Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien Taline vykusiame Jungtinių ekspedicinių pajėgų (angl. Joint Expeditionary Force, JEF) valstybių narių vadovų susitikime kartu su Jungtinės Karalystės, Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Nyderlandų, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos vadovais aptarė paramą Ukrainai, priemones Rusijos agresijai atremti, JEF valstybių gynybos ir atgrasymo politikos stiprinimą bei bendrą šių ekspedicinių pajėgų viziją. Nuotoliniu būdu į posėdį jungėsi ir Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Lietuvos vadovas pabrėžė, kad dabar lemiamas metas telkiant paramą Ukrainą ir siekiant kuo labiau sustiprinti jos pajėgumus. Pasak Prezidento, konferencijų laikai baigėsi – turime veikti. Europa turi prisiimti didesnę atsakomybę, o prioritetas – Ukrainos gynybos pramonės stiprinimas. „Ukrainos klausimas yra globalus. Spaudimas Ukrainai derėtis nepalankiomis sąlygomis, kenkiančiomis jos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui, nesiderina su teisinga ir tvaria taika. Turime siekti Ukrainos pergalės ir Rusijos sulaikymo“, – sakė valstybės vadovas. Kalbėdamas apie praktinius žingsnius, Prezidentas siūlė sąjungininkams kartu rengti ir aprūpinti karine technika Ukrainos brigadas, pirkti ir Ukrainai teikti Ukrainoje gaminamą amuniciją, toliau rengti Ukrainos karius tam skirtuose centruose Europoje.
Kalbėdamas apie ilgalaikę NATO politiką dėl Rusijos, Prezidentas akcentavo, kad turime remtis faktu, jog Rusija ilgą laiką liks didžiausia grėsme. „Turime kovoti su Rusijos agresija visose srityse, įskaitant hibridines operacijas, stiprinti sankcijas Rusijai ir jos autoritariniams rėmėjams – Kinijai, Baltarusijai, Šiaurės Korėjai ir Iranui bei imtis priemonių dėl jų bendradarbiavimo ribojimo“, – kalbėjo Prezidentas.
„Palaikome JEF valstybių bendraminčių formatą, kuris prireikus leistų reaguoti greitai ir efektyviai, ir palaikome siūlymą turėti didesnes JEF pajėgas Baltijos jūroje – tai prisidėtų prie NATO atgrasymo politikos ir padėtų užkirsti kelią hibridinėms grėsmėms bei incidentams“, – darbo sesijos metu sakė Lietuvos vadovas.
JEF valstybių lyderiai pasirašė bendrą deklaraciją, kuria įsipareigoja didinti investicijas į gynybą, stiprinti paramą Ukrainai ir Ukrainos gynybos pramonę, kovoti su Rusijos hibridinėmis atakomis.
Taip pat pasirašytas pareiškimas dėl konkrečių priemonių atgrasant Rusijos šešėlinį laivyną.
JEF yra Jungtinės Karalystės vadovaujamos aukštos parengties ir greitai dislokuojamos pajėgos, sukurtos 2014 m. reaguoti į viso spektro grėsmes, atgrasyti priešininkus, užtikrinti sąjungininkus ir prisidėti prie saugumo stiprinimo. 2021 m. balandžio mėn. prisijungus Islandijai, JEF sudaro 10 valstybių: Jungtinė Karalystė, Danija, Estija, Islandija, Latvija, Lietuva, Nyderlandai, Norvegija, Suomija ir Švedija.
The post Lietuvos vadovas JEF valstybių lyderiams: Ukrainos klausimas yra globalus appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.