Kinijos komunistų partijos (KKP) propaganda nuolat tvirtina, kad “Kinijos žmonės yra laimingiausi pasaulyje ir kad jie gyvena šalyje, kuri yra “viena saugiausių pasaulyje”. Šiuos teiginius sugriovė smurtinių incidentų, kurie apibūdinami kaip kvaziteroristiniai išpuoliai, virtinė. Lapkričio 11 d. vyras, vardu Fanas, nušlavė ir nužudė mažiausiai 53 vyrus ir moteris sporto arenoje Zhuhai mieste,
Guangdong provincijoje policija mano, kad incidentą išprovokavo Fano nepasitenkinimas teisėjo sprendimu dėl turto padalijimo skyrybų byloje. Nuo to laiko Guangdžou, Vuxi, Jiangsu provincijoje, Changde, Hunano provincijoje, ir Baodingo,
Hebei provincijoje, įvyko panašūs neramumai, kai studentai ir atleisti darbuotojai surengė akivaizdžiai beatodairiškus išpuolius. Jų metu kažkas peiliu subadė ir sužeidė praeivius. Spalio mėnesį Šanchajaus prekybos centre taip pat įvyko masinis peilių puolimo incidentas.
JAV analitinio centro “Freedom House” vykdomo projekto “China Dissent Monitor” duomenimis, socialiniai protestai Kinijos Liaudies Respublikoje (KLR) trečiąjį 2024 m. ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2023 m. laikotarpiu, išaugo 27 proc. Dauguma šių smurto atvejų buvo susiję su ekonominiais ginčais tarp gamyklų ir darbininkų, pavyzdžiui, kai darbininkai buvo atleidžiami iš darbo arba jiems nebuvo mokamas rašytinėse ir nerašytinėse sutartyse viršininkų pažadėtas darbo užmokestis. Tačiau kai kurie darbdaviai dėl blogėjančios verslo aplinkos pabėgo iš šalies.
Neramumai pasitinkami represijomis
Reakcija į tai, ką Pekinas vadina aukščiausiojo lyderio Xi Jinpingo administracijos “ekstremaliais atvejais”, iš pradžių buvo vangi. Vyriausybė nepripažino, kad atsitiktiniai smurto aktai gali atspindėti paprastų žmonių nusivylimą dėl nesugebėjimo pagerinti jaunimo įsidarbinimo galimybes arba sustiprinti trapią ir nepakankamą šalies socialinę apsaugą. Šalies labirintinės teisingumo sistemos reformos taip pat mažai prisidėjo prie žmonių saugumo jausmo gerinimo. Rugsėjo mėn. pristatyta skatinimo programa, kuriai buvo numatyta skirti 10 trilijonų juanių (1,4 mlrd. JAV dolerių), buvo sumažinta ir dabar sudaro tik 6 trilijonus juanių (830 mlrd. JAV dolerių) kreditų, kurie per trejus metus bus skirti pernelyg įsiskolinusioms vietos valdžios institucijoms.
Ši paskata menkai padės vyriausybėms, kurių skolos dešimteriopai didesnės. Tuo tarpu kitos valdžios nurodytos priemonės, pavyzdžiui, didesnės socialinės paramos lėšų injekcijos ir subsidijos gyventojams, perkantiems brangius daiktus, tokius kaip šaldytuvai, televizoriai ir kiti buitiniai prietaisai, buvo nepakankamai veiksmingos. Kaimo gyventojai gali gauti tik 214 RMB (30 USD) per mėnesį senatvės išmokų. Miestuose esančių valstybinių įmonių darbuotojai gauna daugiau kaip 3 160 RMB (440 JAV dolerių).
Šiai socialinei inžinerijai pasiekti buvo panaudotos kelios priemonės. Vienas iš atsako būdų – miestuose uždrausti didelius žmonių susibūrimus. Panašias priemones policija taikė ir per šių metų Heloviną, nes valdžios institucijos, matyt, nerimavo, kad žmonės pasinaudos proga persirengti kostiumais, kuriais tyčiojamasi iš aukštų pareigūnų.
