Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį, pažymint Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais pradžią, susitiko su Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda, Estijos Prezidentu Alaru Karisu, Latvijos Prezidentu Edgaru Rinkēvičiumi ir Europos Komisijos Pirmininke Ursula von der Leyen.
Penkiašaliame susitikime aptarti Europos Sąjungos (ES) gynybos klausimai, ypatingos svarbos infrastruktūros apsaugos stiprinimas, strateginių projektų įgyvendinimo eiga, ES ir NATO bei ES ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) bendradarbiavimo klausimai, paramos Ukrainai telkimas.
Pasak Lietuvos vadovo, įvykus Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijai, svarbus bendras tikslas – užtikrinti sklandų ir sėkmingą elektros sistemos veikimą ir didinti ypatingos svarbos infrastruktūros atsparumą. Siekiant užtikrinti strateginių energetikos objektų apsaugą ir atsparumą būtinas glaudus regiono šalių bendradarbiavimas ir ES parama.
Susitikime taip pat aptartas „Rail Baltica“ projektas. Prezidentas pabrėžė šio projekto reikšmę regionui, ypač kariniam mobilumui, ir atkreipė dėmesį į šio ir kitų bendrų karinio mobilumo projektų įgyvendinimo svarbą.
Vadovai taip pat aptarė ES ir NATO bendradarbiavimą bei koordinuotą atsaką į Rusijos hibridinius veiksmus.
Kalbėdamas apie ES gynybos stiprinimą ir bendradarbiavimą su JAV, Lietuvos Prezidentas pabrėžė, kad svarbu reikšmingai didinti lėšas saugumui ir gynybai, o prioritetas turėtų būti skiriamas ES rytinėms valstybėms – jų infrastruktūros sujungiamumui, karinio mobilumo gerinimui ir gynybos pramonės plėtrai.
Visi vadovai sutarė, kad svarbu užtikrinti stabilų ir didelės apimties karinį bei politinį palaikymą Ukrainai, ypač daug dėmesio skiriant nuolatiniam ginklų tiekimui, oro gynybai ir Ukrainos integracijai į ES tiekimo grandines. Lietuvos Prezidentas pabrėžė, kad bet kokie susitarimai dėl Rusijos karo prieš Ukrainą baigties turi būti vykdomi kartu su Ukraina ir gerbiant jos suverenitetą ir teritorinį vientisumą.