia – jokiu būdu nevažiuoti, o jei ši nemaloni situacija išaiškėjo degalinėje tik ką pripylus degalų – net neužvesti automobilio.
„Jei neužvesite variklio, didelė tikimybė, kad pakaks išleisti sumaišytus degalus, išplauti baką, ir viskas. O jei ši klaida pastebėta jau važiuojant, vertėtų kuo skubiau stabdyti automobilį ir užgesinti variklį“, – teigia A. Žiukelis.
Draudimo bendrovės ekspertas aiškino, kad degalų sumaišymas nėra draudžiamasis įvykis, tačiau jam įvykus klientai gali kreiptis į draudimo bendrovę ir pasinaudoti paslauga „pagalba kelyje“. Tokiu atveju kliento transporto priemonė nuvežama į remonto įmonę ir ten remontuojama. Jis taip pat pažymi, kad degalų sumaišymas nėra tarp dažniausiai pasitaikančių situacijų, kada kviečiama pagalbos kelyje tarnyba, tačiau iškvietimo metu priežastis ne visuomet būna iš karto aiški.
Žala gali siekti tūkstančius
Pašnekovas teigia, kad toks neapdairumas ir nesusipratimas degalinėje gali padaryti ir santykinai nedaug žalos, ir atsieiti gana brangiai. Anot jo, geriausiu atveju reikės išleisti degalus ir išplauti baką, mat senesnės kartos automobiliams sumaišyti degalai ne visais atvejais gali reikšti brangų remontą, tačiau nauji automobiliai yra jautresni – jų remontas gali atsieiti ir tūkstančius. Jis pabrėžia, kad situacijos rimtumas priklauso ir nuo to, koks yra kitų degalų santykis su senaisiais degalais. Jei į beveik pilną baką kitos rūšies degalų įpilsite vos kelis litrus, didelės žalos automobiliui galite ir nepadaryti, tačiau jei netinkamais degalais pripildysite pustuštį baką, žala gali būti kur kas didesnė.
“Situacijos rimtumas priklauso ir nuo automobilio konstrukcijos. Pavyzdžiui, gali būti, kad keliasdešimties metų senumo dyzelinis automobilis net nepajustų kelių litrų benzino pilname dyzelino bake. Tačiau naujesni automobiliai yra jautresni degalams ir turi daugiau sugesti galinčių įvairių detalių, sistemų.
Pildamas degalus degalinėje į benzininį automobilį dyzelino neįpilsi – tiesiog pistoletas netilps, nes dyzelinių degalų pistoletai yra storesni, tad praktikoje, galima sakyti, ši situacija nėra aktuali. Vis dėlto svarbu ne tik paimti tinkamą pistoletą degalinėje, bet ir pažiūrėti, kokį paėmei, – pasitaiko, kad ankstesnis degalinės klientas juos sumaišo, pastato ne į tas vietas“, – dėmesį atkreipia A. Žiukelis.
Šaltinis: LRT.LT