22 Kov
Pasaulinė vandens diena: nematomą paverskime matomu
Šiais metais minint Pasaulinę vandens dieną kviečiama atkreipti dėmesį į požeminį vandenį. Koks jis svarbus mums – vartotojams (geriamasis vanduo, maisto gaminimas, higienos palaikymas) bei gamtai (sveikos ekosistemos funkcionavimui). Požeminis vanduo užtikrina žemės stabilumą ir neleidžia jūros vandeniui prasiskverbti po žeme. Taip pat, požeminis vanduo vaidina lemiamą vaidmenį prisitaikant prie klimato kaitos, ypač sausros. Kai kuriose vietose yra per daug vandens, kitose – per mažai. Sausiausiose pasaulio vietose požeminis vanduo gali būti vienintelis vanduo, kurį žmonės turi. SVARBU saugoti ir tyrinėti požeminį vandenį, derinant žmonių ir planetos poreikius. Dirbti kartu, kad pagerintume tarpvalstybinio požeminio vandens išteklių dalijimąsi, subalansuodami poreikius besikeičiančiame pasaulyje.
Požeminis vanduo yra nematomas, bet jo poveikis matomas visur. Mūsų geriamasis vanduo ir sanitarinės sąlygos, maisto tiekimas ir natūrali aplinka – visa tai priklauso nuo požeminio vandens.
Požeminis vanduo yra labai svarbus sveikam ekosistemų, pavyzdžiui, pelkių, funkcionavimui. Deltose ir pakrantės zonose požeminis vanduo taip pat užtikrina žemės stabilumą ir neleidžia jūros vandeniui prasiskverbti po žeme. Požeminis vanduo turi būti tvaraus vystymosi politikos pagrindas.
Tai, ką darome paviršiuje, svarbu po žeme. Į dirvą privalome dėti tik nekenksmingus, biologiškai skaidomus produktus ir kuo efektyviau naudoti požeminį vandenį.
Daug kur žmonių veikla per daug naudoja ir teršia požeminį vandenį. Mes nežinome, kiek vandens yra apačioje. Požeminis vanduo nepastebimas, bet jis neturi būti užmirštas.
Požeminis vanduo turi būti naudojamas atsargiai ir tvariai, bet negalime valdyti to, ko nepamatuojame. Požeminis vanduo turi būti nuodugniai ištirtas, analizuojamas ir stebimas.
Požeminis vanduo vaidins lemiamą vaidmenį prisitaikant prie klimato kaitos, ypač sausros. Turime saugoti ir tyrinėti požeminį vandenį, suderindami žmonių ir planetos poreikius.
Klimato kaita jaučiama per vandenį. Kai kuriose vietose yra per daug vandens; kitose – per mažai. Sausiausiose pasaulio vietose požeminis vanduo gali būti vienintelis vanduo, kurį žmonės turi.
Požeminis vanduo kerta sienas, kaip ir klimato kaita. Turime dirbti kartu, kad pagerintume tarpvalstybinio požeminio vandens išteklių dalijimąsi, subalansuodami poreikius besikeičiančiame pasaulyje.
#WorldWaterDay
Informaciją parengė Greta Račkauskaitė, jaunimo sveikatos koordinatorė