Dalinkitės
Rusija tęsia karinę agresiją prieš Ukrainą, kurią pradėjo 2014 metais, atplėšdama dalį rytinių šalies teritorijų, o atnaujino 2022 metų vasario 24 dieną. Okupantai keičia taktiką ir koncentruoja pajėgas naujam masiniam puolimui. Naudojami ir oro balionai. Taip priešas, Vakarų nuomone, bando surinkti informaciją apie Ukrainos priešlėktuvinę gynybą ir nori priversti ukrainiečius iššvaistyti raketų bei šaudmenų atsargas.
***
Rusija telkia pajėgas naujam puolimui, tačiau Vakarų žvalgybos nėra tikros ar rodomi raumenys tikrai suveiks. Visgi, Ukrainos ginkluotosios pajėgos ruošiasi blogiausiam scenarijui.
Didžiosios Britanijos žvalgyba paaiškino, kodėl Rusijos okupantai paleido balionus į Ukrainos oro erdvę. Apie tai socialiniame tinkle “Twitter” pasisakė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija.
“2023 m. vasario 15 d. Ukrainos ginkluotosios pajėgos virš Kijevo pastebėjo kelis balionus su po jais sumontuotais radiolokaciniais deflektoriais. Ukrainos pareigūnai pranešė, kad SAM numušė mažiausiai šešis iš jų”, – sakoma pranešime.
Be to, 2023 m. vasario 12 d. UGP oro pajėgos pranešė apie pastebėtus balionus virš rytinės Dniepropetrovsko srities dalies.
“Tikėtina, kad tie balionai buvo rusiški. Jie tikriausiai yra nauja Rusijos taktika, kuria siekiama rinkti informaciją apie Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemas ir priversti ukrainiečius iššvaistyti vertingas antžeminių raketų ir šaudmenų atsargas”, – sakoma pranešime.
Be to nurodoma, kad 2023 m. vasario 14 d. aptikus baliono formos objektą, kelioms valandoms buvo uždaryta Moldovos oro erdvė. “Yra reali tikimybė, kad tai buvo Rusijos oro balionas, kuris buvo nupūstas iš Ukrainos oro erdvės”, – teigė britų žvalgyba.
***
Rusija, kaip pastarosiomis savaitėmis pranešama, telkia savo lėktuvus ir sraigtasparnius prie Ukrainos sienos. Karinis ekspertas, generolas leitenantas Igoris Romanenka komentare 24 Ukrainos kanalui teigė, kad tokie pranešimai yra rimti, tačiau Ukrainos kariuomenė yra pasirengusi viskam.
Tikėtina, sako generolas, kad Rusija gali perkelti lėktuvus prie Ukrainos sienų, kad sustiprintų savo pajėgumus vykdyti oro antskrydžius. Jis sako, kad Rusijos Federacija galėtų griebtis tokio scenarijaus, jeigu dislokuotų iki 200 000 savo karių strateginį rezervą.
Jis sako, kad 100 proc. negalima teigti, jog Rusija yra pasirengusi panaudoti šiuos orlaivius, tačiau UGP, kaip pabrėžia jis, visada rengiasi blogiausiam scenarijui. Mat Rusija iki šiol nesugebėjo iki galo išnaudoti pranašumo ore.
Vakarų žvalgyba jau kurį laiką praneša, kad Rusija telkia lėktuvus ir sraigtasparnius prie Ukrainos sienos. Laikraštis “Financial Times” šiomis dienomis teigė, kad tai tikėtinas ženklas, jog Rusija rengiasi puolimui, kuriame ją rems aviacija. Tuo pat metu JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas pareiškė, kad valstybės nemato jokių artėjančios “masinės oro atakos” požymių.
Tuo pat metu Ukrainos Jungtinės civilinės gynybos ministerijos pirmininko patarėjas Michailas Podoliakas pareiškė, kad žiniasklaidos pranešimai apie šimtus Rusijos lėktuvų ir sraigtasparnių, dislokuotų prie Ukrainos sienos masiniam oro antskrydžiui, yra neteisingi.
Unian.ua, censor.net, kaunieciams.lt