0

Klaipėdos rajone minėta Europos judumo savaitė

Kaip ir kasmet Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kvietė gyventojus dalyvauti įvairiuose Europos judumo savaitei paminėti skirtuose renginiuose. Jubiliejinis dvidešimtosios Europos judumo savaitės šūkis aiškus ir labai tikslus, nusakantis visą šios kampanijos esmę – Judėk tvariai. Išlik sveikas! Tad ir Biuro organizuojami renginiai buvo skatinantys fizinį aktyvumą bei tvarų mobilumą.

Jau pirmą dieną, rugsėjo 16 dieną, Klaipėdos rajono gyventojai rinkosi į istorinį pėsčiųjų žygį su gide „Kur gimė Gargždai“. Žygio metu vietos gyventojai sužinojo dar negirdėtas gimtojo krašto istorijas, pažvelgė į kas dieną matomus objektus kitomis akimis. Nors žygeivius pasitiko vėjuotas ir lietingas oras, dalyviai tik šypsojosi ir teigė, kad oras negali sugadinti nuotaikos ir žinių troškimo, svarbu smagi draugija bei tinkama apranga ir avalynė.

Penktadienį, rugsėjo 17 dieną, vietos gyventojai buvo kviečiami paminėti šokio žingsneliu – Gargždų jaunimo parke rinkosi Zumbos šokio gerbėjai. Zumba treniruotėse persipinantys šokio ir aerobikos elementai stiprina viso kūno raumenų grupes. Šioms treniruotėms nereikia jokio specialaus pasirengimo ar ankstesnės šokių patirties, todėl susirinkęs energijos kupinas jaunimas tiesiog mėgavosi smagia muzika ir šoko kartu su profesionaliu treneriu.

Rugsėjo 18 dieną Klaipėdoje rinkosi dviračių entuziastai. Kartu su gide apie 15 km. važiavo keliu besidriekiančiu palei Vilhelmo kanalą, einantį per Kliošių kraštovaizdžio draustinį link Drevernos. Dalyviai smagiai riedėdami dviračiais grožėjosi rudenėjančia gamta, mėgavosi paukščių giesmėmis ir atrado jau gerokai apleistus XX a. pr. technikos paminklus.

Savaitės pabaiga vainikuota orientacinėmis varžybomis Gargždų jaunimo parke. Tai mažiau žinoma sporto rūšis Klaipėdos rajono gyventojams, tačiau tikimasi, kad platesnė gyventojų dalis vis dažniau išdrįs ją išbandyti ir tai taps tikra Europos judumo savaitės tradicija. Orientavimosi sportas – orientavimasis vietovėje pagal žemėlapį, dalyviai per trumpiausią laiką turi įveikti trasą su pažymėtais kontroliniais punktais.

Rugsėjo 22 d. Europos judumo savaitę užbaigia Tarptautinė diena be automobilio. Bent šią dieną visuomenė skatinama išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo priemonių: eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu, naudotis viešuoju transportu ir panašiai.

Europos judumo savaitė yra didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Jos renginiai kasmet vyksta rugsėjo 16–22 dienomis. Šia kampanija siekiama skatinti Europos šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti tvarias transporto priemones bei paskatinti gyventojus išbandyti susisiekimo automobiliais alternatyvas.

Aktyvus judumas turi didelės įtakos sveikatai, todėl būtent į fizinio aktyvumo renginius, minint Europos judumo savaitę, Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir kviečia Klaipėdos rajono gyventojus. Važiavimas dviračiu ir vaikščiojimas ne tik stiprina sveikatą, bet ir yra nepaprastai naudingas protui. Keletas tyrimų rodo, kad aktyvus judumas sumažina depresiją, nerimą ir kitas psichinės sveikatos problemas. Vaikščiojant ar važiuojant dviračiu, pagreitėja kraujotaka, išsiskiria endorfinai ir sumažėja bendras streso lygis. Vos 30 minučių pėsčiomis ar dviračiu per dieną gali padėti pagerinti psichinę sveikatą. Pagerėja bendra nuotaika, miego kokybė, sumažės stresas, nerimas ir nuovargis. Fiziškai aktyviems žmonėms rizika susirgti depresija sumažėja iki 30 proc., o tiems, kurie jau serga – aktyvumas padeda pagyti.

Klaipėdos rajone fiziškai aktyvių mokinių daugėja kiekvienais metais, tačiau pandeminiai metai prisidėjo prie to, kad daugiau mokinių praleidžia laiką pasyviai, t. y., prie televizoriaus, kompiuterio, planšetės, išmaniojo telefono ir pan. 2020 m. lyginant su 2016 m., mokinių, kurie kasdien, ne pamokų metu mankštinasi ar sportuoja bent 60 minučių, padaugėjo nuo 7,8 proc. iki 11,7 proc. 2020 m. 33,8 proc. mokinių fiziniu aktyvumu užsiėmė 5 ir daugiau dienų per savaitę bent 60 min., įskaitant fizinio ugdymo pamokas. 2020 m. apie trečdalis mokinių ne pamokų metu mankštinosi ar sportavo bent 60 minučių 2–3 kartus per savaitę (33,5 proc.). Kas antras mokinys vaikščiojo pėsčiomis lauke daugiau kaip 1 val. per dieną, nuo 2011 m. tokių mokinių mažėjo. 2020 m., lyginant su 2016 m., mokinių, kurie vidutiniškai 4 ir daugiau valandų per dieną praleido prie ekranų, t. y., prie televizoriaus, kompiuterio, planšetės, išmaniojo telefono ir pan., padaugėjo nuo 15,8 proc. iki 26,8 proc.

Džiaugiamės, kad net tokiu sunkiu periodu Europos judumo savaitės renginiais domisi nemaža dalis gyventojų. Stebime, kaip kiekvienais metais didėja žmonių, informuotų apie tvarų judėjimą, įsitraukiančių į aktyvias fizines veiklas, skaičius ir tikimės, kad Klaipėdos rajono gyventojai atras sau tinkančias ir patinkančias aktyvias veiklas ir fizinio aktyvumo rodikliai toliau gerės.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Sveikata