Tuo pat metu valdžios institucijos skatino vadinamąją “Fengqiao patirtį” – svarbią propagandinę iniciatyvą, kurią Xi atgaivino 2013 m. Iš pradžių tai buvo nuoroda į socialinį eksperimentą, kurį Mao Dzedongas kitados atliko Fengčiao miestelyje Džedziango provincijoje.
Mao paprašė vietinių šeimų stebėti vieni kitus ir pranešti policijai apie asmenis, įtariamus veikiant prieš partiją. Šis socialinės kontrolės metodas primena “bendros atsakomybės sistemą, kurią pirmieji propagavo Kariaujančių valstybių epochos (476-221 m. pr. m. e.) mąstytojai, paprastai vadinami legalistų mokyklos šalininkais.
Pagal šią sistemą, galiojusią didžiąją Kinijos istorijos dalį, žmonės galėjo būti pripažinti kaltais dėl nusikaltimų, jei buvo susiję su nusikaltėliu. Nors techniškai KLR tai prieštarauja Konstitucijai, valdžios institucijų kaltės dėl sąsajų su nusikaltimu praktika kai kuriose vietovėse tam tikrais atvejais išlieka ir šiandien.
Neramumai rodo didesnį spaudimą Xi
Xi autoritetas keliose politikos srityse buvo užginčytas. Net jei jis užsitikrins beprecedentę ketvirtąją penkerių metų kadenciją 2027 m., kaip atrodo tikėtina, jis susidurs su vis didesniais iššūkiais. Viena iš grupių, kuri, atrodo, ypač nukentėjo, yra 16-25 metų amžiaus jaunimas. Pasibaigus COVID-19 pandemijai ne tik išliko didelis šios demografinės grupės nedarbas, bet ir prieš naujausius smurto protrūkius įvyko keletas masinių jaunų žmonių savižudybių, kurios sukrėtė bendruomenes ir sukėlė bangas socialinėje žiniasklaidoje šių metų pradžioje.
Atrodo, kad Xi taip pat prarado dalį savo galios Centrinėje karinėje komisijoje (CMC). Pastaraisiais mėnesiais jis nedalyvavo dviejuose posėdžiuose dėl svarbių funkcijų karinės doktrinos ir strategijos srityje, kuriems vietoj jo vadovavo CMK pirmininko pavaduotojas Zhang Youxia, kuris yra antras pagal įtaką Liaudies išlaisvinimo armijos (PLA) narys.
—-
Dažnai kovojančiam su bet kuo vadovui neprotinga leistis į ilgą kelionę užsienin. Neseniai įvykusios Xi kelionės į Lotynų Ameriką valstybinio vizito ir į APEC ir G20 aukščiausiojo lygio susitikimus gali reikšti, kad jis mano, jog padėtis šalies viduje yra daugmaž kontroliuojama. Tačiau žmonės pastebėjo, kad ir toliau milijardai skiriami užsienio infrastruktūros projektams, o socialinės išmokos namuose tebėra menkos.
Daugėjantys smurtiniai išpuoliai įvairiose šalies srityse rodo, kad kai kurie KLR gyventojai pasiekė krizės tašką. Ekonominis sunkmetis pradėjo reikštis lyg plačiai paplitęs socialinis sunkmetis, į kurį partija, atrodo, nėra pajėgi reaguoti.
Tuo tarpu tebesitęsiančios problemos partijos karinio aparato viršūnėse reiškia, kad Xi iš įvairių pusių gauna signalus, jog jo legitimumas mažėja. Tačiau kol kas Xi, regis, stato, kad KLR ekonominiai pagrindai nuolat gerės, o kartu ir socialinis stabilumas grįš į labiau kontroliuojamą lygį.
Willy Wo-Lap Lam (EURASIA DAILY MONITOR)
The post Kas vyksta Kinijoje? appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.