Apie draudimą valgyti ir gerti traukiniuose “kaunieciai.lt” kalbėjosi su “LTG-Link” komunikatore Kotryna Dzikaraitė.
Jau kelintą savaitę traukiniuose lietuvių ir anglų kalbomis skelbiama, kad juose draudžiama vartoti gėrimus ir maisto produktus. Anksčiau buvo draudžiamas tik alkoholis ir rūkymas. Kodėl tokios permainos?
„Per visą COVID-19 pandemiją keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“ užtikrino saugias keliones traukiniais, o per pandemijos piką 2020 m. pavasarį buvo vienintelis vežėjas, vykdęs tarpmiestinį susisiekimą. Be išlygų laikomės Vyriausybės nutarimų ir sutelkiame komandą jų įgyvendinimui. Ne išimtis ir šiuo metu galiojantys saugumo reikalavimai traukiniuose ir geležinkelio stotyse. Remiantis Vyriausybės nutarimu, šiuo metu keliauti viešuoju tarpmiestiniu transportu asmenims galima be galimybių paso, tačiau tiek geležinkelio stotyse, tiek traukiniuose galioja sugriežtinti saugumo reikalavimai.
Šiuo metu galiojantys reikalavimai apima šiuos aspektus: visos kelionės metu privaloma taisyklingai dėvėti nosį ir burną dengiančias medicinines veido kaukes arba respiratorius; geležinkelio stotyse būtina laikytis saugaus 2 m atstumo tarp žmonių; traukiniuose yra sustabdyta prekyba maisto produktais ir gėrimais. Visos kelionės metu negalima vartoti maisto produktų ir gėrimų; pirmoje klasėje maršrutu Vilnius-Klaipėda-Vilnius keliaujantiems keleiviams laikinai priklauso sumažintas maisto paketas (vandens buteliukas ir pyragėlis), kuriuo mėgautis galima po kelionės; geležinkelio stotyse ir traukiniuose suvenyrus įsigyti galima tik su Galimybių pasu. Geležinkelio stotyse maisto produktus ir gėrimus taip pat galima įsigyti tik su Galimybių pasu, tačiau juos vartoti geležinkelio stotyse ar traukiniuose – draudžiama; siekiant užtikrinti saugias ir sklandžias kelionės, geležinkelio stotys ir traukiniai yra reguliariai bei nuodugniai dezinfekuojami; viešajame tarpmiestiniame transporte keleivių skaičius negali viršyti numatytų sėdimų vietų skaičiaus, todėl traukiniais vykti planuojantys asmenys visuomet kviečiami bilietais pasirūpinti iš anksto – tai geriausia daryti perkant internetu traukiniobilietas.lt.
Kaip tokia tvarka gali paveikti žmones, kurie, turėdami sveikatos problemų arba su vaikais važiuoja iš Vilniaus ar Kauno į Klaipėdą? Kaip instruktuoti palydovai? Žmogus pirštais pakišęs kramtomąją gumą po kauke ir ją kramtantis – pažeidėjas? O tas, kuriam reikia išgerti laiku vaistus?
Bendrovės kelionių palydovai yra išsamiai supažindinti su galiojančiomis nuostatomis. Suprantama, kad esant nenumatytoms aplinkybėms, prireikus išgerti vaistus ar kitaip nepakenkti sveikatai, darbuotojai yra supratingi. Visgi, pagal galiojančius sprendimus, teikdama paslaugas bendrovė privalo užtikrinti, kad keleiviai dėvėtų kaukes.
Ar pasitaikė incidentų, keleivių pasipiktinimo, pažeidimų po tokios tvarkos įvedimo? Kas grėstų šį draudimą pažeidusiam keleiviui? Būti išlaipintam kokioje nors stotelėje, tarp Vilniaus ir Kauno (pavyzdžiui) ir/arba būti perduotam į policijos rankas?
Džiaugiamės, kad didžioji dalis keleivių yra supratingi, saugo save bei aplinkinius ir pastaruoju metu keleivių skundų dėl kaukių dėvėjimo beveik nesulaukiame. Kaip ir kitų važiavimo viešojo susisiekimo transporto taisyklių pažeidimo atvejais, pastebėjus asmenis, kurie nesilaiko sugriežtinto saugumo reikalavimų, pirmiausia kelionių palydovai taiko įspėjimus ir paprašo tinkamai dėvėti apsaugines veido kaukes. Jei asmuo pakartotinai pažeidžia galiojančias nuostatas, informuojama, kad tokiu atveju bus organizuojamas jo išlaipinimas iš traukinio ir asmenis perdavimas policijos pareigūnams. Jei keleivis ir toliau elgiasi nedrausmingai, organizuojamas jo išlaipinimas – kurioje stotyje keleivis būtų išlaipinamas yra sprendžiama individualiai ir suderinus su policijos pareigūnais.
Kieno konkrečiu oficialiu sprendimu ir kada patvirtinta tokia tvarka?
Šie reikalavimai įvesti laikantis atsakingų institucijų, tokių kaip LR Vyriausybė ir LR Sveikatos apsaugos ministerija, nurodymų. Išsamiau taikomus sprendimus ir reikalavimus geriausiai patikslinti galėtų šių institucijų atstovai.“