2021 08 13
Įvairiuose šalies regionuose esančiose UAB „Cestos maistas“ parduotuvėse galima įsigyti šviežios kiaulienos, paukštienos, kiaušinių. Ši bendrovė yra puikus trumposios maisto tiekimo grandinės „nuo lauko iki stalo“ pavyzdys. Vilniaus rajone įsikūrusioje UAB „Cestos maistas“ apsilankęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas kartu su bendrovės direktoriumi Gintautu Repčiu aptarė svarbiausius kiaulininkystės sektoriaus iššūkius: ES žaliojo kurso, afrikinio kiaulių maro, gyvūnų gerovės klausimus.
Kalbėta ir apie būtinas investicijas – seną ūkių infrastruktūrą ir technologijas būtina modernizuoti pagal naujus Europos Sąjungos gyvūnų gerovės, aplinkosaugos, kitus reikalavimus. Kaimo plėtros programa – viena iš galimybių.
Pasak ministro K. Navicko, galima parama ir iš kitų fondų, pavyzdžiui, kiaulininkystės bendrovėms – investicinė parama pagal nacionalinę Klimato kaitos programą arba Energetikos ministerijos parama skatinti biometano gamybą.
„Jau dabar transporto sektorius turi panaudoti 8 proc. degalų, pagamintų iš atsinaujinančių energijos šaltinių, taip mažinant iškastinio kuro naudojimą. Ateityje, pavyzdžiui, biometanu bus varoma ir žemės ūkio technika. Perspektyvias investicijas pasirinkę ūkiai galėtų apsirūpinti degalais. Jau aišku, kad biometano gamybai vien mėšlo nepakaks, bus naudojamos ir maisto atliekos“, – sakė ministras.
Bendrovė Vilniaus rajone augina apie 40 tūkst. kiaulių per metus. 2015 m. prie kiaulių komplekso įrengė biodujų jėgainę. Joje elektros energija ir šiluma gaminama iš kiaulių mėšlo, o kartais ir kritusių gyvulių.
Bendrovės vadovai sako, kad įrengus tokią jėgainę, išspręsta daug problemų: į aplinką nepatenka nemalonių kvapų, gaišenų nereikia gabenti į kituose regionuose esančias utilizavimo įmones, taip gerokai sumažinama pandemijų rizika. Ir, žinoma, sutaupoma pasigaminus savos energijos.
30 metų veikianti bendrovė pati augina javus, iš jų gamina pašarus grūdai mėsinėms kiaulėms ir viščiukams.
Žemės ūkio ministras kiaulių augintojus paragino aktyviau propaguoti savo produkciją, kurios kokybė dažnai lenkia įvežtinės.