Liepos 9 dieną Europos Komisija paskelbė antro bandomojo Europos universitetų iniciatyvos etapo rezultatus – prie iniciatyvos prisijungia 24 nauji Europos universitetų aljansai. Tarp jų ir dar 2 Lietuvos aukštosios mokyklos: Vilniaus Gedimino Technikos universiteto (VGTU) aljansas „ATHENA“ ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) aljansas „Transform4Europe“.
Iniciatyvos pirmajame etape dalyvavo Vilniaus, Klaipėdos, Kauno technologijos universitetai, prie jų prisijungus VGTU ir VDU, Lietuvai kuriant Europos ateities universitetus atstovaus jau 5 aukštosios mokyklos.
Paraiškas dalyvauti Europos universitetų tinkle antrajame etape iš viso teikė 62 universitetų aljansai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sveikina VGTU ir VDU sėkmingai prisijungus prie Europos ateities universitetų tinklo. „Didžiuojuosi Lietuvos aukštųjų mokyklų sutelktu darbu ir veržlumu jungiantis prie svarbių visai Europai iniciatyvų. Jau 5 Lietuvos universitetai parodė, kad Lietuvos akademinė bendruomenė žvelgia plačiai, nori lyderiauti inovacijų srityje ir glaudžiai bendradarbiauti su užsienio partneriais”, – sako ministras.
Europos universitetų iniciatyvos tikslas – sukurti tarpuniversitetinius centrus, kuriuose studentai, doktorantai, darbuotojai ir mokslo darbuotojai galėtų laisvai judėti. Tai atvertų galimybes į Lietuvą atvykti geriausiems užsienio dėstytojams bei Lietuvos mokslininkams darbuotis užsienyje, semtis patirties ir dalintis ja su geriausiais užsienio kolegomis.
Iniciatyva leis telkti ekspertines žinias, bendromis jėgomis rengti mokymo programas arba modulius, apimančias įvairias skirtinguose universitetuose dėstomas disciplinas. Šios mokymo programos bus lanksčios ir suteiks studentams galimybę pagal savo individualius poreikius rinktis, ką, kur ir kada studijuoti ir gauti Europos mokslinį laipsnį. Be to, siekiama, kad Europos universitetai prisidėtų prie tvarios regionų, kuriuose jie įsteigti, ekonominės plėtros, nes jų studentai glaudžiai bendradarbiaus su bendrovėmis, savivaldos institucijomis, akademikais ir mokslininkais, spręsdami savo regionuose kylančius uždavinius.
Kai kurios sąjungos apima visas disciplinas, o kitos koncentruotesnės, pavyzdžiui, skiria daugiau dėmesio miesto pakrančių tvarumui, socialiniams mokslams arba visuotinei sveikatai. Kiekvieną sąjungą sudaro vidutiniškai 7 aukštosios mokyklos iš visos Europos, todėl atsiranda galimybių naujoms partnerystėms megztis.
Naujame ilgalaikiame 2021–2027 m. Europos Sąjungos biudžete Komisija siūlo išplėsti Europos universitetų tinklų iniciatyvą pagal programą „Erasmus +“ ir gerokai padidinti biudžetą.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sudarys darbo grupę, į kurią bus įtraukiami į iniciatyvą įsitraukusių universitetų atstovai. Ši darbo grupė sieks užtikrinti geras sąlygas Europos universitetų iniciatyvos plėtrai Lietuvoje, identifikuos ir spręs iš aukštojo mokslo sistemos reglamentavimo kylančias kliūtis. Taip pat planuojama finansiškai prisidėti prie šių veiklų plėtros. Ateities ekonomikos „DNR” plane šiam siekiui yra numatyta 10 mln. Eur.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informacija