09 Bir
Nauja paslauga senjorams – socialinis receptas
Žmogui senstant, jo socialiniai ryšiai nuolat kinta – mažėja pažįstamų ratas, išėjus į pensiją dažniausiai nutrūksta darbiniai ryšiai, netenkama vis daugiau artimųjų, giminaičių, draugų. Suvokęs, kad yra vienišas, žmogus išgyvena bejėgiškumą, liūdesį, paūmėja ar atsiranda įvairios ligos. Asmuo, ieškodamas pagalbos ir bendravimo, vis dažniau pradeda lankytis pas gydytojus arba užsidaro namuose.
Remiantis užsienio šalių patirtimi pastebėta, kad aktyvus įsitraukimas į įvairias socialines, kultūrines veiklas susijęs su geresniu pasitenkinimu gyvenimu ir psichologine savijauta bei yra būtina sąlyga sėkmingam senėjimui užtikrinti.
Siekiant gerinti vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę šiais metais Vilniaus, Kauno ir Šiaulių m. bei Klaipėdos r. savivaldybėse pradėta teikti bandomoji paslauga – socialinis receptas. Iniciatyva skirta asmenų, sulaukusių senatvės pensijos amžiaus, psichologinei gerovei ir psichikos sveikatai stiprinti įtraukiant juos į ilgalaikes šiems asmenims nemokamas kultūros, sveikatingumo, neformaliojo švietimo ar kitas savivaldybės teritorijoje prieinamas veiklas.
Socialinio recepto tikslas – padėti vyresnio amžiaus asmenims atrasti veiklos, atramos, džiaugsmo šaltinį, patirti tarpusavio bendravimo malonumą, pagerinti gyvenimo kokybę.
Socialinio recepto iniciatyvą savivaldybėse organizuoja jų visuomenės sveikatos biurai. Socialinis receptas skirtas šiems asmenims:
- dažniau nei būtina besilankantiems pas šeimos gydytojo komandą ar pirmines ambulatorines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią komandą dėl psichosomatinių priežasčių;
- patiriantiems vienišumo, atskirties, netekties išgyvenimą, prastą savijautą dėl lėtinių ligų ar kitų fizinės ar psichikos sveikatos sutrikimų ar turi negalią;
- tos pačios amžiaus grupės asmenų globėjams ar rūpintojams.
Iniciatyvoje galima dalyvauti užpildžius formą https://pagalbasau.lt/socialinis-receptas/. Formą pildo
- ambulatorines pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios komandos ar šeimos gydytojo komandos narys;
- pats asmuo savarankiškai ar padedamas kitų asmenų;
- visuomenės sveikatos biuro atstovas, kai asmuo kreipiasi pagalbos.
Koordinatorius susisiekia su asmenimis ir susitaria dėl pirmosios konsultacijos. Jos metu susipažįstama, paaiškinamos dalyvavimo galimybės ir nauda, išsiaiškinami dalyvio poreikiai ir norai, informuojama apie savivaldybės teritorijoje nemokamas kultūros, sveikatingumo, neformaliojo švietimo ar kitas veiklas. Koordinatorius padeda išsirinkti pasirinktos veiklos (-ų) užsiėmimus ir į juos užsiregistruoti. Siūloma ne mažiau nei 8 skirtingi ar tos pačios veiklos užsiėmimai. Koordinatorius taip pat palaiko ryšį su dalyviais, domisi, kaip jiems sekasi dalyvauti pasirinktose veiklose, prireikus motyvuoja tęsti dalyvavimą užsiėmimuose ar pasirinkti kitas veiklas.
Socialinio recepto iniciatyvos įgyvendinimą koordinuoja Higienos instituto Psichikos sveikatos centras. Jis teikia siūlymus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai dėl šios iniciatyvos veiklų, bendrauja ir teikia pagalbą savivaldybių visuomenės sveikatos biurams, pagal poreikį teikia siūlymus ir aktualią informaciją socialinio recepto koordinatoriams, organizuoja kvalifikacijos tobulinimo mokymus ir metodinės medžiagos rengimą bei atnaujinimą.
Kitais metais Socialinio recepto iniciatyvos plėtra numatoma visose savivaldybėse, todėl siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie šią iniciatyvos idėją.
Daugiau informacijos https://pagalbasau.lt/socialinis-receptas/.
Daugiau informacijos apie socialisnio recepto iniciatyvą Klaipėdos rajone telefonu 8 655 74790 arba el. paštu indre.bucaite@visuomenessveikata.lt
Higienos instituto informacija