2021 08 11
Šiandien vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro (JTVPK) atstovu Šiaurės ir Baltijos šalims Henriku Nordentoftu ir jo vadovaujamos delegacijos nariais. Susitikime taip pat dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Migracijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovai. Susitikimo metu aptarta migracijos krizė ir jos suvaldymo teisiniai ir organizaciniai aspektai.
Svečiai domėjosi neseniai Lietuvos Respublikos Seime patvirtintomis įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisomis.
„Įstatymo pataisos nesuponuoja atsisakymo priimti prieglobsčio prašymus, jomis tik siekiama normalizuoti šį procesą. Mūsų tikslas – sustabdyti ir užkirsti kelią Lietuvos – Baltarusijos pasienyje kilusiam chaosui, kuris sukėlė pagrįstą visuomenės baimę dėl saugumo. Savo ruožtu, ši visuomenės baimė gali sukelti ksenofobiškas nuotaikas ir nepasitikėjimą valstybės institucijomis. Būtent to ir siekia kitoje sienos pusėje esantis diktatorius“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.
Vidaus reikalų ministrė JTVPK delegacijai pristatė savanoriško grįžimo paramos teikimo tvarką, pagal kurią Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir Migracijos departamentas galės teikti tiesioginę paramą asmenims, pasirinkusiems savanorišką grįžimą į kilmės šalis. Užsienietis gaus kelionės bilietus į gimtąją šalį ir vienkartinę 300 eurų išmoką grynaisiais.
„Lietuva vykdo savo tarptautinius įsipareigojimus prieglobsčio srityje. Stengiamės kiek įmanoma pagerinti pažeidžiamų asmenų gyvenimo sąlygas. Praėjusią savaitę pasieniečių mokykloje pradėti statyti moduliniai namai, kuriuose turėtų būti apgyvendinti moterys ir vaikai. Stovyklavietėje taip pat bus laisvalaikio praleidimo erdvė vaikams. Be to, didiname darbuotojų skaičių Migracijos departamente – tai padės mums kuo greičiau išnagrinėti prieglobsčio prašymus“, – kalbėjo A. Bilotaitė.
Susitikimo metu Jungtinių Tautų atstovas H. Nordentoftas pasidžiaugė ilgalaikiu bendradarbiavimu prieglobsčio klausimais ir Lietuvos institucijų atvirumu dialogui. Pažymėjo, kad jo misijos tikslas pasiūlyti pagalbą bei išklausyti Lietuvos poziciją dėl veiksmų, kurių imtasi siekiant suvaldyti susiklosčiusią situaciją.
Šiais metais Lietuvos sieną neteisėtai kirto 4115 migrantai, tai yra 55 kartus daugiau, palyginti su praėjusiais metais, ir 110 kartų, palyginti su 2019 m. Be to šiemet buvo pateikta apie 1800 prieglobsčio prašymų, palyginti su 321 per visus 2020 m.